Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

Kultura
V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.
Bílkův dům v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce 1898 a v jeho koncepci hrála prvořadou úlohu potřeba prostorného světlého ateliéru. Podobně jako Bílkova pražská vila je také chýnovský dům zasazen volně do přírodního prostředí. Jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo, zde v kombinaci se dřevem. Fasáda domu je zdobena řadou symbolických reliéfů, doplněných Bílkovými mystickými texty. V expozici uvidíte například úžasný model Národního pomníku pro Bílou horu, který nebyl nikdy realizován.

Od roku 1990 dům vlastní Galerie hlavního města Prahy. V Chýnově je možné navštívit také místní hřbitov, kde je František Bílek pochován u své monumentální pětimetrové sochy Modlitba nad hroby, vytvořené v roce 1905. Kromě této plastiky zdobí chýnovský hřbitov ještě pět dalších náhrobků, realizovaných Františkem Bílkem v letech 1902-1918.

František Bílek
(1872–1941) zaujímá v českém umění epochy symbolismu a secese výrazné postavení jako sochař, architekt, kreslíř, grafik, ilustrátor, keramik, autor užitného umění, náboženský myslitel a mystik s literárními schopnostmi. Mezi jeho díla patří „Slepci“ a „Krucifix“ v katedrále sv. Víta v Praze, Husův pomník v Táboře, Blahoslavův pomník v Přerově a další.

Pro Bílkův dům byl vydán speciální průvodce "František Bílek/Dům v Chýnově", který je k zakoupení v pokladně objektu a v pražském Trojském zámku. Průvodce obsahuje podrobnosti a zajímavosti o životě Františka Bílka a stavbě a historii chýnovského domu.Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2019
12.7.
14.7.
Festival Mighty Sounds 2019

Festival Mighty Sounds 2019

Tábor, Jižní Čechy
28.5.
Maršovský kaňoning 2019

Maršovský kaňoning 2019

Ústrašice, Jižní Čechy
13.9.
1.5.
Táborská železnice na skle

Táborská železnice na skle

Tábor, Jižní Čechy
17.1.
3.3.
Hvězdy stříbrného plátna

Hvězdy stříbrného plátna

Tábor, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí