Úvod > Aktivity & akce > Akce > Kouzlo/Čaro bakelitu v Národním technickém muzeu

Kouzlo/Čaro bakelitu v Národním technickém muzeu

Kdy 14. březen 2018 - 2. září 2018 100. výročí vzniku ČSR
Výstava, která vznikla ve spolupráci se Slovenským technickým múzeem, ukazuje pestré a bohaté využití bakelitu, kdysi nejrozšířenějšího plastu, především v elektrotechnice, strojírenství, fotografické technice i spotřebním průmyslu.
Národní technické muzeum uvádí tuto výstavu jako první akci v rámci projektu „Made in Czechoslovakia - aneb průmysl, který dobyl svět“, kterým si připomíná sté výročí založení Československé republiky.    

Zhruba 300 vystavených radiopřijímačů, telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků pochází převážně ze sbírek Slovenského technického múzea, ale i z kolekcí soukromých sběratelů. Najdeme mezi nimi také doklady vývoje a milníky československého i světového designu – radiopřijímač Talisman, žehličku ETA 211, fotoaparáty Kodak Baby Brownie a Bantam i další. Lisování bakelitu do forem totiž umožnilo realizovat i tvarově velmi odvážné návrhy průmyslových designérů.

Výstavu s názvem „Čaro bakelitu“ („Kouzlo bakelitu“) vytvořilo v loňském roce Slovenské technické múzeum v Košicích (STM). Za jejím vznikem stála také výroční data. 70 let loni uplynulo od založení STM, 110 let pak od doby, kdy spatřil světlo světa materiál, jemuž je věnována – bakelit.

Název bakelit je odvozen od jména Lea Hendrika Baekelanda, chemika belgického původu, jemuž se v USA podařilo syntetizovat fenolformaldehydový polykondenzát (živici). V roce 1909 si Baekeland nový materiál nechal patentovat. Byl to první průmyslově vyráběný syntetický polymer, který odstartoval vstup plastů do průmyslu i běžného života.

Třetí výročí, které bylo důvodem k loňské premiéře výstavy „Čaro bakelitu“, se vztahuje k roku 1917. Tehdy získal bratislavský Gummon, pobočný závod Továrny na káble, licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice od německé firmy Isolatoren-Werke GmbH pod názvem futurit. O rok později vznikla Československá republika, která se tak stala jedním z průkopnických výrobců nového „materiálu tisíce použití“. Tak zněl americký slogan z dvacátých let. Po roce 1927, kdy vypršely Baekelandovy patenty, našel tento velmi tvárný, výborně izolující a vůči teplu odolný materiál opravdu univerzální uplatnění.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 3. 2018

Ubytování a restaurace v okolí