Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Jeskyně Švédův stůl - doupě jeskynních hyen

Jeskyně Švédův stůl - doupě jeskynních hyen

Příroda
Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.
Jeskyně Švédův stůl se nachází v jižní části CHKO Moravský kras v hlubokém krasovém údolí potoka Říčky. Nachází se v pravé údolní stráni, asi 10 m nade dnem jejího toku. Dosahuje celkové délky 30 m a díky propadlému stropu v zadní části je celá osvícena denním světlem.

Jeskyně patří k našim nejvýznamnějším archeologickým lokalitám a je jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na území ČR. Tito lidé žili ve zdejších jeskyních v údolí Říčky v období starší doby kamenné. Jeskyně se považuje také za typické doupě jeskynních hyen a medvědů, žijících zde ve starších čtvrtohorách. Kromě neandrtálců zde byly objeveny stopy lidí mladších kultur. Archeologický průzkum tu prováděl Bohuslav Klíma. Vědci zde z tisíciletých nánosů hlíny vykopali nepřeberné množství kostí různých tehdy žijících zvířat. Pozoruhodným zjištěním bylo, že mnoho stejným způsobem ohlodaných kostí sem zavlekly jeskynní hyeny coby lahůdku na „dobývání“ morku. Švédův stůl tedy sloužil jako hodovací doupě jeskynních hyen.

A proč se jeskyni říká Švědův stůl? Svůj název dostala po velkém plochém hladkém kameni, který se v minulosti před jeskyní nacházel a u něhož měli tábořit Švédové v období třicetileté války.

Zvídavým turistům je jeskyně volně přístupná. Poblíž prochází zelená turistická cesta vedoucí z letoviska Hádek k hlavnímu rozcestníku v údolí Říčky pod jeskyní Pekárnou. Portál jeskyně se nachází nad zákrutou pravého břehu ponorného toku Říčky nedaleko nepřístupné Ochozské jeskyně.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 6. 2019
30.11.
1.12.
Ďábelský Výpustek

Ďábelský Výpustek

Křtiny, Jižní Morava
23.6.
David Koller - koncert v Býčí skále 2019

David Koller - koncert v Býčí skále 2019

Křtiny, Jižní Morava
12.7.
Letní příměstský tábor

Letní příměstský tábor

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Stará Pošta u Kovalovic

Stará Pošta u Kovalovic

Rousínov, Jižní Morava
Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar

Křtiny, Jižní Morava
Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava