Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Velká synagoga v Plzni – největší v Česku
Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.
Velká synagoga v Plzni je (po Budapešti) druhou největší synagogou v Evropě a pátou největší na světě. Postavena byla v letech 1888–1892 v novorománském slohu s maurskými prvky. Synagogu najdete v centru města, v ulici Sady Pětatřicátníků. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou České republiky. Ve velké i malé synagoze jsou velmi často pořádány koncerty a jiná kulturní představení.

Návštěva památky nabízí ale víc než jen prohlídku. Za pozornost stojí dvě stálé expozice na balkonech. První je věnována historii plzeňských Židů, druhá vysvětluje judaismus jako takový. Lidé se zde dozvědí například, jaké rituály podstupuje matka po porodu, děti v období dospívání, jak probíhá židovská svatba, i jak jsou ošetřováni zemřelí. Expozice představuje i židovský lunisolární kalendář a popisuje všechny židovské svátky.
 

Expozice Tady žili Židé na horních galeriích

Na horních galeriích je od jara 2022 k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů.
 

Synagoga a rabínský dům

V interiéru Velké synagogy došlo od podzimu 2018 do jara 2022 k obnově jedinečné výmalby na stropě i ve zbytku interiéru stejně jako svatostánku aron ha-kodeš. Přistoupilo se i k opravě unikátních varhan, jež sestavili bratři Braunerovi z Uničova v roce 1893. Dveře na chodbách dostaly originální vitráže s geometrickými tvary (v synagoze je totiž přípustné používat pouze rostlinné nebo geometrické vzory). Při první rekonstrukci památky se některé původní obrazce zachránily, byly uloženy a podle nich se udělaly další. Vyměněny byly rovněž lustry a lampičky, podle dochovaných kousků vznikly zdařilé repliky.

Po letech přišla řada také na přestavbu rabínského domu v Palackého ulici. V suterénu novorománské budovy s novorenesančními prvky vznikla rituální židovská lázeň mikve. Dům slouží také jako výukové středisko judaismu. Nechybí ani výstavní prostory a multifunkční sál.
 

Z historie Velké synagogy

Od poloviny 19. století se počet židovských obyvatel, kteří se zde po svém vypovězení po roce 1504 mohli opětovně usazovat, strmě vzrůstal. V roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 již 1207. Nevíme sice přesně, kdy se o stavbě třetí novodobé synagogy začalo uvažovat, ale již roku 1874 za tímto účelem zakoupila zdejší židovská obec pozemek. Velká synagoga je postavena v novorománském slohu s maurskými prvky podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, přepracovaných plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem, a její stavba probíhala v letech 1888 až 1893. Podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly k 141 092,06 zlatých (dnešních cca 21 milionů korun). Jedná se o monumentální stavbu se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. Interiér synagogy je zdoben výmalbou s rostlinnými motivy a součástí jsou též varhany z roku 1890. Ve dvoře synagogy se nachází patrový rabínský dům, postavený v novorománském slohu.

Z nově vybudované synagogy se ovšem plzeňští židé netěšili příliš dlouho. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Od zničení Velkou synagogu nejspíše zachánila poloha mezi dvěma domy a také skutečnost, že sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Boje o osvobození města na konci války dodnes připomínají viditelné otvory po kulkách na deskách desatera na vrcholku průčelí synagogy. Po válce se synagoga navrátila židovské náboženské obci, která však byla po válečných útrapách značně zdecimována. Jen zázrakem přečkala synagoga i období komunistické zvůle a nebyla přestavena na městské lázně či tržnici. Postupně se její již tak žalostný stav zhoršoval a byla ponechána napospas svému osudu.

Snaha židovské obce o záchranu této památky vyvrcholila v letech 1994 – 1998, kdy došlo k částečné rekonstrukci. Slavnostního znovuotevření synagogy na židovský svátek Tu biŠvat (11.2.1998) se zúčastnili přední představitelé města a státu. V současné době slouží synagoga svému původnímu účelu, zároveň je využívána jako výstavní a koncertní sál a úsilí židovské obce o dokončení její opravy kontinuálně pokračuje.
 

Komentované prohlídky Velké synagogy

Od 20. dubna 2022 si můžete synagogu projít s výkladem průvodce Turistického informačního centra. Během komentovaných prohlídek se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První trasa vás zavede až na vrcholek jedné z věží synagogy, odkud si užijete nádherný výhled na centrum města. Druhá trasa vám dovolí nahlédnout do rabínského domu, který je po rekonstrukci nově zpřístupněn a najdete v něm židovskou lázeň mikve.

Provozovatel

Velká synagoga v Plzni

Sady Pětatřicátníků 35/11
301 37 Plzeň
Tel.:
+420 377 235 749
Email:
zoplzen@zoplzen.cz
WWW:
www.zoplzen.cz
GPS:
49,746712 13,372798
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinná cena: 350 Kč

Poznámka:děti do 10 let zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Flora Olomouc 2024

Největší svátek květin aneb mezinárodní květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2024.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bavorsko-český festival Treffpunkt 2024

Česko-bavorský festival „Treffpunkt“ – dny věnované bavorské kultuře proběhnou v plzeňském DEPO2015.
Plzeň, Plzeňský kraj

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Záložka do knížky

Vytvořte si krásnou osobní záložku do knížky! Čtení vaší oblíbené knihy pak bude ještě příjemnější zážitek :). Naučíte se správně tepat drát kladívkem na kovadlině, uchycení korálků, ohýbání drátu i tvorbu pravidelných kroužků. Díky těmto základům drátování pak už sami schopni tvořit další šperky!
Praha 1, Praha

Pravidelná tančírna Bachata-Salsa-Kizomba

Přijďte si zatančit každý čtvrtek v Ústí nad Labem. Vhodné i pro začátečníky a sólo tanečnice/níky, kteří mohou využít kurzů před tančírnou od 18:30. O zábavu je postaráno. Seznámíte se a poznáte nové přátele.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Degustace – Vinařství Šalša

Vinařství Šalša spojuje víno a umění do jedné roviny. Etikety na lahvích tohoto vinařství jsou nepřehlédnutelné! Od roku 2014 totiž vinařství spolupracuje s malířem panem Michalem Halvou a pečlivě vybírá jeho obrazy k jednotlivým odrůdám svých vín. Přijďte si opravdu vychutnat umění!
Plzeň, Plzeňský kraj

Procházka se Zuzkou na téma Pražská drogová scéna

Stále si myslíte, že drogy jsou bezva zábava a to správné uvolnění? Možná je na čase vyrazit na prohlídku se Zuzkou, která brala pervitin od 15 let a nezůstala jen u něj. Ztráta rodiny, práce, přátel, násilí a ulice – i takto končí drogové dobrodružství. Procházka se Zuzkou se koná každý čtvrtek.
Praha 1, Praha

Procházka s Karimem na téma Pražské podsvětí z první ruky

Karim se dostal na ulici již v 16 letech. Chtěl volnost, svobodu a umět se o sebe postarat sám.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Štěchovice, Středočeský kraj

Motýlí dům Papilonia Liberec

Papilonia Liberec představuje jedinečný ekosystém, ve kterém se simulují přirozené podmínky pro zdravý a aktivní život exotických motýlů. Z bezprostřední blízkosti spatříte stovky živých exponátů – motýlů pocházejících z oblastí deštných pralesů.
Liberec, Liberecký kraj

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.
Dolní Morava, Pardubický kraj

Papilonia Ostrava

Navštivte nový motýlí dům v Ostravě , který je největší stálou výstavu motýlů v České republice. Tropická zahrada se spoustou exotických květin je domovem tisícovky exotických motýlů, kteří pocházejí ze všech tropických krajů světa – Amazonie, Filipín, Thajska, Afriky či Austrálie.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně

Nový pražský monument – obryně Lilith sochaře Davida Černého. Na budově Fragment v Karlíně je od podzimu 2022 instalovaná blyštivá socha ženy, která váží 35 tun, měří 24 metrů a má pohyblivou hlavu. Jmenuje se Lilith a vytvořil jí výtvarník a sochař David Černý.
Praha 8, Praha

Muzeum fantastických iluzí

Nejzábavnější muzeum v Praze a jeho fascinující svět neskutečných optických klamů a iluzí. Perfektní zábava pro všechny bez rozdílu věku. Více jak 150 interaktivních zábavných exponátů.
Praha 1, Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.
Praha 1, Praha

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.
Praha 6, Praha

Restaurace 420 v Praze

Na Staroměstském náměstí v Praze je od 15. prosince 2023 nová restaurace 420, najdete ji v domě U Červené lišky. Za projektem stojí spolumajitelé michelinské restaurace Field Radek Kašpárek a Miroslav Nosek.
Praha 1, Praha

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Jedničkou v pražském sortimentu lahůdek byl už od první republiky Zlatý kříž u Jungmannova náměstí. Nabízel chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, zákusky a mnoho dalších lahůdek pro každou příležitost. Svou činnost ukončil po 100 letech, v roce 2024.
Praha 1, Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?
Praha 1, Praha

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.
Pluhův Žďár, Jihočeský kraj

Autocamp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatkách i karavanech, nebo v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2O23, vyhrál i dílčí ocenění nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.
Turnov, Liberecký kraj

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Jesenická vesnička U houbiček vyrostla uprostřed krásné přírody Křivoklátska, v areálu hotelu Jesenice. Kapacita houbiček je 4-5 osob. Každá houbička má dvě patra, dole se nachází předsíň, koupelna a ložnice s manželskou postelí, nahoře je pak ložnice se dvěma až třemi lůžky.
Jesenice, Středočeský kraj