Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Kultura
Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.
Tato budova je dominantou východní části Třeboně. V Třeboni stojí od roku 1909 a je podle projektu významného českého architekta Jana Kotěry (1871 - 1923).

Jedná se o autorskou repliku Kotěrovy věže na pražské Zelené lišce. V Třeboni byla postavena při zřizování městského vodovodu v roce 1909, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky již kapacitně i kvalitativně přestal stačit a tak bylo nutné situaci řešit stavbou městského vodovodu. Původní čerpadlo v nové věži poháněl benzínový motor, který byl v letech 1922-5 nahrazený elektromotory.   

Vodárenská věž s artézskými studněmi byla jedna z mála Kotěrových návrhů inženýrské stavby, kde se autor přiblížil obvyklé průmyslové architektuře využitím režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články. Vodárna má kruhový půdorys. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného režného zdiva je vystužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Zastřešení je helmicovité. Okna ve spodní části mají keramické doplňky, některé se zelenou glazurou.

Po II. světové válce byla věž vyřazena z provozu. Dnes je budova stavební kulturní památkou.

Od roku 2013 je ve věži nainstalována stálá expozice buddhistického umění.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2019
25.5.
15.10.
Třeboňský sochařský svět

Třeboňský sochařský svět

Třeboň, Jižní Čechy
1.6.
30.9.
Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Třeboň, Jižní Čechy
14.9.
22.9.
Výstava hub v zámecké galerii

Výstava hub v zámecké galerii

Třeboň, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí