Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step

Příroda
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze 57 hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.
Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.

Hadec, který tvoří podloží této lokality, je horninou, která vznikla z vyvřelých hornin a obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku, někdy se hovoří dokonce o jeho toxicitě. Značně se také přehřívá, čímž na něm vzniká zvláštní extrémně teplé a suché mikroklima. V létě bývá teplota hadcových skal běžně o 20 stupňů vyšší, než je teplota okolí. Klimaticky nejextrémnější části této lokality jsou skalnaté stepní svahy nad řekou Jihlavou.
 
Naučná stezka Mohelenská hadcová step: naučná stezka vede celou lokalitou po nejzajímavějších místech. Lidé na tomto zvláštním území žili od starší doby kamenné, což dokládají nálezy pazourkových nástrojů. Přímo na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné a boží muka.

Stezka začíná i končí na parkovišti jihozápadně od obce Mohelno, kde je možné zakoupit tištěného průvodce. Na začátku naučné stezky stojí mohyla z doby železné připomínající dřívější osídlení. Vybrat si zde můžete ze dvou procházkových okruhů - jarní okruh měří 3,3 km a trvá maximálně 2,5 hod. Podzimní okruh měří 3 km a vyjde zhruba na 2 hodiny. Obě trasy jsou středně náročné a dochází na nich k velkému převýšení. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět reaktory jaderné elektrárny Dukovany.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 2. 2019
1.1.
24.3.
Zimní plavba lodí po Dalešické přehradě

Zimní plavba lodí po Dalešické přehradě

Kramolín, Vysočina
28.9.
Zamykání Templářské cyklostezky

Zamykání Templářské cyklostezky

Oslavany, Jižní Morava
13.4.
14.4.
Výstava minerálů v Oslavanech

Výstava minerálů v Oslavanech

Oslavany, Jižní Morava
9.2.
31.3.
Kouzlo ručních prací v moderní době

Kouzlo ručních prací v moderní době

Miroslav, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí