Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Příroda
Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.
Každý z kopců jihomoravské Pálavy je něčím výjimečný. Platí to samozřejmě i pro Stolovou horu. Chlubit se může nezaměnitelným tvarem s rozlehlou náhorní plošinou i vzácnými rostlinnými a živočišnými druhy. Stolová nebo Tabulová hora získala jméno podle vodorovného vrcholu. Jižní část kopce je vzácná také díky výskytu šalvěje vlnaté. Rostlinu tam lidé sbírali už v druhé polovině devatenáctého století. Nejblíže roste na Slovensku v okolí Bratislavy.
 
V době bronzové vniklo na Stolové hoře opevněné sídliště. Postavil je lid mohylové kultury. Lid s kulturou popelnicových polí pak opevnění zdokonalil. Nejpřístupnější místa hory chránil příkop a hradba, víc kryté části zřejmě jen dřevěná palisáda. První stopy osídlení tohoto místa však pocházejí již z počátku pozdní doby kamenné, kdy tam žili lidé s kulturou nálevkovitých pohárů.
 
mladší době bronzové postavili tehdejší lidé v Pavlovských vrších dokonce tři hradiska. Kromě Tabulové hory ještě na kopcích Děvín a Kotel. Byla to strategická centra na soutoku řek Svratky a Dyje. Jejich existenci dokládají i nálezy mnoha bronzových pokladů v okolí. K sídlišti na Tabulové hoře patřilo ještě žárové pohřebiště, které archeologové objevili na severním konci Klentnice.
 

Vzácná šalvěj etiopská a nejdelší žížala České republiky

Nejvzácnější místní rostlinou je šalvěj habešská neboli etiopská. Stolová hora je jediné původní místo v České republice, kde tato vzácná šalvěj roste. Podle jedné teorie se sem rostlina dostala díky římské legii, která měla základnu v nedalekých Pasohlávkách. Možná si vojáci dovezli z Panonské oblasti nějaké seno, ze kterého se vytrousilo pár semínek šalvěje. Mezi pálavské klenoty z živočišné říše patří na Stolové hoře určitě kobylka sága anebo střevlík uherský. Hluboko v podzemí žije i obrovitá žížala allolobophora hrabei, dlouhá až 50 centimetrů.
 
Stolová hora je součástí národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. Turistům, kteří se na vrchol kopce do výšky 459 metrů nad mořem vydají hora nabídne hezký výhled do okolí - za pěkného počasí je toho vidět hodně, například Mikulov s Turoldem a Svatým kopečkem. Směrem na jih do Rakouska je vidět celé předvídeňské pole s větrnými elektrárnami.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 6. 2019
28.5.
31.8.
Prodejní výstava terarijních zvířat a kaktusů

Prodejní výstava terarijních zvířat a kaktusů

Mikulov, Jižní Morava
18.5.
28.6.
Výstava obrazů

Výstava obrazů

Mikulov, Jižní Morava
24.5.
15.7.
Každá jiná

Každá jiná

Mikulov, Jižní Morava
6.6.
20.7.
Vernisáž výstavy Norbert Thomas

Vernisáž výstavy Norbert Thomas

Mikulov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí