Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Open House Praha 2024
Festivaly

Open House Praha 2024

Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

O víkendu 18. – 19. května 2024 se otevřou běžně nepřístupné budovy a prostory, více než 100 architektonických skvostů. 

Festival nabízí dále v týdnu od 13. května doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze. Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letech i přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel.

Během festivalového víkendu bude otevřeno několik funkcionalistických skvostů, které připomínají významné československé architekty. Tou první je budova bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice od Josefa Fuchse (*130 let). Stadion v minulosti několikrát sloužil jako místo konání mistrovství světa v hokeji a po roce 1959 byl využíván jako místo bruslení pro veřejnost. Jeho stav ale postupně chátral a roku 2011 byl i přes svou památkovou ochranu zbourán. Ušetřen zůstal jen objekt kavárny, kde dnes sídlí klub Fuchs2.
 
Návštěvníci se budou moci podívat i do technického zázemí nebo na střešní terasu  Veletržního paláce, jedné z realizací architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla (*140 let). V seznamu budov je ještě jedna nenápadná realizace od architekta Oldřicha Tyla – Garáže Pod Slovany na Novém Městě. 
 
Během víkendu zájemci nahlédnou i do Základní školy a Mateřské školy Bílá, označované jako malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému velmi mladému autorovi Janu Gillarovi (*120 let) mezinárodní uznání. 
 
K zástupcům českého funkcionalismu patří také stavby od Adolfa Benše (*140 let) jako budova Elektrických podniků Praha – Bubenská 1 a Terminál 4 na Letišti Václava Havla.
 
Letošních 70 let od úmrtí Josefa Fanty připomene festival zpřístupněním  neorenesanční budovy Hlávkovy studentské koleje, která byla slavnostně otevřena před 120 lety. Po několikaleté rekonstrukci budou otevřeny úchvatné secesní prostory v severním křídle Fantovy budovy Hlavního nádraží. K nahlédnutí bude i vládní salonek na 1. nástupišti, kde trávil čas při čekání na vlak císař František Josef I. nebo prezident T. G. Masaryk. Fantovo dílo připomene i budova Ministerstva obchodu a průmyslu ČR s ikonickou prosklenou kopulí, do které budou moci lidé v rámci festivalu vystoupat.
 
Posledního letošního jubilanta Karla Hubáčka (*100 let) připomene netradiční umělecký prostor Divadla DISK se střechou ve tvaru ponorky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen divadelní zázemí, ale i spletité podzemní chodby, jejichž historie sahá až do dávných středověkých dob. Karel Hubáček se také podílel se svým architektonickým ateliérem SIAL na rekonstrukci již zmiňovaného Veletržního paláce.
 
Novinky
Festival Open House Praha nabídne v programu více než 35 novinek na území 13 městských částí. Jednou z nich je například honosný Palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží ve stylu florální secese, který dnes obývá Goethe-Institut. Foyer budovy bude navíc patřit výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových, která nabídne mnoho dosud nepublikovaných fotografií ze života rodiny Franze Kafky, a připomene tím letošních 100 let od jeho úmrtí.
 
Další z novinek je Palác Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou  umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem.
 
Návštěvníkům se mimořádně otevře i velkolepá neorenesanční budova Staroměstské tržnice v Rytířské ulici. Ta vznikla podle návrhu Jindřicha Fialky, architekta vodárenské věže na Letné.
 
Součástí letošního programu je Palác Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Autor návrhu této secesní budovy Osvald Polívka tehdy ke spolupráci přizval největší jména tehdejší výtvarné scény, a díky tomu zde můžeme dodnes obdivovat sochařská díla Bohuslava Schnircha nebo Ladislava Šalouna. Malebné atrium a prostory Knihovny Václava Havla zpřístupní klasicistní Deymův palác, v němž měl po roce 1989 svůj byt i Karel Schwarzenberg, jehož rodině palác patří. V blízkosti rušného náměstí Republiky se otevře i Měšťanský dům, dnes sídlo Domu zahraniční spolupráce, který je významnou pozdně klasicistní památkou. Letos se festivalu poprvé podařilo získat přístup i do kubistické soukromé vily Na Libušince, jedné z trojice unikátních obytných domů na Rašínově nábřeží, za jejímž návrhem stál významný český architekt Emil Králíček, mj. autor ikonické kubistické lampy na Jungmannově náměstí.
 
Poprvé do programu festivalu se připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci. Původně ji navrhl architekt Pavel Janák pro Edvarda Beneše, který se ale dokončení nedočkal, a tak dům využívali až komunističtí prezidenti. Od roku 1989 dům téměř nebyl obýván a sloužil většinou jako zázemí pro tiskové konference nebo jednání. V posledních letech však prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, při kterých se dbalo na zachování původních Janákových prvků. Návštěvníkům se otevře i další mimořádný objekt v Královské zahradě – Nová oranžerie od Evy Jiřičné, patronky festivalu. Stavbu této high-tech budovy ze skla a oceli iniciovala manželka prezidenta Olga Havlová.  Poslední otevřenou budovou na Pražském hradě pak bude Lobkowiczký palác, který v sobě elegantně mísí stavební prvky renesance i baroka. Dnes je palác jedinou soukromě vlastněnou částí Pražského hradu, která slouží jako muzeum s cennou sbírkou rodiny Lobkowiczů, jež je považována za největší a nejstarší soukromou uměleckou sbírku v České republice.
 
Jeden z největších moderních archivních areálů světa na pražském Chodovci letos oslaví 30 let od svého otevření a při té příležitosti budou moci zájemci nahlédnout do jeho útrob. Zpřístupněny budou Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze. Dominantou stavby jsou tři vysoké depozitární bloky s nápadným barevným keramickým obkladem, které ční nad okolní zástavbou. Návštěvníci si mohou projít místní knihovnu, ale také zdejší kinosál, badatelny, depozitáře či dezinfekční linku pro archiválie.
 
Poprvé bude zpřístupněna i monumentální trojkřídlá historická budova Národního archivu umístěná na třídě Milady Horákové v Dejvicích, v níž dnes sídlí ředitelství, knihovna a I. oddělení archivu. Během festivalové prohlídky bude možné nahlédnout i do bývalého bytu ředitele archivu a vystavena bude faksimile tzv. Zlaté buly sicilské, vydané 26. září 1212 v Basileji, která je dokumentem prvořadého významu pro české panovníky a české země.

I v letošním ročníku se organizátoři snaží bořit bariéry a otevřít město pro všechny. Přístupnost je jedním z hlavních témat a prolínat se bude napříč celým programem – ať už formou speciálních prohlídek pro návštěvníky se zrakovým postižením, neslyšící a děti, debaty o přístupnosti města, workshopu věnovanému fyzické přístupnosti budov či interaktivní městské hry Open Senses.

Od 13. května se otevře v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1) festivalové infocentrum a nabídne možnost zakoupení Festivalového průvodce, limitované edice merchandise i dalších materiálů. Otevírací doba: po–pá 10–18 hodin, so–ne 9–19 hodin.

Provozovatel

Open House Praha, z. ú.

Bubenečská 25, Praha 6
160 00 Praha
Tel.:
+420 724 213 136
Email:
info@openhousepra...
Email:
produkce@openhous...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.openh...
GPS:
50,100441 14,404202
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Komentovaná procházka – Bubenečské vily

Schováná jen kousek od stanice metra Hradčanská se nachází jedna z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější, vilových zástaveb, kde žili nejen bankéři a továrníci, ale i takoví umělci, jako byli Stanislav Sucharda, Karel Vítězslav Mašek, František Tavík Šimon nebo Alfons Mucha.
Praha 6, Praha

Nedělní škola umění hrou – Výtvarný kufřík

Ateliér Pellé připravil další cyklus kreativních tvůrčích dílen pro děti. Dílny pro děti ve věku 6 – 12 let se konají jednou za 14 dní v Galerii Villa Pellé.
Praha 6, Praha

Krása bez závoj – Jiří Načeradský ze soukromých sbírek

Výstava unikátního výběru některých dosud nevystavovaných děl osobnosti české figurální malby Jiřího Načeradského.
Praha 6, Praha

Tvůrčí dílna k výstavě Krása bez závoje – Člověk-tělo-stroj

Proč je lidská figura pro umělce již od pradávna tak zásadním motivem? Proč jsou na obrazech tak často nahá těla?
Praha 6, Praha

Nedělní škola umění hrou – Výtvarný kufřík

Ateliér Pellé připravil další cyklus kreativních tvůrčích dílen pro děti. Dílny pro děti ve věku 6 – 12 let se konají jednou za 14 dní v Galerii Villa Pellé.
Praha 6, Praha

Nedělní škola umění hrou – Výtvarný kufřík

Ateliér Pellé připravil další cyklus kreativních tvůrčích dílen pro děti. Dílny pro děti ve věku 6 – 12 let se konají jednou za 14 dní v Galerii Villa Pellé.
Praha 6, Praha

Nedělní škola umění hrou – Výtvarný kufřík

Ateliér Pellé připravil další cyklus kreativních tvůrčích dílen pro děti. Dílny pro děti ve věku 6 – 12 let se konají jednou za 14 dní v Galerii Villa Pellé.
Praha 6, Praha

Nedělní škola umění hrou – Výtvarný kufřík

Ateliér Pellé připravil další cyklus kreativních tvůrčích dílen pro děti. Dílny pro děti ve věku 6 – 12 let se konají jednou za 14 dní v Galerii Villa Pellé.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Vila Otto Petschka – rezidence velvyslance Spojených států amerických

Honosnou vilu s neuvěřitelnými 148 místnostmi si nechal postavit bankéř Otto Petschka v letech 1924-30.
Praha 6, Praha

Ateliér Zazrcadlem – kurzy skleněné mozaiky

Chcete si zkusit vytvořit vlastní mozaiku? Dárek pro sebe, přátele? Dekoraci do bytu?
Praha, Praha

Kurzy designu

Kurz pro všechny, kteří si chtějí vytvořit návrh konkrétní místnosti. Výstupem kurzu je váš návrh.
Praha 6, Praha

Harmonizační studio Osm na Praze 6

Harmonizační studio Osm vzniklo propojením několika tvůrčích žen a objevením inspirativního prostoru v Srbské 2 nedaleko metra Hradčanská. Studio nabízí dvě místnosti na terapie a poradenství, třetí místnost slouží ke cvičení jógy, meditacím, k tanci a přednáškám či seminářům.
Praha 6, Praha

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Spolek Porte otevřel v Pelléově vile novou galerii, kulturní centrum a kavárnu. V přízemí se otevřela seniorská Fresh Akademie, dále zde nechybí možnost přihlásit se do jazykových kurzů, či navštěvovat výtvarnou přípravku. Mladé páry si ve zdejší obřadní síni mohou říci své ano.
Praha 6, Praha

Pivní & Vinné Lázně Pramen

Lázně Pramen vás přenesou do světa skutečných lázní! Pramen je přirozený vývěr podzemní vody na zemský povrch.
Praha 6, Praha

Pouliční knihovna v Dejvicích

Čtete si rádi cestou do práce? Nestíháte chodit do knihovny a knihy v knihkupectvích jsou tak strašně drahé? Půjčte si knížku z pouliční knihovny – pokud tedy budete mít cestu přes Dejvice.
Praha 6, Praha

Keramický ateliér Praha

Ve výtvarném keramickém ateliéru se pořádají pravidelné keramické kurzy pro začátečníky i pokročilé.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

La Forme bakery & café

La forme je pekárna s duší rockové hvězdy. Tradice se setkává s inovací a to ve formě výborných croissantů, dánského pečiva, výběrové kávy a velebné atmosféry.
Praha, Praha

Kavárna Místo v pražských Dejvicích

V pražských Dejvicích najdete vynikající kavárnu Místo, která připravuje kávu české pražírny výběrové kávy Doubleshot. Na své si tu přijde každý, kdo má rád kvalitní kávu, domácí sladkosti a bistro styl kuchyně.
Praha 6, Praha

Kavárna Potrvá v Dejvicích

Kavárna Potrvá se nachází ve sklepních prostorách činžovního domu v pražských Dejvicích.
Praha 6, Praha

Restaurace U Veverky

Tradiční staropražská pivnice s tankovým plzeňským pivem a poctivou českou kuchyní na rohu Eliášovy a Jaselské ulice v Bubenči.
Praha, Praha

Bistro à Table! .....kousek Francie v Dejvicích

V bistru à Table! se snoubí francouzský šarm spolu s uvolněnou kosmopolitní atmosférou v designově neotřelém prostředí. Šéfkuchař a majitel bistra Jean-Charles Berger je rodilý Pařížan, pro kterého je jídlo a jeho příprava velkou životní láskou a vášní.
Praha 6, Praha

Asijská restaurace Yam Yam v Praze

V restauracích Yam Yam, které najdete na Vyšehradě, v Dejvicích a v Karlíně si pochutnáte na prémiové asijské kuchyni. Ať už se k nám chystáte na rodinnou večeři, pracovní oběd či chcete uspořádat soukromou akci, doporučujeme rezervovat stůl předem.
Praha 6, Praha

Automat Matuška v Dejvicích

Výčep Automat Matuška je první samostatnou restauraci populárního rodinného minipivovaru Pivovar Matuška. Svým fanouškům i nově příchozím nabízí pivní speciály a jídla v moderním interiéru.
Praha 6, Praha

Café Záhorský v Dejvicích

Myšlenkou na otevření kavárny v Dejvicích na Hradčanské se majitelé zabývali dlouhou dobu. Cílem byla snaha otevřít prostor, kde se budou potkávat nejen místní, ale i podnik, který nabídne posezení u dobrého jídla a pití.
Praha 6, Praha