Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou
Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.
Romantická zřícenina hradu vztyčeného ve 14. století nedaleko soutoku Dyje a Želetavky. Hrad přestal být obýván v 16. století, rozsáhlá zřícenina je dnes považována za jedno z nejromantičtějších míst jižní Moravy. Památka je veřejně přístupná v provozní době, kdy jsou organizovány prohlídky s průvodcem.

Kromě vlastní stavební a historické zajímavosti je také místem nádherných výhledů do okolní rekreační oblasti. Prohlídky jsou podle aktuálního programu doplňovány šermířskými vystoupeními. Zřícenina hradu Cornštejn pulzuje životem po celou sezónu. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu či klání šermířů, přijďte právě sem. Málokde budete mít historii tak na dosah, jako právě na Cornštejně.

Hrad Cornštejn leží v centru rekreační oblasti Vranovské přehrady, v katastrálním území obce Bítov.
 

Z historie hradu

S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Poprvé se uvádí v listině moravského markraběte Karla z 31 května 1343, na jejímž základěsměli Raimundovi synové Smil a Čeněk rozdělit bítovské léno s hrady Bítovem a Cornštejnem na tři díly. V polovině 14. století vznikl o hrad spor mezi Líchtenburky a pány z Hradce, avšak k roku 1363 se Lichtenburkovéopět uvádějí jako jeho držitelé. Původně nevelký hrad s palácem a nádvořím nechal Jindřich z Lichtenburka v 2. polovině 14. stoleti rozšířit o věnec ohrazený parkánovou hradbou. Daleko více se však do podoby hradu zapsal Jan z Lichtenburka a Cornštejna, který zesílil opevnění Cornštejna v 1. třetině 15. století novým předhradím s hospodářskými a administrativními budovami a zesílenými vstupními branami. Roku 1422 se o dobytí hradu pokoušeli husité. Mocenské postavení Lichtenburku vzrostlo ve 40. letech 15. století do té míry, že Jan z Lichtenburka dokázal vést boj se sousedními Rakousy, a dokonce vzdorovat i římskému králi Fridrichovi III. V polovině 15. století držel Cornštejn Hynek z Lichtenburka a na Bítově, který odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a podporován papežem Piem II. zahájil v roce 1463 otevřenou vzpouru. Cornštejn se proto logicky stal terčem útoku královského vojska. Jedenáctiměsíční obléháni Cornštejna (1464-1465), řízené hejtmanem Oldřichem Mládencem z Miličína, se stalo politickou událostí evropského významu, neboť za vzpurným Lichtenburkem stál samotný papež. Nakonec však byl Cornštejn vyhladověn, Hynkovi z Lichtenburka konfiskován a lénem udělen pánům Krajířúm z Krajku.

Wolfgang Krajíř z Krajku, který si na králi Vladislavu Jagellonském vymohl převod cornštejnského panství do svobodného držení, hrad opravil a nově opevnil V sedle jižně od hradu tehdy vyrostlo moderní předsunuté opevnění s dělovými baštami. Oba hradní paláce byly modernizovány. Po roce 1526 hrad opět přechází do vlastnictví Lichtenburku, pánu na Bítově. Za jejich panství bylo v roce 1542 opevnění Cornštejna na základě usnesení moravského zemského sněmu v souvislosti s tureckým nebezpečím naposled posíleno. Roku 1576 se Cornštejn jako součást bítovského panství dostal do rukou Štrejnu ze Švarcenavy. kteří přestali sídlo udržovat. Hrad tak zpustl. Mezi dalšími majiteli se vystřídali Jankovšti z Vlašimi (1617), hrabata z Daunu (1788) a Haasové z Hasenfelsu (1912). Na základě Benešových dekretu byl hrad v roce 1945 zestátněn. Nynější podoba hradu je výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce, kterou v 70. letech 20. století provádělo tehdejší Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Rekonstrukce či dostavba nebyla dokončena a v polovině 80. let byl hrad převeden do správy Jihomoravského muzea ve Znojmě, které nyní zajišťuje nejnutnější sanační práce, umožňující zpřístupnění zříceniny hradu Cornštejna veřejnosti.
 

Cornštejnská bílá paní

Cornštejnu nechybí pěkná pověst o přízraku Bílé paní (manželka Hynka z Lichtenburka). Skočila z okna poté, co padl její muž během boje s královským vojskem a zabila se. Přízrak byste mohli spatřit o Květné neděli, kdy se vynořuje ze studny na hradě sud naplněný pokladem. Prý ho zde ukryl zmíněný Hynek z Lichtenburka před tím, než zemřel.

Aktuality

Zahájení sezony na hradě Cornštejn 2024

Zahájení sezony na zřícenině hradu Cornštejna se letos chystá na 4. května 2024. Hrad bude otevřen v květnu o víkendech od 9 do 17 hodin.
Bítov, Jihomoravský kraj

Zahájení sezony na hradě Cornštejn 2024

Zahájení sezony na zřícenině hradu Cornštejna se letos chystá na 4. května 2024. Hrad bude otevřen v květnu o víkendech od 9 do 17 hodin.
Bítov, Jihomoravský kraj

Bítov za barona Jiřího Haase

Výstava.
Bítov, Jihomoravský kraj

Osadníci na hradě Bítov

Skupina historického šermu uspořádá v hradní zahradě soutěže v duchu historie.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...
Uherčice, Jihomoravský kraj

Hradní kaprobraní na Bítově

Další ročník Hradního kaprobraní uzavírá hradní sezonu. Děti v doprovodu rodičů mohou vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoční prohlídky v období adventu.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Tři mušketýři po 20 letech na hradě Bítově

Noční prohlídky.
Bítov, Jihomoravský kraj

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.
Bítov, Jihomoravský kraj

Zahrada se zvířaty na Bítově

Naše malá zahrada vznikla již v roce 1999 přímo na hradě Bítov po vzoru hradní ZOO barona Jiřího Haase ml. V roce 2010 jsme se přestěhovali na nové místo u hradního parkoviště nedaleko rekreačního zařízení Rumburak.
Bítov, Jihomoravský kraj

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.
Bítov, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Hvězdička v Bítově

Místo, odkud je krásný výhled na bítovskou zátoku, proslavil místní poštmistr Vladimír Kundrát.
Bítov, Jihomoravský kraj

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.
Bítov, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Václav v Bítově

Kostel svatého Václava najdete v horní části bítovského náměstíčka. Byl postaven v letech 1934 – 1935.
Bítov, Jihomoravský kraj

Konopná farma Vranč

Konopná farma Vranč je úžasná oáza klidu, kde si můžete při odpočinku s drinkem rehabilitovat svoje nohy v mořském písku kolem celého baru. Pěstuje se výhradně technické konopí, které má zákonem povolený, téměř nulový obsah psychoaktivní látky THC.
Bítov, Jihomoravský kraj

Pivní cyklostezka Pivovarská dvanáctka na Bítovsku

Západně od Znojma, za oblíbenou rekreační oblastí Vranovské přehrady, natrefíte na značenou 12 km dlouhou okružní trasu pro cyklisty, příznačně nazvanou Pivovarská 12. Začíná i končí u Hasičského pivovaru v centru Bítova.
Bítov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Camp Bítov na Vranovské přehradě

Moravský Jadran, jak je nazýván tento kraj, je krajem lesů, vod a strání, krajem slunce a perlivého vína. Jednu ze zátok Vranovské přehrady, která je obklopena 100 metrů vysokými skalami, obepíná Camp Bítov. Nabízí hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, blízké tenisové kurty, masáže, bowling.
Bítov, Jihomoravský kraj

Restaurace a penzion Rumburak – pohádkové pohostinství na úžasné vyhlídce

Restaurant, penzion, rozhledna, školící středisko a sportovní areál Rumburak najdete nad Bítovskou zátokou Vranovské přehrady, samostatně stojící v téměř nedotčené přírodě 600 m před hradem Bítov.
Bítov, Jihomoravský kraj

Chatová osada Bítov

Chatová osada je letní sezónní zařízení. V areálu se nachází jídelna, kavárna se zastřešenou pergolou, grilem, golfové patoviště s umělým povrchem, tenisový kurt, sauna a fitness. Pro děti je k dispozici dětský koutek a venkovní dětské hřiště.
Bítov, Jihomoravský kraj

Kavárna Kafe v obýváku

Nová rodinná kavárna v malebné jihomoravské vesničce Bítov. Stavte se na vynikající italskou kávu, domácí dezerty nebo kvalitní míchané nápoje.
Bítov, Jihomoravský kraj

Penzion a minipivovar u Tesařů

Rodinný penzion s restaurací a vlastním minipivovarem.Zaměřujeme se na domácí kuchyni, vaříme se sezóních surovin. Jídlo se skvěle páruje s naším pivem.
Bítov, Jihomoravský kraj

Restaurace u barona Haase na hradě Bítov

Hradní občerstvení na hradě Bítov nabízející návštěvníkům rychlé občerstvení a prostory k posezení.
Bítov, Jihomoravský kraj

Camping Vranovská pláž

Kemp Vranovská pláž nabízí různé typy ubytování, od jednoduše zařízených chatek, přes ubytovnu až po komfortní ubytování v penzionu a v mobilheimech, v celkové kapacitě 270 lůžek. Dále je zde připraveno 400 stanových míst a 80 míst pro karavany s možností elektrické přípojky.
Šumná, Jihomoravský kraj

Pařník na Vranovské přehradě – bar přímo na lodi

Pařník na Vranovské přehradě je neodmyslitelnou součástí kempu. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Nabízí se zde výběr z alkoholických a nealkoholických nápojů, včetně míchaných drinků a nanuků.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj