Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí v Moravském krasu

Příroda
Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.
V údolním kaňonu se nachází několik jeskyní i závrtů a jeskyněk, z nichž Výpustek patří k pěti zpřístupněným jeskyním Moravského krasu. Některé další jeskyně (Jáchymka, Kostelík) jsou průchozí a lze je celoročně navštívit.

V Josefovském údolí se nachází také památkový areál státní technické rezervace Stará huť s muzeem železářství, nacházející se v místech bývalé lichtensteinské Františčiny huti z 18. století. Jeho dominantu tvoří jednak zrekonstruovaná dřevouhelná vysoká pec, z jejíhož ochozu se návštěvníkům nabízí zajímavý výhled na úzké údolí i příkré okolní stráně a také Švýcárna, původní hutní hostinec, postavený v alpském stylu, v němž se dnes nachází volnočasové centrum.

Mykologický průzkum ukázal, že se zde nachází téměř 400 druhů hub, mechorosty jsou zastoupeny rovnými 187 druhy. I proto je velká část tohoto území dnes vyhlášena za národní přírodní rezervaci.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 6. 2019
27.4.
31.10.
Prohlídka věže kostela sv. Martina v Blansku

Prohlídka věže kostela sv. Martina v Blansku

Blansko, Jižní Morava
27.4.
31.12.
Prohlídka četnické stanice v Kuřimi

Prohlídka četnické stanice v Kuřimi

Kuřim, Jižní Morava
30.11.
1.12.
Ďábelský Výpustek

Ďábelský Výpustek

Křtiny, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí