Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Založeno 1918 – Doteky státnosti
Společenské akce

Založeno 1918 – Doteky státnosti

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Druhá z řady výstav jedinečného trojdílného projektu Založeno 1918 představí historii státních symbolů. Na výstavě budou k vidění unikátní exponáty, která naši zemi provázejí po celá staletí. Součástí výstavy bude klenotnice, v níž budou vystaveny nejvyšší státní vyznamenání a unikátní archiválie.
Osu celé výstavy budou tvořit příběhy vystavovaných předmětů. Návštěvník bude moci zhlédnout státní symboly, které byly v minulosti mnohokrát zneužity, ale přesto pro ně byli naši předkové ochotni položit život.

Již zmíněná klenotnice nabídne ukázku státních vyznamenání, která jsou našimi prezidenty v průběhu posledních sta let udělována, typáře státní pečeti včetně v současnosti užívané státní pečeti. Dále budou k vidění originály všech ústav, nerealizované návrhy státní vlajky z roku 1919 nebo první československé známky.

Významným exponátem bude kolekce dekorací Řádu Bílého lva včetně nerealizovaných návrhů, prezidentský automobil Škoda VOS, text rozhlasového projevu prezidenta Beneše po jeho abdikaci v roce 1938 s jeho poznámkami, dopisy Milady Horákové ze žaláře, telegram Alberta Einsteina prezidentu Klementu Gottwaldovi s žádostí o milost Miladě Horákové, sako Jana Kubiše, které měl na sobě ve chvíli spáchání atentátu na Reinharda Heydricha či lafetu z pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka. Vystaveny tak budou symboly, které užívaly první vojenské jednotky bojující za vznik Československa. K vidění bude například jídelní servis T. G. Masaryka, bomba Jana Kubiše, zkrvavená vlajka ze srpna 1968 nebo skafandr, ve kterém před 40 lety letěl Vladimír Remek do vesmíru. Seznámite se s uměleckými díly Josipa Plečnika nebo Františka Kupky. falešnou legitimací jednoho ze členů odbojové skupiny Tři Králové Václava Morávka, odposlouchávacími zařízeními StB, tretry Emila Zátopka, talismanem českých hokejistů při olympijském tažení v Naganu 1998, dlaždicí s dvouocasým lvem z hradu Zvíkov, fotbalovým míčem ze zápasu mezi výběrem spojeneckých armád a britské armády z března 1941.

Dále se můžete těšit na prapor, pod kterým demonstrovali čeští a slovenští krajané v Chicagu v listopadu 1914 za vznik samostatné republiky Čechů a Slováků, náborová vývěska výcvikového tábora v americkém Stamfordu pro československé legie ve Francii z roku 1918 nebo ručně malovaná vlajka s nápisem Pravda vítězí, kterou vztyčili českoslovenští vojáci poprvé 28. října 1940 ve výcvikovém táboře v Jerichu. Zajímavostí bude třeba rotní praporek 1. pluku československé armády ve Francii, který nejdřív v roce 1940 ukořistili Němci a poté byl v Berlíně vystavován před Hitlerem. Zachránit se ho podařilo jednomu z totálně nasazených Čechů v roce 1943.
 

První československé letadlo Bohemia B-5

Bylo to první motorové letadlo vyrobené v Československu. Dvouplošník Bohemia B-5 vzlétl v Plzni 27. dubna 1919. Na výstavě Doteky státnosti bude jedním z hlavních exponátů výstavy. Do Jízdárny Pražského hradu se dvouplošník Bohemia B-5 bude musel dostat úzkými dveřmi z Jízdárenského dvora, takže stroj museli odborníci rozebrat, sundat křídla i ocasní plochy, odmontovat vrtuli.

Bohemia B-5 měla století svojí existence velmi pestré. Koncem dubna 1919 ji zalétal slavný pilot té doby Rudolf Polanecký, už 19. května toho roku stroj vítal prezidenta Masaryka v Plzni. Při tomto letu však havaroval a při nehodě našel smrt i pilot, pilotní žák Josef Klíbr. Bohemia ale byla opravena a opět létala. Když vypověděl službu původní motor, byla přestavěna na jednomístný kluzák a létala ještě na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Další osudy letadla nejsou příliš známé, předpokládá se, že bylo opět těžce poškozeno a poté věnováno do sbírek Národního technického muzea. Domovským hangárem je letadlu Letecké muzeum Kbely.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Exponáty se budou pravidelně obměňovat, proto je možné, že některý z výše uvedených exponátů nebude v době vaší návštěvy na výstavě k vidění.

Výstava se koná v rámci projektu Založeno 1918.

Aktuality

Pražský hrad, exteriéry – komentovaná vycházka

Hradní nádvoří, středověké opevnění, církevní stavby, šlechtické paláce, kašny, to je jen malý výčet toho, co charakterizuje jednu z nejvýznamnějších pražských památek, Pražský hrad. Přijďte se seznámit s historií a jednotlivými stavbami největšího středověkého hradu na světě.
Praha 1, Praha

Rudolfinská a barokní Praha – po stopách alchymistů

Netradiční prohlídka s průvodkyní v historickém kostýmu.
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka

Grafika roku 2023 v Císařské konírně Pražského hradu představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků.
Praha 1, Praha

Milí Češi, zdravíme z Chorvatska – výstava na Pražském hradě

Nová výstava v Jižních zahradách Pražského hradu vypráví příběh o pomoci, kterou naše země poskytla stovkám dětí z chorvatského Daruvaru, jimž nabídla zázemí, zatímco jejich domovy pustošila válka. Výstava proběhne 2.- 4. dubna 2024.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.
Praha 1, Praha

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.
Praha 1, Praha

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Praha 1, Praha

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.
Praha 6, Praha

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.
Praha 1, Praha

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.
Praha 1, Praha

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Hotel Jelení Dvůr u Pražského hradu

Hotel Jelení Dvůr, s příjemnou rodinnou atmosférou, se nachází na záviděníhodném místě v blízkosti Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Bistro Vinobona v Novém Světě

Stylový podnik, který si zamilujete, najdete uprostřed romantické lokality Nového Světa na pražských Hradčanech. Vinárna a bistro se navíc nachází v domku, který na svém místě stojí od konce 17. století.
Praha 1, Praha

Vinobona Wine & Bistro

Vinobona Wine & Bistro najdete na pražských Hradčanech ve čtvrti Nový Svět, na kouzelném místě, kde se zastavil čas. Bistro nabízí kvalitní českou gastronomii, na své si přijdou i vegetariáni.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha