Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Památky
Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.
Významnou a unikátní přírodní a krajinou památkou města Jičína a vlastně i celého okolí je dlouhá lipová alej spojující centrum města JičínaValdštejnskou lodžií (letohrádek Libosad).

Stromořadí patří do projektu barokní krajinné kompozice jičínska, kterou zde komponoval v letech 1630 - 1634 Giovano Pieroni. Na své panství ho pozval Albrecht z Valdštejna.

Lipová alej tvoří zelenou spojnici valdštejnova jičínského zámku s letohrádkem Libosad a kartuziánským klášterem ve Valdicích na ose východu a západu slunce za letního slunovratu.

Stromořadí je vysázeno jako čtyřřadé, kdy každé dva pruhy lip odděluje úzký asi 2 metry široký chodník a uprostřed jsou dvouřadí oddělena širokým travnatým dělícím pruhem.

Celková délka lipové aleje čítá 1737 metrů a původně bylo v lipovém stromořadí vysazeno 1140 lip, které však za uběhlá staletí doznalo mnohé obměny.

Lipová alej je také místem, kde se daří vzácnému brouku - páchníku hnědému, který je zařazen do seznamu kriticky ohrožených druhů.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 7. 2019
11.9.
15.9.
Jičín - město pohádky 2019

Jičín - město pohádky 2019

Jičín, Český ráj
22.6.
15.9.
Čertovský mariáš aneb čerti na hracích kartách

Čertovský mariáš aneb čerti na hracích kartách

Nová Paka, Český ráj
22.6.
15.9.
Kouzlo dřevěné hračky

Kouzlo dřevěné hračky

Nová Paka, Český ráj
23.3.
31.10.
Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Troskovice, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí