Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Milešovka – královna Českého středohoří
Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.
Nejen díky své nadmořské výšce, která dosahuje 836, 6 m, nebo kvůli svému charismatickému vzezření, ale také pro mnoho rekordů, kterými se může pyšnit. Například představuje největrnější místo v České republice, kde bezvětří bývá průměrně pouze 8 dní v roce. Na vrcholu je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se mu také často přezdívá Hromová hora. Výskyt bouřkového počasí na Milešovce meteorologové zaznamenávají až 30 dní v roce.

Od roku 1953 je hora chráněna jako národní přírodní rezervace. Roku 1874 zde byla nalezena jedna z mála českých orchidejí, jazýček jadranský. Milešovka převyšuje okolní krajinu o více než 350 m a nabízí tak ideální rozhledové místo. Samotný vrchol je téměř ze všech stran zalesněný. Nádherné panoramatické pohledy do všech světových stran se návštěvníkům naskytnou až z meteorologické stanice. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Šumavu, Krušné hory, Prahu, výjimečně až na 300 km vzdálené vrcholky Alp.

Člověk navštěvoval Milešovku odedávna, o čemž svědčí archeologické nálezy keramiky mladší doby kamenné. Turistika na Milešovce ožila v roce 1825, kdy hostinský z Milešova Antonín Weber zbudoval na vrcholu hory občerstvovnu – chýši z roští a větví, kterou navíc vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Proslulá "mechová chýše" byla však zanedlouho nahrazena zděnou stavbou a roku 1903 se začalo se stavbou meteorologické observatoře s vyhlídkovou plošinou. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí.

Na severním svahu hory uvidíte lanovku, která je bohužel pouze nákladní a slouží obsluze observatoře. Dvakrát ročně jsou zde pořádány Dny otevřených dveří, zpravidla kolem 23. března a koncem září, kdy je na observatoř i na rozhlednu vstup zdarma. Zároveň je možné absolvovat odborný výklad s prohlídkou některých měřících přístrojů. Při skupině nad 20 lidí je navíc možné absolvovat odborný výklad. 
 

Jak se nejlépe dostat na Milešovku?

Ten, kdo si chce užít nezapomenutelné výhledy, musí na vrchol pěšky. Tůra se dá zahájit v Milešově, odkud vede červená značka po strmé břidlicové cestičce. Trasa je velmi náročná a rozhodně na kole nesjízdná. Výstup můžete také zahájit v Černčicích nebo v Bílém Újezdě po modré značce, kudy vede výrazně snazší cesta. Černice a Bílý Újezd leží ve vyšší nadmořské výšce než Milešov.
 

Rozhledna na Milešovce

Observatoř prochází rozsáhlou rekonstrukcí a rozhledna je pro veřejnost až do odvolání uzavřena. Unikátní 360stupňový výhled z rozhledny, který již před 200 lety prohlásil velký cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt za jeden ze tří nejkrásnějších na světě. Vidět lze běžně celé České středohoří s bezpočtem hradů a hrádků na vrcholcích kopců, Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách, Sněžku a další vrcholky Krkonoš, Bezděz, Brdy, za výjimečných situací Šumavu a bájná milešovská legenda dokonce praví, že čas od času jdou odtud vidět i Alpy.

Rozhledna nemá strikně stanovenou otevírací dobu, chcete-li ovšem přijít v brzkých či pozdních hodinách nebo máte-li zájem o prohlídku s výkladem, domluvte se předem telefonicky na č. 417 872 101. Východ slunce lze lépe než z rozhledny pozorovat z terasy pod hospodou, kde nekazí výhled antény na střeše hospody. Dopoledne se prosím chovejte při vstupu na rozlednu tiše - jeden z pozorovatelů se potřebuje vyspat po noční službě.
 

Občerstvení na vrcholu Milešovky

Kamenný bufet
Od pátku do neděle je v provozu tradiční Kamenný bufet s nabídkou teplého i studeného občerstvení za přívětivé ceny a neopakovatelnou atmosférou Horského klubu Královny Milešovky.
Telefon: 602 716 486 – Libor Ivánek

Restaurace
Restaurace Chata Milešovka je v provozu o víkendech a svátcích:
sobota, neděle 11:00 – 16:00
Telefon: 721 293 372 – Eliáš Molnár
 

Veberova nouzovna na vrcholu Milešovky

Na Milešovce jsme v prosinci 2020 otevřeli Veberovu nouzovnu pro nouzové přespání na vrcholu. Kapacita je 10 osob a přespání je ve skromných podmínkách možné zdarma. 


Lze z vrcholu Milešovky skutečně vidět Alpy?

Jsou anebo nejsou vidět z Milešovky 300 km vzdálené Alpy? To je jedna z věčných otázek zvídavých turistů, vystupujících na nejvyšší horu Českého středohoří. Paní Stanislava Brádlová z Českého rozhlasu Sever vysvětluje, že: "za souhry určitých meteorologických podmínek Alpy uvidíte, ale půjde jen o zrcadlení jejich štítů na oblačnosti, tedy o jakousi „fata morganu".

Hora Milešovka

Aktuality

Víkendové turistické linky T4 – Oparenskéý expres 2024

Letos jde už o pátou sezónu provozu víkendové turistické linky T4, které cestující přezdívají Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, které vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.
Chotiměř, Ústecký kraj

Košt vín na zámku Skalka

Ochutnávka vín z nejbližšího okolí na zámku Skalka u Vlastislavi v Českém středohoří.
Vlastislav, Ústecký kraj

Putování po vinicích Malé Žernoseky

Přijeďte poznat vína z Malých Žernosek přímo "od pramene"! Vinaři budou v tento den čekat na vínomilce přímo ve svých vinicích.
Malé Žernoseky, Ústecký kraj

Putování po vinicích Velkých Žernosek

Tradiční putování po krásných vinicích nad obcí Velké Žernoseky. Na vybraných místech budou čekat vinaři se svým vínem i delikátní občerstvení.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Žernosecký košt

Žernosecký Košt je výstavou vín malovinařů a vinařů z mikroregionu Porta Bohemica, ale i pozvaných hostů z Litoměřické vinařské oblasti s víny původem z Čech. Byl založen v roce 2006 pod záštitou mikroregionu Porta Bohemica.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Otevřené vinné sklepy Českého středohoří

Osmý ročník oblíbené vinařsko-turistické akce. Poznejte vinaře a jejich sklepy v Žernosekách, Litoměřicích, Žalhosticích, Lovosicích nebo Třebívlicích!
Lovosice, Ústecký kraj

Otevřené vinné sklepy Českého středohoří

Osmý ročník oblíbené vinařsko-turistické akce. Poznejte vinaře a jejich sklepy v Žernosekách, Litoměřicích, Žalhosticích, Lovosicích nebo Třebívlicích!
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Pálení čarodějnic v Lovosicích 2024

Tradiční akce proběhne jako každý rok v lesoparku Osmička v Lovosicích.
Lovosice, Ústecký kraj

Do Českého středohoří s Geofunem

Pro malé i velké dobrodruhy jsme připravili 10 zábavných tras po celém Českém středohoří. Stačí si jen stáhnout aplikaci Geofun a můžete začít!
Bořislav, Ústecký kraj

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.
Velemín, Ústecký kraj

Kostel sv. Kateřiny v Bořislavi

Na místě původního gotického kostela byl v letech 1713-1717 v barokním slohu postavený stávající svatostánek. Autorem projektu byl claryovský architekt Christian Lagler.
Bořislav, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Ostrý u Milešova

Asi 1 km jihovýchodně od Milešova v Českém středohoří strmí na vrcholu opečného kuželu Ostrý (552,6 m) zřícenina stejnojmenného hradu. Vybudován byl až na sklonku husitských válek na počátku 15. století, jako pustý se uvádí od 16. století.
Velemín, Ústecký kraj

Vrchol Kletečná

Menší sestra Milešovky! Zalesněný znělcový vrchol nad obcí kletečná zaujímá se svými 705,9 metry nadmořské výšky sedmé místo v žebříčku nejvyšších vrcholů Českého středohoří.
Velemín, Ústecký kraj

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.
Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj

Sadařství Vavřinec

Ochutnejte náš jedinečný mošt přímo z jablek z našeho bio sadu.
Chotiměř, Ústecký kraj

Oparenský expres

Zveme vás na projížďku víkendovou turistickou linkou T4, které se přezdívá Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, jež vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.
Chotiměř, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Milešovka

Chata Milešovka stojí na stejnojmené hoře Českého středohoří. Nabízí základní občerstvení – polévku, teplé uzeniny a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Velemín, Ústecký kraj

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří

Milešovka láká turisty k náročnému výstupu. Na vrcholu hory mohou při nepřízni počasí anebo v případě, že se do tmy nestihnou vrátit zpět dolů využít tzv. nouzovnu, skromný turistický přístřešek, který poskytne zázemí a místo pro přespání an jednu noc.
Velemín, Ústecký kraj

Bílka – ubytování s výhledem na Milešovku

Chalupa na návsi v obci Bílka s jedinečným výhledem na Milešovku – Královnu Českého středohoří. Nenajdete lepší výhled na Kapli sv. Václava než z okna našeho domu.
Bořislav, Ústecký kraj

Stellplatz Velemín pod Milešovkou

Stání pro 8 obytných vozů s připojením na elektřinu. Možnost dočerpání čisté vody, vylití odpadní vody a chemického WC či zbavení se odpadků. Stellplatz je uzavřený a samoobslužný. Místa jsou prostorná, připravená i na delší pobyt s možností vytažení markýzy a rozložení kempového nábytku.
Velemín, Ústecký kraj

Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Hospůdka U Kamila je pověstná vynikajícími burgery, které připravuje Američan Peter Lannigan z Bostonu. Své kulinářské umění předvádí každý víkend, když připravuje burgery, ale třeba i steaky nebo žebra.
Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj

Penzion Klášter

Penzion leží přímo v samotném srdci Českého středohoří, poblíž městečka Třebenice, přímo pod zříceninou hradu Košťálov.
Třebenice, Ústecký kraj

Cykločep v Libochovanech na Labské stezce

Samoobslužný cyklovýčep je dalším vylepšením Labské stezky (nejen) pro cyklisty – aby do cíle dojeli vždy bez žízně. Za limonádu lze na místě platit hotově i kartou.
Libochovany, Ústecký kraj

Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky

Vinařství sídlí v historických sklepích, lisovna je z roku 1739. Nabízí příjemné venkovní posezení, nebo v lisovně, kde je příjemně i během horkých letních dní.
Malé Žernoseky, Ústecký kraj