Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > King Is Dead / Král je mrtev – výstava děl Kirstine Roepstorff & Matyáše Chocholy
Výstavy

King Is Dead / Král je mrtev – výstava děl Kirstine Roepstorff & Matyáše Chocholy

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Galerie Cermak Eisenkraft zahajuje v prostorách POP-UP galerie domu SmetanaQ již desátou originální výstavu nazvanou King is Dead / Král je mrtev, která představí tvorbu dánské vizuální umělkyně Kirstine Roepstorff a českého vizuálního umělce Matyáše Chocholy.
Dánská zástupkyně na benátském bienále a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého se zde setkávají, aby představili nová i starší díla, malby, koláže, sochy a instalace vytvářející symbolickou krajinu odstínů temnoty, alegoricky stvořenou pro vyprávění mýtických příběhů a zamyšlenou atmosféru, která je stejně nádherně duchovní jako mocná. Tvorbu obou autorů spojuje experimentální filozofické pojetí zabývající se tématem lidské existence, reprezentací základních pilířů kulturní a duchovní podstaty mysli uložených v našem podvědomí, které vymezují a předurčují naši schopnost uchopení situace a orientace v okolním prostředí. Vystavená díla vyvolávají vlastní předobrazy, které by měly být divákovi srozumitelné i bez konkrétního kulturního přiřazení. 
 
Samotný název výstavy, tak jako v Shakespearových hrách, odkazuje k pojmu historické pravdy, který podléhá interpretaci a proměňuje se v čase.
 
Základem tvorby Kirstine Roepstorff je uvědomění si rovnováhy v její rozmanitosti významů – od poruch v mocenských strukturách dnešního světa i v historii až po lidský stav s principy rovnováhy v těle a mysli. Její díla se často skládají z horizontálních čar, jejichž rozdělení odráží různé vrstvy vědomí. Autorka používá estetiku se všudypřítomným citem a tělesným odhodláním, jako vstupem do jemnějších, nehmotnějších aspektů všeho, co nás fyzicky i duševně zasahuje. Kirstine Roepstorff je široce uznávaná pro její koláže s juxtapozicí fragmentů a materiálů jako textilie, mosaz, dřevo a papír, ve kterých se pozornost soustředí na trhliny mezi nimi a nabízení potenciálních možností. Temnota, jako počátek umění, životů a vizí a přechodná a regenerační síla, určuje autorčin umělecký směr, který se obecně zabývá zkoumáním mezer a vzájemných vztahů. V posledních letech Kirstine Roepstorff do své tvorby začlenila i objekty a sochařské prvky převážně z betonu a mosazi.
 
Sochy a instalace Matyáše Chocholy charakterizují abstraktní formy, většinou trojrozměrné objekty, které kombinují řadu nezvyklých materiálů s každodenními předměty a jako celek utvářejí harmonický chaos. Trashová estetika se snoubí s precizními sklářskými technikami a poezie symbolů současnosti s jejími pradávnými kořeny. Chochola experimentuje s estetikou post internetového umění, které v netradiční, ale promyšlené kombinací šamanismu s pop kulturou 90.let vrací zpět k spirituálnímu odkazu post moderny, kam podle něj patří. Jeho intermediální tvorba je příležitostně doprovázena dalšími prvky – videem nebo performancí. Chochola opětovně zhodnocuje postmoderní zkušenost, konfrontuje archaické a popkulturní obsahy, odkazuje k totemismu i korporátní kultuře. Jeho tvorba se zaměřuje na pozorování obrysů kolektivní paměti, jež se nikdy plně neztotožnila s osvícenskými ideály a nadále zůstává vyživována staršími kulturními vrstvami. Pro Matyáše Chocholu je důležitá svoboda, energie a překračování běžných mantinelů. 
 
Vstup do SmetanaQ je po celou dobu výstavy zdarma.

Kirstine Roepstorff (* 1972 v Dánsku) žije a pracuje ve Fredericii. Studovala na Královské akademii umění v Kodani (1994–2001) a na Rutgers University v USA (2000). V roce 2017 reprezentovalo Dánsko na 57. bienále v Benátkách s instalací influenza. theatre of glowing darknesss. Mimo jiné se zúčastnila mnoha skupinových i autorských výstav: Kunsthal Charlottenborg, Kodaň (2018); Trapholt Mueum For Moderne Kunst, Kolding (2018); Andersens's Contemporary, Kodaň (2016); Kunstverein Göttingen (2014); Kunstpalais Erlangen (2013); Museum für Gegenwartskunst, Basilej (2010); Národní muzeum umění, architektury a designu, Oslo (2010); Galerie im Taxispalais, Innsbruck a Stadtgalerie Schwarz (2010). V současné době probíhá až do 8. září také její autorská výstava nazvaná EX CAVE v Museu Haus Konstructivv Curychu. V posledních letech vytvořila několik rozsáhlých veřejných uměleckých projektů, včetněinstalace na Middelfart Townhall (2017), hlavní nástěnné dekorace v Lillebælt Hospital v Koldingu (2016), "The Gong" pro Dokk1, Urban Media Space Aarhus (2015) a "Klangfrø" pro katedru severských studií a lingvistiky na Univerzitě v Kodani (2014). Její práce je zastoupena v mnoha stálých sbírkách, například v Museum of Modern Art, New York; The Saatchi Gallery, Londýn; National Museum of Art, Architecture and Design, Oslo; The Royal Museum of Fine Art, Kodaň.

Matyáš Chochola (* 1986 v Hradci Králové) žije a pracuje v Praze. V letech 2005-2007 studoval na FaVU v Brně v ateliér sochařství 1 Michala Gabriela a později vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malířství II Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy (2014). Zároveň zde absolvoval několik stáží u zahraničních (hostujících) pedagogů. Část svých studií strávil i na akademiích v Polsku, Rakousku a Německu. Ze stáže v ateliéru Ronyho Plesla na pražské VŠUP si odnesl také zkušenost s tvorbou skla. V roce 2012 získal na VI. Zlínském salonu mladých Cenu Václava Chada a v roce 2016 byl laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vedle vlastní tvorby se věnuje i kurátorským aktivitám. Jeho práce bylapředstavena v řadě výstavních institucí v České republice i zahraničí, například v Domě umění města Brna (2015), na evropském bienále současného umění Manifesta 11 v Curychu (2016) a v Kunsthal Charlottenborg v Kodani (2017). Z posledních autorských výstav jmenujme alespoň The Most Successful Couple Of The Epoch, Cabinet, Milan (2018); Zahrada budoucnosti, PLATO, Ostrava (2018); Big Bang Style, Last Tango, Curych (2017); Magic, Exotic, Erotic, Cena Jindřicha Chalupeckého, Národní galerie v Praze (2016); ASTRAL DUST ASTRAL v berlínském Grimmuseu (2015). Jeho dílo je zastoupeno například ve sbírkách J&T Bank, FAIT gallery v Brně a galerii Výtvarného umění ve Zlíně.

Jubilanti Hollaru 2024

Významní čeští grafici na jedné unikátní výstavě. To představuje akce Jubilanti Hollaru, která je jako každoročně první výstavou Galerie Hollar.
Praha 1, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Ivan Acher – Sternenhoch

Do výšin povznášející operní svědectví o tom, co je v nás nejnižší.
Praha, Praha

Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta

Již více než 150 let vévodí Prodaná nevěsta české opeře. Nikomu jinému, ani Smetanovi samotnému, se nepodařilo překonat její popularitu, která se za ta léta dostala takříkajíc do naší národní DNA.
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Operní dílny pro děti a školy – Prodaná nevěsta

Operní dílna na téma opery Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Deelive design store

Deelive design store je největší pražský obchod s českým designem, který prezentuje tvorbu 120-ti českých designérů. Na velkorysé ploše naleznete výjimečné designové šperky, bytové doplňky i módu. Vše pochází z originální tvorby českých designérů a je vyrobeno v České republice.
Praha 1, Praha

Dana Bezděková Jewellery

Dana Bezděková je stálicí na české šperkařské scéně. Věnuje se zejména scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech také originálním a příjemně nositelným kolekcím. Šperky si můžete prohlédnout a vyzkoušet v unikátním prostoru SmetanaQ Showroom.
Praha 1, Praha

Galerie Fasáda v Praze

Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici.
Praha 1, Praha

Úniková hra Anytime adventure

Anytime Adventure je unikátní hra kombinující carsharing Anytime s oblíbenými únikovkami. A co víc? Herní zónou je celá Praha! Troufnete si na tohle netradiční dobrodružství?
Praha 1, Praha

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Praha 1, Praha

Pomník císaře Františka I. neboli Krannerova kašna v Praze

Pomník císaře Františka I. z roku 1850 najdete v centru Prahy, na Smetanově nábřeží, mezi zastávkami tramvaje č. 18. Národní divadlo a Karlovy lázně. Kromě sochy císaře jsou na památníku také další sochy – alegorie českých krajů a Prahy.
Praha 1, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Hotel Leonardo – butikové ubytování v Praze

Užijte si pobyt v jedinečných a elegantních pokojích v budově z 15. století na pražském Starém Městě. Každý pokoj v hotelu Leonardo je jedinečný.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Čapadlo na Smetanově nábřeží v Praze

Z původně tmavého a nepříliš přátelského koutu Prahy vznikl zajímavý prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity. Klenutý průchod nábřežní zdí, takzvané čapadlo, se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží a ústí přímo u řeky Vltavy.
Praha 1, Praha

Pivovar Pražský most u Valšů

Pivovar a restaurace Pražský most u Valšů se nachází v centru Starého města, nedaleko Betlémského náměstí a Karlova mostu. Přivítáme vás jedinečnou atmosférou, vůní i chutí... Masivní dubový nábytek dýchá teplem domova a středověké kamenné zdi připomínají slavnou historii zlaté Prahy.
Praha 1, Praha