Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Kultura
Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Rekonstrukce Staroměstské radnice

Od jara 2017 na Staroměstské radnici probíhá rozsáhlá oprava orloje a celé věže Staroměstské radnice, takže až do června 2018 bude uzavřen radniční ochoz. V současnosti (zima 2017) probíhá generální oprava vnějšího pláště věže Staroměstské radnice. V souvislosti s pracemi bude od 1. června do 31. prosince 2017 radniční věž zcela uzavřena

Historických interiérů se omezení netýkají. Jako náhrada za uzavřenou vyhlídku z věže je po dobu oprav součástí vstupenky do Staroměstské radnice výstup na věž Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Radnice (bez věže) je otevřena denně od 9 do 19 hodin. Rekonstrukce je plánována tak, aby se Staroměstská radnice v době oslav 100. výročí vzniku samostatné ČR v říjnu 2018 objevila v plné obnovené kráse.

Komentované prohlídky rekonstruovanou radnicí: komentované prohlídky se konají v kapli, historických sálech a v podzemí radnice. Individuální prohlídky v českém jazyku probíhají denně v 15 hodin. Na webu radnice je však nutné si termín zkontrolovat. Volné prohlídky (kaple a historické sály) jsou možné kdykoliv v průběhu otevírací doby.

Skupinové prohlídky na objednávku: ve skupině musí být minimálně 10 a maximálně 35 osob. Rezervaci skupiny je nutné provést alespoň s denním předstihem, lze vybírat z termínů na webu radnice. Objednávka je možná na telefonu 775 400 052 nebo 236 002 629 či e-mailu staromestskaradnice@prague.eu.
 

Z historie budovy

Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž.

Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Samostatnou pozornost si zaslouží sály ve 2. patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. K vidění je také pražský orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Přístupný k pozorování přes prosklené dveře je pouze prostor apoštolů, stroj orloje ale ne.


Roku 1893 vyprojektoval anglický inženýr Sir William Heerlein Lindley, stavitel moderních evropských kanalizačních a vodárenských zařízení, pražský kanalizační systém s využitím zkušeností z novodobých kanalizačních staveb z celé Evropy. Projekt zahrnoval nejen návrh na desítky kilometrů stok a kanálů, které většinou fungují dodnes, ale také výstavbu kanalizační čistírny v Bubenči, která byla spuštěna 27. června 1906. Za 20 milionů byly zbudovány čtyři kmenové stoky s kanály v délce 300 km. Nejdůležitějším bodem celého systému je právě shybka pod Staroměstskou radnicí, kde se stékají tři velké sběrače a vedou tunelem pod Vltavou a Letnou do čistírny v Bubenči. Čistírna pracovala nepřetržitě až do roku 1967, poté byla modernizována. V současnosti je kulturní památkou a sídlí zde Ekotechnické muzeum. Stoka je otevřena pro veřejnost.
 

Možnost rezervace prohlídek

Prohlídky Staroměstské radnice jsou organizovány v různých jazycích v půlhodinových intervalech a jsou vždy s průvodcem. Individuální návštěvníci musí absolvovat prohlídkový okruh celý (tj. kaple, sály a podzemí). Skupiny 10 a více osob si musí prohlídku rezervovat, ideálně týden předem, na naši e-mailové adrese  staromestskaradnice@prague.eu nebo telefonu 236 002 629.

Oproti individuálním návštěvníkům mohou skupiny zažádat o prohlídku zkráceného okruhu, tj. pouze sálů nebo pouze podzemí. Rezervace na prohlídku věže nutná není, ale v nejvíce vytížených měsících (duben-květen, červenec-srpen, prosinec) se doporučuje – v případě rezervace je skupina odbavena přednostně bez nutnosti stát frontu.
 

Staletími Staroměstské radnice - nová stálá expozice

Výstava s názvem "Staletími Staroměstské radnice" přibližuje návštěvníkům stavební vývoj i rozličné osudy nejstarší pražské radnice, připomíná nejvýznamnější památky radničního komplexu i zásadní osobnosti a události jeho dějin. Textové informace ilustruje bezmála 100 historických fotografií a vyobrazení. Výstava je instalována  v tubusu věže Staroměstské radnice a je prezentována na téměř 40 výstavních panelech.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
21.11.
30.1.
Výstava Czech Press Photo 2018

Výstava Czech Press Photo 2018

Praha 1, Praha
1.12.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2018

Vánoční trhy Praha 2018

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí