Úvod > Aktivity & akce > Akce > U Sychrovských na půdě - výstava v Prácheňském muzeu

U Sychrovských na půdě - výstava v Prácheňském muzeu

Kdy 14. listopad 2017 9:00 - 31. prosinec 2017 18:00 Výstavy
U Sychrovských na půdě…Výstava o praotci řezbářů loutek v Čechách Mikoláši Sychrovském a jeho nástupcích. 14. 11. – 31. 12., Galerie Prácheňského muzea v Písku, otevřeno denně mimo pondělí 9 - 17.
V Prácheňském muzeu spatříte novou výstavu. K vidění bude také několik betlémů z řezbářovy dílny a jeho další práce. Díla zapůjčili mimo jiné ze svých sbírek Moravské zemské muzeum, Jihočeské muzeum v Českých Budějoviccích a soukromí sběratelé.

Od poloviny listopadu vás písecké muzeum zve na půdu. Ne, nezpřístupňujeme nové prostory, kdepak, jenom jsme muzejní Galerii proměnili na skutečně tajemnou půdu. A ta je plná nejstarších českých loutek, které vyřezal první jménem známý výrobce marionet Mikoláš Sychrovský z Mirotic na Písecku (1802 – 1881). Vzdáváme mu tak hold, jelikož se jedná o trochu pozapomenutého rodáka z městečka proslulého spíše Matějem Kopeckým a Mikolášem Alšem. Zároveň připomínáme i jeho nespornou zásluhu na skvělé tradici českého loutkářství, která vedla až k loňskému zápisu do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Sychrovský vyřezal za svého života stovky loutek, tajemstvím jeho úspěchu byla obrovská pracovitost. Díky ní byla půda jeho domu, ale také průjezd či rámy oken, stále plné dřevěných herců. A když kočovní loutkoherci potřebovali nové postavy do svého ansámblu, v Miroticích měli vždy jistotu, že si vyberou.

Druhá část výstavy připomíná Sychrovského pokračovatele, díky nimž zůstala loutkářská tradice v regionu zachována i ve 20. století. Jedná se zejména o firmu ZEKA Josefa Zelinky. Rodinná výrobna byla v roce 1950 nuceně začleněna do podniku JAS Stráž nad Nežárkou a přesunuta do Mirovic.

Výstavu doplňuje program pro školy a školky spojený s výtvarnou dílnou, ten je možné navštívit po předchozím objednání. V prosinci pak muzeum nabízí dvě komentované prohlídky pro veřejnost – ve čtvrtek 14. 12. od 16 hodin a v sobotu 30. 12. od 14 hodin.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 11. 2017
1.7.
31.8.
Laboratoř – Cesta do jiného světa

Laboratoř – Cesta do jiného světa

Písek, Jižní Čechy
1.7.
31.8.
Léto ve Sladovně

Léto ve Sladovně

Písek, Jižní Čechy
10.5.
29.9.
Góóól - Hrdinové české kopané

Góóól - Hrdinové české kopané

Písek, Jižní Čechy
12.6.
31.8.
Písecké kulturní léto 2019

Písecké kulturní léto 2019

Písek, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí