Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Příroda
Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Naučná stezka Svatojánské proudy vede vysoko nad řekou Vltavou, romantickým kaňonem, který býval v minulosti postrachem pro nákladní lodě a voraře, jímž nezkrotná řeka díky peřejím značně komplikovala život a ohrožovala přepravu nákladu. Ještě do třicátých let minulého století dokázaly tímhle úsekem proplout i malé lodě a vory dopravující do Prahy dřevo, kámen či sůl. Zdolání tohoto úseku Vltavy nebylo snadné, protože náraz dlouhého voru na skrytý balvan v řečišti nebo v zákrutách na břeh znamenal jeho rozbití a často i smrt vorařů. Splavnění Svatojánských proudů (rok 1643) připomíná barokní Ferdinandův sloup (podle císaře Ferdinanda, který se o splavnění zasloužil), za nímž byla roku 1772 postavena socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož také proudy dostaly jméno. Dnes je tento 7 km úsek zatopen Štechovickou přehradou. Obě památky se nacházely na levém břehu Vltavy a před napuštěním přehrady byly přemístěny pod hráz poblíž budovy elektrárny, kde stojí dodnes.

Svatojánské proudy vyhledávali také první vodáci, kteří si okolo řeky stavěli jednoduché příbytky a později i sruby. Tak zde vznikla první trampská osada Ztracenka neboli Ztracená naděje. Se stavbou Štěchovické přehrady zůstalo pod hladinou celé údolí i s osadami. Trampové si sem ale cestu našli znovu. Nad řekou byla roku 1889 vybudována první turistická cesta u nás, kterou si můžete projít i dnes. Stezka v délce cca 10 km začíná ve Štěchovicích, pokračuje do slavné Ztracenky a odtud vede dále do Nových Třebenic, kde můžete nasednout na výletní parník a plavit se nazpět do Štěchovic, nebo využít autobusovou dopravu (linka 390 PID). Stezka vede náročným terénem, zčásti po strmém úbočí a je určena jen pěším turistům - cyklistům hrozí smrtelné úrazy. Na stezku také nedoporučujeme vycházet v deštivém počasí.

Cestu nově provází 15 zastavení, která se věnují okolní přírodě, ale přenesou vás také do dob minulých. Informační tabule připomínají umění vorařů, kteří se s vory dokázali plavit ze Šumavy až do Německa, dále se věnují také jedné z prvních trampských osad Ztracená Naděje (nazývané místními trempy něžně "Ztracenka"), přírodním zajímavostem v okolí, život v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice i stavby přehrad.

Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a na bolavé nohy jsou po cestě připravena dvě nová odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy -pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
1.4.
30.9.
Týnec 100x jinak

Týnec 100x jinak

Týnec nad Sázavou, Střední Čechy
1.12.
22.12.
Adventní prohlídky na zámku Dobříš

Adventní prohlídky na zámku Dobříš

Dobříš, Střední Čechy
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Karlštejn, Střední Čechy
2.12.
23.12.
Karlštejnský královský advent

Karlštejnský královský advent

Karlštejn, Střední Čechy
Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Štěchovice, Střední Čechy
Bývalé Svatojánské proudy

Bývalé Svatojánské proudy

Štěchovice, Střední Čechy
Vodní nádrž Vrané

Vodní nádrž Vrané

Štěchovice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí