Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Hlavní schodiště
Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze nabízí v unikátní budově architekta Josefa Schulze tři patra užitého umění a designu. Kromě stálé expozice ART, LIFE. Umění pro život jsou k vidění krátkodobé výstavy zaměřené na módu, sklo, nábytek a další artefakty běžného života, které ale mají vysokou uměleckou i historickou hodnotu. Veřejně přístupná Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze je největší českou veřejnou odbornou knihovnou specializovanou na volné a užité umění, architekturu a design.
 

Stálá expozice muzea ART, LIFE – Umění pro život

Nová expozice představuje v šesti tematicky rozdělených sálech plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Vystaveno je více než 1300 předmětů ze sbírky UPM, která čítá celkem půl miliónu exponátů. Expozice ukazuje, jak všechny věci kolem nás vstupují do lidského života a mění jej po stránce funkční i symbolické. Užité umění a design spoluutváří životní styl a modely lidského chování.

První sál Rituály a slavnosti nabízí předměty, jež vtáhnou diváka do světa symbolů a představení, které měly smrtelníky povznést blíž k bohu. Výstava pokračuje i slavnostmi světskými od lidových veselic a karnevalů přes cechovní oslavy, univerzitní ceremoniály až po národní svátky či světové výstavy.

Další sál se jmenuje Mikrosvěty: panovnická kunstkomora a představuje známé kabinety umění a rarit, které propojovaly svět přírodních věd a filozofie se světem umění. V čele těchto snah stanula na přelomu 16. a 17. století pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. Pod názvem Život forem se  ukrývá část expozice, která ukazuje, jak příroda inspirovala uměleckou tvorbu. Další sál s názvem Oděv: tělo a tělesnost se věnuje odívání člověka a ukazuje, že oděv lidské tělo nejen zahaluje, ale také tvaruje. Nechybí ani ukázky spodního prádla. V sále věnovaném designu a fenoménu modernity vstoupí divák průmyslovým 19. stoletím do 20. století. Autoři expozice ukazují, jak design propojoval nové poznatky a technologie s oblastí umělecké tvorby. Šestý sál nazvaný Utopie, kosmos, hra ukazuje kapitolu v dějinách českého umění a designu, již tvoří kosmické inspirace a utopické vize od renesance až po postmodernu.

Expozice je doplněna projekcemi a působivými motivy lightboxů, které podněcují dialog uměleckých děl minulosti se současností. Za denního světla expozice umožňuje i výhled z muzea na okolní architekturu a památky, včetně unikátního pohledu na židovský hřbitov.
 

Plejády skla 1946-2019

Dlouhodobá expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí doprovázejí vysvětlující chronologické texty včetně výroků slavných představitelů sklářské scény. Expozice názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna vystavená díla vznikla mnohdy před desítkami let, ale jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení. Architekturu expozice navrhl architekt Jiří Novotný. Inspiruje se hranami křišťálu i atmosférou uliček městské aglomerace.

Součástí je expozice Via lucis – Cesta světla, věnovaná Stanislavu Libenskému a Jaroslavě Brychtové. Instalace se zaměřuje na realizace umělců ve veřejném, sakrálním prostoru. Konkrétně přibližuje rozměrná okna – vitraile v pražské kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie z let 1964–1968 a okno v kapli sv. Anny v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě z let 1974–1975. 
 

Stálé expozice muzea v dalších objektech

Předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea se nacházejí i v dalších objektech v Praze i dalších městěch. Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu. V zámku v Kamenici nad Lipou si můžete prohlédnout expozice Hledej hračku, Pod parou a Cesty designu. Na expozici textilního tisku se můžete zajet podívat do Muzea textilního tisku ve Dvoře Králové a výstava porcelánu je umístěna na zámku v Klášterci nad Ohří.
 

Obchod Modernista

V nové vstupní hale v parteru muzea s bezbariérovým přístupem přes zahradu ze Široké ulice se otevřel muzejní obchod firmy Modernista. Nabízí velký výběr odborných knih a časopisů o designu, užitém umění, repliky originálů předmětů zastoupených ve sbírkách UPM, soudobý český design, originální autorskou módu a doplňky a drobné upomínkové předměty.

 

Uměleckoprůmyslové museum

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – Cena českého výboru ICOM za výstavu Móda v modré. Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu
2019 – Cena českého výboru ICOM za výstavu Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher, textil a móda
2017 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2017 – za projekt „Revitalizace hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze“
2016 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2016 – za publikaci „Design v českých zemích 1900–2000: Instituce moderního designu“
 

Stálá expozice ART, LIFE. Umění pro život

Stálá expozice ART, LIFE. Umění pro život

Provozovatel

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 778 543 900
Email:
info@upm.cz
GPS:
50,089904 14,416207
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 350 Kč

Snížená cena: 180 Kč

Poznámka:Vstupné do celého muzea Vstupné jen na stálou expozici 250/120

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

Akvizice kubismus – Nákup do sbírek UPM

Výstava nových přírůstků do sbírky kubistického nábytku a keramiky, které UPM získalo díky mimořádné dotaci od MK ČR.
Praha 1, Praha

Šperk – forma – obsah – výstava Uměleckoprůmyslového musea

Výstava propojuje historické i současné šperky ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tuto kolekci doplňují šperky autorů a soukromých sběratelů, aktuálně nošené či uchovávané jako památka. Výstava je otevřena do 19. května 2024.
Praha 1, Praha

Má vlast – přidaný koncert

Sezona rozhlasových symfoniků vyvrcholí ve velkém stylu. Na závěrečném koncertě abonentní sezony se orchestr pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky s publikem roz­loučí provedením Mé vlasti.
Praha, Praha

Klavírní recitál – Balady a romance

Klavírní recitál, který dává vyniknout virtuozitě tohoto nástroje.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 32. ročník, bude slavnostně zahájen 31. října 2023 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Český spolek pro komorní hudbu – Julia Fischer

V nádherném programu zahrnujícím Bacha, Mozarta a Suka se vedení Komorního orchestru České filharmonie ujme excelentní německá houslistka se slovenskými kořeny Julia Fischer.
Praha, Praha

Herní hudba v Rudolfinu – Gamess Filmovou filharmonií

Čtvrté pokračování koncertu herní hudby GAMES (27. 4.) přinese jak hudbu z hitů českého videoherního průmyslu Mafia a Kingdom Come: Deliverance, tak světových titulů League of Legends, Diablo nebo The Elder Scrolls. Koncertem diváky provede legenda herní žurnalistiky Mikoláš Tuček.
Praha 1, Praha

Suk–Dvořák–Martinů

Dirigent Petr Altrichter uvede s rozhlasovými symfoniky program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-žák. Josef Suk, jehož brilantní Fantastické scherzo vyslechneme úvodem, byl žákem
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v druhé polovině roku 2024.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha