Úvod > Aktivity & akce > Akce > Znovuotevření Uměleckoprůmyslového muzea Praha

Znovuotevření Uměleckoprůmyslového muzea Praha

Kdy 15. listopad 2017 - 17. listopad 2017 Výstavy
Naše největší muzeum věnované užitému umění a designu prošlo rozsáhlou a dlouhou rekonstrukcí a v polovině listopadu se opět otevírá uměnímilovným návštěvníkům.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze přivítá první návštěvníky v běžném provozu od 15. listopadu 2017 otevřením první výstavy Director´s Choice – Výběr ze sbírek, kterou bylo možné připravit ze sbírek muzea po převzetí budovy v květnu tohoto roku. Výstava představí mistrovská díla ze všech oborů uměleckého řemesla, užitého umění a designu, mimořádná svým provedením či významem. Její osu tvoří reprezentativní výběr ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové určený pro publikaci vydanou londýnským nakladatelstvím Scala Arts & Heritage Publishers v edici Director’s Choice, která ukazuje sbírky světových muzeí pohledem jejich ředitelů.

Prostřednictvím příběhů těchto vybraných předmětů výstava přibližuje i osudy sbírek v dobách společenských proměn. Unikátní díla „s příběhem“ jsou součástí výběru téměř tří set exponátů ze všech muzejních sbírek, od nábytku a skla až po oděvní módu, šperk, hračku či fotografii. V třiceti tematických celcích je zachycen vývoj uměleckého řemesla od gotiky a renesance až do 20. století, zastoupeného pracemi Alfonse Muchy, Františka Drtikola, Pavla Janáka, Ladislava Sutnara, Františka Víznera a dalších.

Zároveň se muzeum otevře v období od 15. listopadu do 17. prosince i pro muzeum netypickým aktivitám. Pod zastřešujícím názvem UPkemp to budou přednášky, promítání, čtení a křty nových knih či módní přehlídka Vyšší odborné školy oděvního návrhářství. O víkendu se muzeum otevře rodinám a nabídne divadelní představení či tvořivé workshopy pro děti. Nebude chybět ranní cvičení jógy přímo v sálech muzea. Smyslem UPkempu je nabídnout návštěvníkům každý den kromě výstavy i nějakou jinou aktivitu a tím se s prostory muzea, kam se před rekonstrukcí veřejnost nedostala, seznámit. V novém roce tyto sály už obsadí další výstavy a postupně i nová stálá expozice. UPkemp se může stát zárodkem budoucích doprovodných programů muzea.

Po rekonstrukci obnovuje svoji činnost také Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je největší českou veřejnou odbornou knihovnou specializovanou na volné a užité umění, architekturu a design. Fondy knihovny jsou budovány od roku 1887, kdy se knihovna poprvé otevřela veřejnosti. Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, zabudované sem při stavbě muzea v letech 1897 až 1900. Knihovna bude otevřena od úterý do soboty.

V nově zbudované hale v parteru muzea s přístupem přes zahradu ze Široké ulice, a to nejenom pro návštěvníky omezené v pohybu, ale pro všechny, se otevírá rozšířený muzejní obchod firmy  Modernista. Nyní nabízí velký výběr odborných knih a časopisů o designu, užitém umění, repliky originálů předmětů zastoupených ve sbírkách UPM, soudobý český design, originální autorskou módu a doplňky a drobné upomínkové předměty. Pro veřejnost je otevřena restaurace a kavárna Času dost s pestrým, moderním jídelním lístkem.  Pokračovat budou oblíbené programy muzejní edukace, která má nyní k dispozici též modernizovaný a rozšířený prostor pro práci zejména s dětmi. Ve víkendových aktivitách chce spolupracovat i kavárna.
 Uměleckoprůmyslové museum se otevírá po tříleté rekonstrukci, která byla financovaná z vládního Programu péče o národní kulturní poklad nákladem více než 266 miliónů korun. Tato rekonstrukce přinesla trojnásobné zvětšení výstavního prostoru ve zvýšeném přízemí a dvojnásobné zvýšení ploch pro stálou expozici, celkem tedy 2750 m2 výstavní plochy. To je možné I jen díky druhému investičnímu projektu centrálního depozitáře ve Stdůlkách, kam byly po jeho dokončení v roce 2016 přemístěny nejenom z historické budovy všechny sbírky a související péče o ně. UPM je tak dnes rozšířeno o druhé moderní pracoviště. Naposledy zpřístupnilo po rekonstrukci pobočku zámek v Kamenici nad Lipou v roce 2008.

Muzeum bude otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 h.

Vstupné do muzea bude 100 Kč (snížené 60 Kč).
 
Uměleckoprůmyslové muzeum plánuje na polovinu listopadu 2017 několik výstav. Mezi mini bude například výstava uměleckého skla nebo mistrovských děl z historických sbírek UPM. Na leden 2018  se připravuje výstava fotografií Josefa Koudelky, která má být otevřena v den jeho 80. narozenin.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 11. 2017
17.4.
20.10.
Odvaha a risk. Století designu v UPM

Odvaha a risk. Století designu v UPM

Praha 1, Praha
20.6.
22.9.
Navracení identity

Navracení identity

Praha 1, Praha
4.4.
30.6.
Plejády skla 1946–2019

Plejády skla 1946–2019

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí