Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Masarykovo náměstí s radnicí v Třeboni

Masarykovo náměstí s radnicí v Třeboni

Památky
Přirozeným centrem Třeboně je Masarykovo náměstí. Je obklopeno měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Nejvýznamnějším objektem na náměstí je stará radnice z roku 1566.
Dva domy na náměstí mají ještě gotický základ, ostatní středověké domy byly zničeny při požáru města roku 1562. Nově byly vystavěny v renesančním slohu. Většina domů ještě pozměnila svou podobu po požárech roku 1723 a 1781.

Nejvýznamnějším objektem na náměstí je stará radnice z roku 1566. Roku 1638 k ní byla přistavěna masivní čtyřboká věž, vysoká 31 metrů. Z jejího ochozu ve čtvrtém patře je krásný výhled do okolí. Spolu s kostelní věží tvoří dominanty města.

Na horní straně náměstí, vlevo od brány do zámku, je tzv. Ruthardovský dům, původní městská radnice. V jeho přízemí býval městský pivovar. Po vybudování nové radnice byl Ruthardovský dům připojen k zámku. Blízké domy čp. 106 a 107 fungují jako hotel Zlatá hvězda. Z domů na opačné straně náměstí vyniká hotel Bílý koníček, který je současně jedním z prvních dokladů renesančního slohu ve městě. Jeho existence je doložena již v roce 1544. Velmi zajímavý je dům čp.89 se zachovanými gotickými prvky a renesančními klenbami v přízemí. Žil zde Štěpánek Netolický. Ze všech domů na náměstí je tento dům nejméně dotčen přestavbami po požáru v r. 1562. Do roku 2009 sloužil jako obřadní síň města Třeboň. Východní stranu náměstí uzavírá Hradecká brána, jejíž jádro pochází z let 1525 - 1527, kdy se brána stala součástí zdokonaleného městského opevnění.

Uprostřed náměstí stojí renesanční desetiboká kamenná kašna, dílo kameníka Jordana z roku 1569. Vedle kašny stojí barokní Mariánský sloup z r. 1780, která je dílem českobudějovického kameníka Leopolda Hubera.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 5. 2019
28.7.
Vokální skupina na hrobce

Vokální skupina na hrobce

Třeboň, Jižní Čechy
25.7.
Fimfárum Jana Wericha

Fimfárum Jana Wericha

Třeboň, Jižní Čechy
25.5.
Výstava veteránů v Třeboni

Výstava veteránů v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy
3.8.
Muzikálové noci v Třeboni - Kleopatra

Muzikálové noci v Třeboni - Kleopatra

Třeboň, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí