Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Příroda
Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.
Zvlášť mohutné a letité exempláře najdete ve Valchovské a Kališťské aleji, kde košaté stromy od jara do podzimu tvoří skoro zelený tunel. Na těchto úzkých a málo frekventovaných asfaltkách uvidíte řadu turistů, pejskařů, cyklistů a běžců. Zastavte se třeba u druhé jmenované aleje.

Začíná za počáteckým provozem Agrostroje odbočkou ze silnice na Jihlávku. První cedule upozorňuje, že jde o významný krajinný prvek – to platí i pro Valchovskou alej, kterou kdysi vysázeli soukeníci, když v rybníku Valcha modřili sukno pro armádu. Druhá cedule zase varuje, že silnice se v zimě neudržuje, což je možná dobře.

Když vyjdete do kopce, u křížku najdete lavičku s krásnou vyhlídkou na Počátky. Podobný pohled se naskytne i na turistické červené stezce, která vede na svatou Kateřinu, nebo na vyhlídce na Ctiboř. Pokračujte ale dál alejí. Za kopcem se dostanete k remízku, kde je další lavička, a z ní už je vidět javořický vysílač a vlakové nádraží u Jihlávky.

Tady už modříny střídají jasany a břízy. Když klesnete do Kališť, podél kolejí dojdete do Jihlávky, za kterou ve směru na Počátky najdete nenápadnou ceduli „Pramen Jihlavy – 300 metrů“. Stoupáte do kopce, který je zároveň evropským rozvodím, a pak pro změnu březovou alejí klesáte do Počátek.

Kališťská alej byla vysazena roku 1908 (malý Otokar Březina ji tu tedy ještě nezažil) a tvoří ji kromě jiných stromů 292 modřínů evropských. Alej je i významným útočištěm ptactva. Její délka je 2,43 kilometrů a roku 2003 bylo potvrzeno, že je to nejdelší modřínová alej v zemi. Obvod modřínů je 220 až 260 centimetrů, výška 25 až 30 metrů.

Alej vede přes zemskou hranici Čech a Moravy. V roce 2008 tudy prošel orkán Emma a pokácel 34 modřínů, které byly ihned dosázeny. Původními stromy ostatně místní úřad ve spolupráci s ochránci přírody osazuje i další cesty okolo Počátek
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019
7.6.
9.6.
Jdu běhat na dovolené - Řásná u Telče

Jdu běhat na dovolené - Řásná u Telče

Řásná, Vysočina
18.3.
31.5.
Na vlně retro

Na vlně retro

Telč, Vysočina
Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn

Horní Dubenky, Vysočina
Městské muzeum Počátky

Městské muzeum Počátky

Počátky, Vysočina
Naučná stezka Otokara Březiny

Naučná stezka Otokara Březiny

Počátky, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí