Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Kultura
Stálá antropologická expozice je z důvodu rekonstrukce od 1. listopadu 2017 uzavřena. Ostatní expozice včetně Hrdličkovy jsou k vidění bez omezení v běžné otevírací době muzea. Nová antropologická expozice pro vás otevře v průběhu roku 2019.

Antropologická expozice je od konce roku 2017 v celkové rekostrukci. Součástí nové stálé výstavy o antropologii, která bude hotova v roce 2019, bude například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.Velkým lákadlem se stanou exponáty, které návštěvníci budou moci sami prozkoumat a vyzkoušet. Kromě modelu srdce to bude také asi metr veliký model ucha. V oblasti věnované antropologii příchozím nabídne k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si změříte například hlavu či hrudník. Nejobsáhlejší část výstavy bude věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Ostatní expozice jsou přístupné.

Hrdličkova expozice je věnovaná světově proslulému antropologovi, rodákovi z Humpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Expozice je rozdělena do dvou částí: v první nahlédnete do antropologovy pracovny, kde jsou vystaveny jeho rukopisy a dopisy, které si vyměňoval se svými přáteli, drobné předměty z jeho osobního života a dokumenty z oblasti jeho výzkumu. Protože Dr. Aleš Hrdlička žil ve Spojených státech a většinu svého života věnoval výzkumu indiánských kmenů, je druhá část expozice věnována právě indiánům. Celoživotním krédem tohoto antropologa bylo heslo „Všechno lidstvo jednoho původu jest“.

Národopisná expozice: Jak se žilo na Humpolecku v první polovině 19. století. Najděte rozdíly mezi životem bohatých měšťanů a chudého lidu. Prohlédněte si sbírku starých hudebních nástrojů i historických zbraní. Žasněte nad supermoderním bicyklem této doby - historickým "kostitřasem".

Expozice loutek byla slavnostně otevřena 9. července 2009 a je zde vystaveno cca 80 loutek - 30 cm vysokých marionet. Po prohlédnutí expozice si můžete sami vyzkoušet, jak snadné či nesnadné je vodit loutku. Pohádkový zážitek pro děti i dospělé.

Expozice „Jak se žilo, jak se šilo“, byla otevřena 30. 5. 2014. Přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Ukazuje interiér místnosti běžné domácnosti z poloviny minulého století, kde kromě toho, že lidé žili, také provozovali své řemeslo.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 11. 2018
30.12.
1.1.
Silvestr na Farmě Kalhov

Silvestr na Farmě Kalhov

Kalhov, Vysočina
15.11.
13.1.
Bon appétit, s chutí do galerie

Bon appétit, s chutí do galerie

Jihlava, Vysočina
15.11.
3.2.
Veronika Svobodová - Meze intervalů

Veronika Svobodová - Meze intervalů

Jihlava, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí