Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Památky
Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Kostel sv. Jakuba nemůžete v Kutné Hoře přehlédnout. Byl postaven na vyvýšeném místě a jeho dominanci ještě zdůrazňuje osmdesátipětimetrová věž. Původně měl mít věže dvě, ale od stavby druhé věže se upustilo díky nevhodnému podloží v terénu. Stavba, postavená na náklady místních důlních podnikatelů a mincovních cechů, byla dokončena kolem roku 1420, aby hned na to mohla být zapálena husity a čekat dalších čtyřicet let na opravu. Z jakubské věže vyvolával hlásný každou hodinu: „Pane Bože, rač ostříhati Hory Kutny.“ Dnešní iteriér kostela vznikl v době barokní, v závěru 17. století. Nový oltář obohatila také Škrétova Pieta a Svatá Trojice vytvořená Petrem Brandlem roku 1734.

Pokud byste na mapě města spojili vzdušnou čarou sv. Jakuba spolu s hlavním městským chrámem sv. Barbory, kostel Panny Marie na Náměti a dnes již zrušený kostel sv. Bartoloměje, vznikne vám geometricky skoro přesný čtverec. Středověcí stavitelé se tak snažili posvětit celkový prostor města a ochránit ho proti temným silám.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2019
2.4.
30.11.
Kouzlo sklářského řemesla

Kouzlo sklářského řemesla

Kutná Hora, Střední Čechy
3.4.
2.6.
Jan Steiner - Paní Hudba - Obrazy

Jan Steiner - Paní Hudba - Obrazy

Kutná Hora, Střední Čechy
4.4.
2.6.
Miloslav Marschal - Obrazy 2012 - 2019

Miloslav Marschal - Obrazy 2012 - 2019

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí