Procházka Valašskou dědinou vás nejen naladí na dobu přicházejících Vánoc, ale také se seznámíte s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventu. Především však poznáte samotné zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.
Stejně jako jiné roky se pracovníci muzea promění v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. A návštěvníci se s nimi vydají na vánoční cestu v minulém století. Program se uskuteční
6. - 7. prosince 2018 a
10. - 14. prosince 2018.
Jako první na trase je
Živý dům, který můžete navštívit na začátku nebo na konci prohlídky. Tady si můžete prohlédnout práci našich hospodyň (výšivka, výrobky z textilu, papíru, vánoční ozdoby na stromeček). Zde si můžete něco malého zakoupit. Dalším zastavením je
Fojství z Lidečka, kde Vás přivítají ženy zpřádající vlnu a len na kolovratech, nechybí samozřejmě řezbář, který vyřezává betlém.
Pak nás vůně přiláká do Matochovy chalupy z Velkých Karlovic. Hospodyňky tu pečou a zdobí perníčky. A v chlévě čeká dobytek, že něco z těch vánočních dobrot zbude.
Kuchyň
chalupy z Nového Hrozenkova má pro nás překvapení v podobě Mikulášských figurek. Různé tvary z dobrého kynutého těsta. Dříve si děti nejdříve pohrály a pak hračku snědly. Tady ale ochutnáme hned.
Šturalova chalupa ze Velkých Karlovic dýchne tajemnem. Tvary odlité z olova věští budoucnost a lodičky ze skořápek ořechů plují po vodě a ukazují směr dalšího života.
Dědinou důstojně kráčí
Mikuláš. Pro ty hodné vždy najde v koši dobrotu. Za ním ale poskakuje čertovská družina a těší se, že objeví nějakého hříšníka.
Zastavíte se také ve staré škole z Miloňova Velkých Karlovic. Pan řídící nebo pan učitel Vás za doprovodu harmonia nebo houslí naučí jednu z koled. Dozvíte se něco o valašských Vánocích a Betlémech.
V chalupě stánisko z Rákošového, se každou chvíli vyloupne z železné formy vánoční oplatek. Ten nesměl chybět u štědrovečerního stolu. Mazal se medem, aby lidé byli dobří a česnekem pro zdraví. A medem voní nejen oplatky, ale i doma vyrobené svíčky. Seznámíme se tu také s historií svícení.
Děti si na své pouti zazpívají koledu, podívají se na pečení a zdobení perníčků, práci tkalců, přadlen, kováře, řezbáře. Na závěr prohlídky nás čeká příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítí svíčka – rodina zasedla k štědrovečerní večeři. V peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončí celou prohlídku.
V pracovní dny je tradiční program určen
pouze pro objednané školy a skupiny a nabízí ukázky zimních prací, příprav Vánoc a vánočního zvykosloví. Akce se koná v areálu Valašské dědiny a přibližná časová náročnost prohlídky na jednu skupinu je cca 2,5 hodiny.