Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Nová díla ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy
Výstavy

Nová díla ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Galerie hlavního města Prahy představuje po dlouhé přestávce akvizice, které získala za posledních pět let.
Zprvu jsme díky úsporám z běžného provozu uskutečnili nákup některých děl, která byla součástí dlouhodobé expozice Po sametu v domě U Zlatého prstenu. Tehdy se koncepce výstavy zakládala na řadě děl zapůjčených z majetků autorů s příslibem, že se stanou předmětem postupných nákupů. To se bohužel mnoho let nedařilo pro nedostatek financí. Když jsme v roce 2013 stabilizovali rozpočet natolik, že se nám podařilo realizovat alespoň několik důležitých nákupů z tohoto souboru, rozhodli jsme se takto postupovat i v následujících letech. Bylo by to však zdlouhavé a klopotné naplňování našich sbírek a záviselo by zcela na našem hospodářském výsledku.
 
Situace se radikálně změnila, když nám náš zřizovatel vyčlenil v roce 2014 přímé investiční prostředky na nákup děl, která by měla postupně „modelovat“ naši poněkud široce rozkročenou, ale velice nahodile utvářenou sbírku. Vznikala totiž nárazově už od 80. let 19. století s prvními snahami o zřízení metropolitní galerie, kdy spolu s občasnými nákupy bylo město obdarováváno samotnými umělci, kteří usilovali o založení městské galerie. Váhavý přístup ke vzniku instituce měl za následek další neorganické soustřeďování děl bez ohledu na skutečnou kvalitu a přínos. Později po ustanovení poradenského sboru, který měl pečovat o akvizice, byl průběh nakupování ovlivněn diktátem úřadujících členů sboru. Situace se nezměnila ani po zřízení GHMP v roce 1963, kdy se odborníkům uvnitř instituce dařilo jen zřídka prolomit příval tvorby oddaně oslavující režim a jeho „výdobytky“.
 
Teprve v 80. letech 20. století, kdy v GHMP proběhla řada významných hodnotících výstav, došlo k jistému obratu a díky těmto výjimečným projektům se podařilo získat z pozůstalostí a ateliérů celou řadu děl, která tvoří základ našeho dalšího usilování. Je třeba brát v úvahu, že se státní, regionální ani městské galerie v době neexistence zdrojů na nákupy během celých 90. let 20. století a počátku 21. století nemohly zúčastnit vznikajícího trhu s uměním, a tak je zcela minula vlna restitucí, která přinesla neuvěřitelné množství vynikajících děl zejména z meziválečné éry, jež pak putovala většinou do soukromých sbírek. Galerie, které stejně jako GHMP mají jen málo příkladů z tohoto důležitého období, tak musely rezignovat na snahu scelit tyto své kolekce a vytyčit si nové cíle v akvizičním programu. V našem případě tak bylo logické zabývat se především druhou polovinou 20. století a navazujícím začátkem století 21. I když se zejména nabídka z 60. let 20. století také velice úží, ještě zbývá šance důstojně reprezentovat toto klíčové období především díky velkorysosti samotných příslušníků této generace.
 
Náš výstavní program se z velké části soustřeďuje na neokonstruktivismus, geometrii a minimalismus a na rozmanité trendy, které je dál rozvíjejí. Tam je dnes zásadní zdroj našich zisků, které spolu s konceptuálními a postkonceptuálními díly představují další pilíře sbírky, kterou bychom v budoucnu mohli prezentovat jako stálou expozici. Dalším významným zdrojem nových děl jsou výstavy cyklu Start up, který už mnoho let mapuje začínající umělce na české scéně. Nejsme však zcela odkázáni jen na vlastní zdroje financí a díky velké vstřícnosti samotných umělců jimi býváme často obdarováni některým z vystavovaných děl. Objevují se i první vlaštovky korporátní podpory, které si zaslouží rovněž velkou pozornost a úctu, jelikož v našem prostředí zůstávají tito donátoři stále ojedinělými příklady sociální odpovědnosti.
 
Jedním z našich posledních dárců byl také sochař, básník a spisovatel Jan Koblasa (5. října 1932 – 3. října 2017).

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ:
 
Komentované prohlídky
čt 15. 2. 2018, 18:00 komentovaná prohlídka s umělci a kurátory
čt 12. 4. 2018, 18:00 komentovaná prohlídka s umělci a kurátory

Sobotní výtvarné workshopy
so 27. 1. 2018, 13:00–18:00 Výtvarný jazyk v prostoru, Městská knihovna – 2. patro
so 3. 3. 2018, 13:00–18:00 Struktury paměti, Městská knihovna – 2. patro
so 7. 4. 2018, 13:00–18:00 Syntéza světů, Městská knihovna – 2. patro

Ve věci umění – Bienále současného umění Praha

Bienále Ve věci umění přináší nové politické a umělecké impulzy skrze mezinárodní výstavu většího formátu. Letos se výstava uskuteční 14. 6. – 29. 9. ve Veletržním paláci.
Praha 7, Praha

3KinoFest

Festival středoevropské kinematografie 3KinoFest pokračuje v roce 2024 již 11. ročníkem a to v termínu 11. – 16. listopadu.
Praha 1, Praha

Diskotéka Baby Jagy

Nejlepší diskotéka pro děti! Zábavná tanečně-vokální show s dýdžejkou Babou Jagou jako hlavní protagonistkou je určená pro děti všeho věku.
Praha 1, Praha

Nové realismy – Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy uvede od 27. 3. do 25. 8. 2024 výstavu Nové realismy – Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918 – 1945.
Praha 1, Praha

Věčná naděje 2024

Věčná naděje je prestižní festival s důrazem na výjimečnou uměleckou kvalitu a poselství humanity.
Praha, Praha

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi

Vstupte do světa pouličního divadla! Ve dnech 10. – 16. července se koná 16. ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čekají vás divadelní a novocirkusová představení v podání českých i zahraničních umělců, koncerty, pohybové a výtvarné dílny i speciální rodinný den!
Praha 1, Praha

Zažij Prahu – Cestování v čase pražským metrem

Fascinuje nejen děti, ale i dospělé. Jedni jím proběhnou, druzí si jízdu pražským metrem užívají.
Praha, Praha

Metro C očima paleontologa

Stanice metra na lince C, jak je neznáte!
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.
Praha 1, Praha

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha 1, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

V budově magistrátu na Mariánském náměstí se nachází turisty hojně vyhledávaný páternoster. Od jara 2023 je mimo provoz a magistrát z něj chce vybudovat turistickou atrakci a vybírat vstupné.
Praha 1, Praha

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Brasileiro U Zelené žáby – brazilská restaurace v Praze

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha