Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Památky
Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?
Jaké to je v uzavřeném prostoru, ve tmě, za hluku spuštěných strojů? Všechny tyto pocity na vlastní kůži zažijete v ukázkové štole Podkrušnohorského technického muzea. A přitom nemusíte ani sfárat pod zem!

Simulovaná štola byla za nezměrného nadšení několika jedinců vybudována v objektu bývalých dílen dolu Julius III, kde se muzeum nachází. Je tu několik sekcí, které jsou replikami hlubinných chodeb, od těch skutečných k nerozeznání. Laik si tak udělá hmatatelnou představu, jak chodby vypadaly, jak fungovala technologie komorování a stěnování v lávkách, seznámíte se se všemi druhy dopravníků, uvidíte v chodu razicí kombajn i přebírkový stroj, takzvaný hauzr, díky pouhé simulaci nepřijdete k úrazu při odpalu uhelné stěny v jedné z komor. Posadíte se do vláčku, který horníky rozvážel pod zemí, ti odvážnější pak můžou usednout za řízení razicího kombajnu a vyzkoušet si, jak pracoval.

V muzeu jsou otevřeny čtyři expozice. Nejatraktivnější expozicí muzea je unikátní zařízení na vyprošťování zavalených havířů z komorového porubu, která je světovým unikátem. Další z nových expozic je tzv. lampárna. Je to místnost, kde si havíři před sfáráním do šachty odebrali osobní svítilnu a sebezáchranný přístroj. Totéž učiní i návštěvníci. Další expozicí jsou pravé hornické řetízkové koupelny, kde si havíři odkládali oblečení na tzv. háky. Všechny stroje jsou funkční, takže si můžete třeba vlézt do kombajnu, vzít do ruky kladívko, posvítit si lampou pod zemí, kde to vypadá jako ve skutečné šachtě... Evropským unikátem je parní těžní stroj. Památka z roku 1891 poháněla výtah, který vozil horníky pod zem a vytěžené uhlí ven.

Nejnovější expozicí z roku 2014 je expozice o těžbě železné rudy. Stálá výstava zahrnuje část uměle vytvořené těžební štoly, doplněná je o reálné těžební vozíky. Pro návštěvníky jsou připraveny také interaktivní prvky. K vidění jsou také nerosty, které se v Krušných horách těžily, dobové uniformy nebo nářadí.
 

Muzeální úzkokolejka

Podkrušnohorské technické muzeum postavilo úzkokolejnou okružní železnici. Místo horníků a nářadí ale vozí vagonky v sezóně děti a dospělé turisty. Malá lokomotiva původně sloužila v hlubinné hnědouhelném dole Centrum na Mostecku, který se roku 2016 uzavřel.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 11. 2018
28.11.
24.11.
Vánoce po celý rok na zámku Litvínov

Vánoce po celý rok na zámku Litvínov

Litvínov, Severozápadní Čechy
8.12.
16.12.
Vánoční tradice v Oseku

Vánoční tradice v Oseku

Osek, Severozápadní Čechy
21.12.
Česká mše vánoční v Mostě

Česká mše vánoční v Mostě

Most, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Ochutnejte Mostecký kahan

Ochutnejte Mostecký kahan

Most, Severozápadní Čechy
Selský dvůr v Braňanech u Mostu

Selský dvůr v Braňanech u Mostu

Braňany, Severozápadní Čechy