Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Kamenice nad Lipou
Památky

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Pozdně klasicistní zámek ve středu města, se zbytky původního hradu. Původní hrad ze 13. století byl přestavován v polovině 16. století a znovu v letech 1580—1583, věž nad branou byla dostavěna v roce 1744. Počátkem 19. století dal zámek upravit děd básníka R. M. Rilkeho, F. Rilke.

Zásadní klasicistní přestavbu dal provést v letech 1839—1842 Jakub Rudolf Geymüller. Geymüllerové byli posledními soukromými majiteli zámku. Od roku 1945 zde byla umístěna dětská ozdravovna. V roce 1998 byla její činnost ukončena a zámek přešel do správy Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Vzhledem k novému poslání zámku byla v letech 1999 až 2004 provedena celková rekonstrukce budovy zámku. Obnově předcházelo zaměření stavby, podrobný restaurátorský průzkum a následný stavebně historický průzkum prováděný v letech 1998–1999, který objasnil vývojové fáze objektu.

Pozornost byla věnována zejména nejstarší fázi výstavby — středověkému hradu pánů z Kamenice, zbytky zdiva byly odkryty i při opravách nádvoří. Cenným objevem je rozlehlý renesanční sál ve východním křídle a velký gotický sál.
 

Expozice na zámku nejen pro děti: autíčka, panenky i parní strojky

Mimo prohlídkové trasy Hledej hračku, Pod parou a Cesty designu se můžete projít i zámeckou zahradu, ve které najdete mnohasetletou lípu, podle které se jmenuje celá Kamenice. Lípa se řadí v dnešní době mezi chráněné stromy, vznikla srůstem několika stromů, a je opravdu úctyhodně obrovská.

Hledej hračku – výběr z bohaté sbírky hraček UPM, soubor historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřících doplňků a pokojíčků, sestavy cínových a olověných vojáčků z 19. století, stavebnice a stolní hry z 19. a 20. století, dřevěné hračky i hračky z plastických hmot.

Pod parou - velkou kolekci modelů Matchbox anglické firmy Lesney z let 1947 – 1982 už návštěvníci zámku znají, ale vzácnou sbírku parních strojků od roku 1870 do současnosti prezentujeme poprvé. Zapůjčil ji Roman Hedvičák, který parní strojky zvané párničky sbírá téměř čtyři desetiletí. Návštěvníci zhlédnou dvě stě dvacet pět exemplářů, sto padesát z nich je zcela původních a funkčních, dále třicet přídavných zařízení, dobové katalogy a prospekty se současnou nabídkou několika renomovaných firem.


Expozice Cesty designu a Mříže, klíče, zámky

Sbírka nábytku 19. a 20. století Cesty designu v českých zemích a dalších zemích Evropy je největší výstavou svého druhu v České republice. Vypráví příběh moderního nábytkového designu z první poloviny 19. století – období biedermeieru, do konce 20. století. Nabízí ucelený přehled o moderní historii nábytku v českých zemích na pozadí významného světového vývoje, včetně jedinečných designérských kousků. Jsou zde zastoupeni nejvýznamnější umělci a designéři, mezi nimi Alvar Aalto, Le Corbusier, Ray a Charles Eamesovi, Josef Gočár, Josef Hoffmann, Pavel Janák, Eva Jiřičná, Kaare Klint, Verner Panton, Josip Plečnik, Ludwig Mies van der Rohe, Ettore Sottsass, Bořek Šípek a mnoho dalších.

Součástí okruhu je také stálá výstava Mříže, klíče, zámky v renesančním sále zámku, která je první stálou expozicí specializující se na toto řemeslo v České republice. Představuje ukázky středověkých, renesančních a barokních mříží a zábradlí, stejně jako historické zámky, klíče, klepadla a železářské zboží pocházející od románského období do 19. století. Interaktivní program umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si mechanismy zámků a klepadel nebo aktivovat draka z tepaného železa. Ve sklepích zámku se nachází ukázky ze sbírky zahradní keramiky a monumentální objekt vytvořený sklářskou umělkyní a sochařkou Alenou Matějkovou Cesta a ukázka ze sbírky venkovní keramiky UPM.

Aktuality

Hračkobraní v Kamenici nad Lipou 2024

Prázdninově pohodový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou, který svým účastníkům a návštěvníkům nabízí přehlídku hraček z přírodního materiálu, jejich výrobců či návrhářů, tvůrčí dílny s možností vyzkoušet si výrobu jednoduchých hraček, bohatý doprovodný program a mnoho dalšího.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

53. ročník Večerního běhu Novou Včelnicí a 7. ročník Memoriálu Josefa Jelínka

Start a cíl všech kategorií se nachází na atletickém stadionu. Tratě vedou převážně parkovým a lesnatým terénem. Nejmladší žactvo závodí na dráze atletického stadionu. Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Délka tratí je od 100 m pro nejmenší předškolní děti až po 4,7 km pro hlavní závod.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj

Radouňské okruhy MTB

Radouňké okruhy MTB jsou cyklistické závody pro amatéry na horských a crossových kolech. Dospělí závodí na dvou trasách – krátká trasa měří 21,4 km a dlouhá trasa má 42,8 km. Pro děti jsou připraveny čtyři tratě s různou obtížností.
Kostelní Radouň, Jihočeský kraj

Pobytový rybářský tábor u rybníka Budín

Hledáte pro své děti zajímavý program na léto?
Žirovnice, Kraj Vysočina

Deštník fest 2024

První den patří a divadelnímu publikum, kdy se nám představí ochotníci z Deštné Druhý den je věnován kvalitní mezižánrové hudební produkci, která představí známé české kapely a interprety. Letos vystoupí jako hlavní kapela skupina Wohnout.
Deštná, Jihočeský kraj

Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Křemešnická pouť

Srdečně zveme všechny na tradiční pouť na Křemešník, která byla zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Street Food Festival Pelhřimov

Třetí ročník Street Food Festivalu v Pelhřimově je tady!
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Rodinný zábavný park Fábula – k roku 2021 zrušen

Zážitkový park Fábula byl v lednu 2021 zrušen.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Rybník Kalich u Kamenice nad Lipou

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Kaple sv. Maří Magdaleny na kopci Bradlo

Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Stavba byla vystavěna v roce 1348 Dobešem z Bechyně a představuje unikátní vazbu venkovského stavitelství na tzv. karlovskou gotiku.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.
Častrov, Kraj Vysočina

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.
Horní Radouň, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Zámecká kavárna v Kamenici nad Lipou

Příjemná kavárna s kvalitní kávou a poctivými zákusky s výhledem do zámecké zahrady.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Hotel Berger Kamenice nad Lipou

Nedaleko náměstí a zámku v Kamenici nad Lipou najdete rodinný Hotel Berger. Nový, v roce 2011 dokončený hotel je moderně zrekonstruován a nabízí maximální komfort dle současných trendů a požadavků. K dispozici je také moderní restaurace se stylovou podzemní vinotékou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Cyklopenzion Workcentrum

Pokud hledáte cenově dostupné ubytování v Kamenici nad Lipou, využijte služeb penzionu Workcentrum, doporučovaného pro cyklisty. Pro vaše potřeby je zde k dispozici ubytovací zařízení s kapacitou 12 lůžek.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Resort Johanka – místo inspirované okolní přírodou Kamenice nad Lipou

Relaxační komplex nabízí nejen krásné ubytování, moderní wellness a špičkovou gastronomii, ale také jedinečnou, přátelskou atmosféru, vlídnost a profesionalitu.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pernštejnův statek

Penzion Pernštejnův statek se nachází na pokraji malé klidné obce Dívčí Kopy, v malebné krajině na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny.
Dívčí Kopy, Jihočeský kraj

Resort Nová Včelnice

Resort v Nové Včelnici umístěný v historické budově v zámku 18. století je po rozsáhlé rekonstrukci. Podle místních obyvatel rekonstrukce zachránila objekt před totální devastací.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj