Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Staronová synagoga v Praze
Staronová synagoga v Praze, kudy z nudy
Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.
Staronová synagoga v pražském Židovském městě byla zbudována v poslední třetině 13. století kameníky královské huti, pracujícími na stavbě nedalekého kláštera sv. Anežky. Původně se nazývala Nová nebo Velká, teprve se vznikem dalších synagog koncem 16. století se pro ni začalo užívat názvu Staronová. Je nejstarší dochovanou ukázkou typu dvoulodní středověké synagogy s bohatou kamenickou výzdobou u nás. Zároveň je i nejstarší dochovanou synagogou v Evropě. Je tvořena dvojlodní síní, která je rozdělena dvěma pilíři sklenutými pětidílnou klenbou.

Synagoga je opředena řadou pověstí a legend. Synagogu tak např. chránili za požárů svými křídly andělé proměnění v holubice, a tak zůstala uchována bez vážnějšího poškození až do dnešních dnů. Podle jiné pověsti jsou na její půdě uloženy pozůstatky Golema, umělé bytosti, kterou na ochranu pražské obce vytvořil a oživil velký rabi Löw. Protože Staronová synagoga byla vždy hlavní synagogou pražské židovské obce, působily zde jako rabíni nejvýznamnější osobnosti.
 
V 16. století to byl např. rabín Eliezer Aškenazi, Mordechaj ben Abraham Jaffe, Jehuda Leva ben Becalel – velký rabi Löw nebo jeho nejvýznamnější žák Jom Tov Lipmann Heller, známý svým vynikajícím komentářem k Mišně. Později zde působil také vrchní pražský rabín Ezechiel Landau, významná autorita tradiční rabínské vzdělanosti, a vrchní rabín Šlomo Jehuda Rapoport, čelný představitel židovského osvícenství (haskala).

Aktuality

Výstava: Cesta do neznáma – příběh Nicolase Wintona a zachráněných dětí

Zveme vás na výstavu prací žáků Základní umělecké školy Adolfa Voborského. Koláže a skici vyjadřující sílu lidského hrdinství a naděje jsou inspirovány činy Nicolase Wintona, který se svými spolupracovníky během druhé světové války zachránil 669 židovských dětí.
Praha 1, Praha

Přednáška kulturní antropoložky Timey Crofony – Hlasy židovských matek

Přednáška kulturní antropoložky Timey Crofony představí izraelský mírový aktivismus skrze aktivity hnutí a organizací, které zdůrazňují mateřskou a ženskou perspektivu při prosazování mírového soužití.
Praha 1, Praha

Slavnostní koncert u příležitosti Dne památky obětí šoa a hrdinství

Koncert hudebního tělesa Krása Quartet, konaný u příležitosti Jom ha-šoa ve-ha gvura – Dne památky obětí šoa a hrdinství, uctí památku hudebních osobností, jakými jsou dirigent a skladatel Karel Ančerl či skladatel a klavírista Erwin Schulhoff.
Praha 1, Praha

Literární zastavení – Kafka & Milena

Život a dílo Mileny Jesenské, jíž byly adresovány Kafkovy Dopisy Mileně, stejně jako její vztah ke Kafkovi, představí v tomto literárním večeru germanistka Veronika Jičínská. Akce se koná v rámci projektu Kafka 100.
Praha 1, Praha

Akvizice kubismus – Nákup do sbírek UPM

Výstava nových přírůstků do sbírky kubistického nábytku a keramiky, které UPM získalo díky mimořádné dotaci od MK ČR.
Praha 1, Praha

Český porcelán tří století 1792 – 2024

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připravilo výstavu Český porcelán tří století 1792 – 2024. Výstava otevřená v termínu 25. 4. – 8. 9. 2024 přiblíží vývoj porcelánu na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům.
Praha 1, Praha

Šperk – forma – obsah – výstava Uměleckoprůmyslového musea

Výstava propojuje historické i současné šperky ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tuto kolekci doplňují šperky autorů a soukromých sběratelů, aktuálně nošené či uchovávané jako památka. Výstava je otevřena do 19. května 2024.
Praha 1, Praha

Diskuse na téma uprchlictví – historie, současnost a globální kontext

Diskuse se zaměří na situaci židovských a ukrajinských uprchlíků na českém území s důrazem na širší globální perspektivu uprchlíků.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.
Praha 1, Praha

Galerie La Femme v Praze

Galerie La Femme představuje obrazy, grafiky i sochy z ateliérů předních českých výtvarníků vyznávajících motto „Žena jako nekonečná inspirace v umění".
Praha 1, Praha

Prodejna s lokálními výrobky

Útulný obchod s lokálními (českými a slovenskými) značkami. Designové a ručně tvořené produkty, přírodní kosmetika, šperky, dobroty, hračky, káva, čaj a další.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.
Praha 1, Praha

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Restaurace La Veranda

La Veranda nabízí „šťastné jídlo“. Zdejší kuchaři tím chtějí ukázat, že jídlo vás může naplnit nejen fyzicky, ale především po emoční stránce. Jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný!
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Apartmá Staré Město Praha by Chateau Mcely

Nový elegantní apartmán v secesním domě na Starém Městě v Praze. Byt o rozloze 180 metrů čtverečných umožňuje dokonalé spojení zážitku se stověžatou Prahou. Výjimečný prožitek romantiky ve dvou i radostné chvíle rodiny s dětmi.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v druhé polovině roku 2024.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Restaurace AsianTemple

V restauraci Asian Temple v Bílkově ulici č. 13 poblíž rušné Pařížské ulice si vychutnáte nejlepší asijské pokrmy.
Praha 1, Praha