Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Památky
Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení. Projet se zde můžete také na pramici okolo vodního hradního příkopu. Hrad byl postaven na přelomu 15. a 16. století na místě bývalé tvrze za účasti známého stavitele Benedikta Rejta. Švihov se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby.
 
První prohlídková trasa "Hrad" - život na šlechtickém sídle se zabývá historií hradu a návštěvníci navštíví reprezentačními prostory hradu. Prohlídka začíná v Červené baště, pokračuje přes vstupní halu do ložnice hradní paní, zavítá do hradní kaple, tanečního sálu, hodovní síně a je zakončena ve zbrojnici.
 
Jedním z nejlépe dochovaných pozdně gotických interiérů hradu je kaple Nanebevzetí Panny Marie s freskou sv. Jiří a sbírkou gotických plastik, kde je možné si objednat svatební obřad.
 
Druhá prohlídková trasa "Kuchyně" představuje návštěvníkům hospodářské místnosti hradu, tedy prostory, které byly určeny pro sloužícím: hejtmanská kancelář, strážnice, fraucimor, kuchyně. Gotický sál, kterým se prochází, má za cíl seznámit návštěvníky s archeologickými nálezy na hradě a přenesenými malbami ze zaniklého kostela v Doupově.

Na Švihově je zpřístupněna hradní věž s výhledem do údolí řeky Úhlavy a od konce sezóny 2018 otevřen nový třetí prohlídkový okruh zavede všechny zájemce do tajů památkové obnovy hradu. Ukáže jim mnoho dochovaných a dosud nespatřených stavebních prvků věže. Třetí prohlídkový okruh Věž tedy dostal po několikaleté rekonstrukce věže instalační náplň. Instalace seznámí návštěvníka s poznáním i začátky oprav hradu v polovině 20. století, ukáže vzácně dochované interiérové prvky, na modelech přiblíží představu o podobě věže v době největší slávy hradu, část je věnována také technologii výstavby věže. Nejvyšší patro věže je věnováno rozhledu do okolí a náznaku vývoje osídlení švihovského údolí od starověku po současnost.

Hrad nabízí i speciální prohlídku pro děti. Tento prohlídkový okruh je určen pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let. Při dětské prohlídce uvidíte parkán, vstupní síň, ložnici hradní paní, zbrojnici, kuchyň a sklepy. Každé dítě dostane omalovánku s vyplňovačkou, kterou může aktivně používat při prohlídce nebo třeba až doma.

Hrad nabízí také prohlídky pro neslyšící, prohlídky mimo otevírací dobu, didaktické programy pro školní skupiny. Tyto prohlídky je nutné předem objednat.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 1. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Bezlepková kuchyně v restauraci Irida

Bezlepková kuchyně v restauraci Irida

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace Lev

Restaurace Lev

Klatovy, Šumava