Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů
Zřícenina Sirotčí hrádek, Kudy z nudy
Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.
Zříceniny působí velmi charakteristickým dojmem. Zanikl tedy zřejmě někdy před r. 1590. Jako zcela pustý jej označuje urbář z r. 1629. Hrad byl vybudován na dvou rozeklaných skalních útesech, oddělených hlubokou roklí, z níž je přístup do krasové jeskyně. Hlavní část spočívala na jižním skalním útesu. Dochovala se průčelní 2,5m silná a 8m vysoká zeď s jedním oknem, mezerovitě spojená se zbytky věže s třemi okenními oblouky nad sebou.

Romantická zřícenina Sirotčího hrádku a její typická silueta patří neodmyslitelně k Pálavským vrchům jako Romeo k Jůlii. Ať již okolím jen projíždíte nebo se vydáte obdivovat krásy tohoto vínem vonícího kraje, všude na vás bude Sirotčí hrádek vykukovat.

Nevelký hrad z přelomu 13. a 14. století má velmi zajímavou dvoudílnou dispozici. Dominantnější podobu má hrad od západu, kde jakoby vyrůstal z vysokých a štíhlých vápencových skal. Hrádek se opravdu svou celkovou skladbou hodně přizpůsobil stávajícím skalám.

Jižní, známější část hradu, je přístupná od jihovýchodu, kde se dodnes na jižní stěně zachoval vstupní přístavek. Tato část zaujala přibližně trojúhelnou vrcholovou plošinu. Z této části se zachovalo zdivo takřka do výše prvního patra. Jen severní stěna této části podlehla zubu času. Tato část hradu tvořila palácovou disposici s obytnou částí na východní straně (o čemž svědčí velké okno) a se zužující se částí k západu, kde na strmé skále vrcholí štíhlou zaoblenou věžicí. Z druhé části hradu na nepřístupném severním skalisku se nedochovalo prakticky nic. Jen několik skromných úseků zdiva. Na úpatí kolem skal se rozkládalo valem a palisádou ohrazené předhradí tohoto hradu, po kterém dodnes zůstala jen obdivovaná cisterna na vodu.

Sirotčí hrádek můžete navštívit prakticky v kteroukoliv roční dobu, je zcela volně přístupný. Stezka k němu vede buď přímo z obce Klentnice, nad níž se hrad nachází, nebo při tůře z Mikulova až na Děvičky. Návštěva však opravdu stojí za to.

Se sirotčím hrádkem se váže i pověst o rytíři Čičosovi, který patřil k řádu templářů. Na hradě působil jako kastelán. Když se mu měl narodit syn, přišel Čičosovi povolávací rozkaz jeho řádu. Kvůli narození syna však Čičos odmítl. Nedlouho na to se na hrad dostavil komtur, kterého Čičosova žena Růžena požádala, aby šel nově narozenému dítěti za kmotra. Podle tradičního zvyku jméno dítěte vybírá právě kmotr. Komtur nabídku přijal a dal dítěti jméno Orphanus – sirotek. Po narození dítěte dal komtur popravit Čičose za zradu řádu a učinil tak Orphana skutečným sirotkem. Poté nechal popravit všechny obyvatele hradu (až na jednoho), zatímco vdově po Čišosovi puklo srdce žalem. Komtur z hradu odjel a Orphana vzal s sebou. Ten když se po letech na hrad vrátil, nalezl tam jediného člověka – starce, kterému se kdysi podařilo uniknou komturovu hněvu. Když mu stařec převyprávěl, co se tehdy s jeho rodiči stalo, Orphanus zešílel a od té doby má po nocích jezdit na koni z hrádku na Turold.

Sirotčí hrádek

Aktuality

Pálavský vlašák 2024

Košt vín v Klentnici.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Festival otevřených sklepů – Jaro na Pálavě

Otevřené sklepy v obcích Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Pavlov, Perná a Bavory.
Perná, Jihomoravský kraj

Festival otevřených sklepů – Jaro na Pálavě

Otevřené sklepy v obcích Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Pavlov, Perná a Bavory.
Bavory, Jihomoravský kraj

Vinný košt v Bavorech

Sdružení vinařů v Bavorech zve na tradiční Vinný košt Bavory do Společenského sálu.
Bavory, Jihomoravský kraj

Jakubsko – Anenské hody

Tradiční krojované hody v Bavorech.
Bavory, Jihomoravský kraj

Květnovka

Květnovka, aneb otevřené sklepy ve vinařství Tanzberg! Prohlídky prostor, volná degustace více než 30 vzorků vín, představení nových ročníků, bohatá tombola, food trucky a program po celé odpoledne.
Bavory, Jihomoravský kraj

Jarní otevřené sklepy v Horních a Dolních Věstonicích 2024

Tradičně na jaře vinaři z podpálaví otevřou celkem 16 sklepů v Horních a Dolních Věstonicích, aby nabídli k degustaci svá vína.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Otevřené sklepy Věstonice

Na podzim vinaři z podpálaví otevřou celkem 13 sklepů z Horních a Dolních Věstonic a nabídnou vám možnost ochutnávky svých vín.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Mýdlárna na Pálavském vršku

Mýdlárna na Pálavském vršku se nachází v samém srdci Pálavy v malebné vesničce Klentnice u Mikulova, kousek od turisty vyhledávaného Sirotčího hrádku. Můžete navštívit náš voňavý krámek s našimi mýdly a přírodní kosmetikou a najdete zde i spoustu krásného, ručně vyráběného zboží od českých tvůrců.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Muzeum kávy v Klentnici

Jedinečná sbírka čítá na 500 exponátů – kávových strojů, pražiček a mlýnků na kávu. Naleznete zde jednu z největších sbírek kávových strojů, pražiček a mlýnků v Evropě.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Hradiště Stolová hora u Klentnice

Na plochém vrcholu Stolové hory vzniklo v mladší době bronzové 7,2 ha rozlehlé opevněné hradiště kultury mohylové a velatické. Do současnosti se z opevnění, které zřejmě lemovalo hradiště po celém obvodu, dochoval jen mírně zvlněný terén.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Kamenný kruh Klentnice – klentnické menhiry

Uměle vybudovaný kamenný kruh nedaleko obce Klentnice v oboře okolo vrchu Smrtihlav zde stojí už od roku 2005.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v obci Bavory

V místě gotické kaple byl v obci Bavory roku 1740 postaven pro odvrácení moru kostel sv. Kateřiny Alexandrijské.
Bavory, Jihomoravský kraj

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Proneco

Penzion Proneco se nachází v obci Klentnice ležící uprostřed chráněné krajinné oblasti Pálava.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Penzion Proneco v Klentnici

Na dohled Sirotčího hrádku a tajemných menhirů najdete v podpálavské Klentnici Penzion Proneco. Každý z klimatizovaných pokojů má terasu, kde si můžete vychutnat ranní kávu či večerní sklenku vína a kochat se úžasnými výhledy.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Ubytování v dřevěných sudech ve Vinařství pod Hradem

Prožijte romantickou noc uprostřed vinic pálavských vrchů. Vinařství pod Hradem nabízí netradiční ubytování pro vinařské turisty v dřevěných sudech.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Vinařství Bobojčev – ochutnávka vín z Podpálaví

Ochutnejte vynikající vína z oblasti Podpálaví, degustovat je můžete v nově zrekostruovaném vinném sklípku Vinařství Bobojčev v Perné. Vína, která vám budou chutnat si můžete rovnou zakoupit. Kapacita sklípku je až 50 osob. K degustaci se zde nabízí možnost teplého či studeného rautu.
Perná, Jihomoravský kraj

Penzion Pod Pálavou v obci Perná

Penzion pod Pálavou se nachází v centru vinařské obce Perná jen několik desítek metrů od kostela (orientační bod) v areálu rodinného vinařství. Ubytovat se můžete v apartmánech pro 2 až 10 osob, v celkem čtyřech pokojích. Milovníky vína potěší možnost posezení ve vinném sklípku.
Perná, Jihomoravský kraj

Vinařství Popela v Perné

Vinařství založil v roce 1994 Stanislav Popela v jihomoravské obci Perná v mikulovské vinařské podoblasti.
Perná, Jihomoravský kraj

Gala Vinařství Bavory u Mikulova

Gala Vinařství nabízí rodinný přístup, preciznost, čistotu a harmonii. Produkuje originální vína vysoké kvality. Vína pocházejí z výborných vinařských poloh a z historicky vyhlášených vinic s daným původem.
Bavory, Jihomoravský kraj