Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > František Kupka: Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913
Výstavy

František Kupka: Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Velká výstava abstraktních obrazů momentálně nejoceňovanějšího českého malíře Františka Kupky v Salmovském paláci připomene sté výročí první umělcovy prezentace na Podzimním pařížském saloně roku 1912. Z nejznámějších děl bude vystavena Dvoubarevná fuga a Teplá chromatika.
Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří (spolu s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským) k jeho zakladatelům. František Kupka prožil dlouhý život a zasahoval do vývoje výtvarného umění mnoho desetiletí, ale rozhodujícím momentem jeho vstupu na mezinárodní uměleckou scénu, jejímž centrem tehdy byla bez jakýchkoliv pochybností Paříž, zůstává Podzimní salón roku 1912, kdy vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku. Jde o okamžik, který tradičně považován za první veřejnou prezentaci abstraktního umění vůbec.

Na Podzimním salónu 1913 Kupka ještě vystavil dvě plátna, nazvaná Lokalizace grafických hybných sil, na nichž ukázal další rozměr svého složitého pojetí nefigurativního umění. Problematika prostoru a jeho zobrazení na (plochém) plátně podle něj není pouze záležitostí geometrie nebo hyperbolické geometrie, neboť ta je schopna nabídnout pouze některé prostředky.

Na výstavě, která probíhá v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí uvidíte na čtyřicet děl ze sbírek Národní galerie i zápůjček ze zahraničí (z pařížského Centre Pompidou,  Muzea moderního umění v New Yorku i část nových děl ze sbírky Musea Kampa). Ze stěžejních Kupkových děl nechybí samozřejmě Amorfa – Dvoubarevná fuga, jeden z prvních abstraktních obrazů na světě. Společně, tak jako před 100 lety na Podzimním pařížském saloně, bude s tímto dílem vystaven další obraz, a to Amorfa – Teplá chromatika, který v součastosti náleží do sbírek Musea Kampa. 

Expozice je také doplněna o prezentaci archiválií z tzv. Waldesova archivu, který v roce 2012 získala Národní galerie v Praze za podpory Ministerstva kultury České republiky. tento soubor dokumentů představuje unikátní materiál, zahrnující korespondenci mecenáše Jindřicha Waldese (1876–1941) s umělci, které podporoval.

V prvním patře výstavy můžete navštívit Vědecko-uměleckou laboratoř – prostor vyhrazený experimentu dětí i dospělých. Objevte vztahy mezi obrazy Františka Kupky a fyzikálními principy světa. Prozkoumejte procesy tvořivosti a abstrakce, barvy a pohybu v mikro- i makrosvětě. Zažijte syntézu umění a technologie, rozumu i citu. 

Speciální akce k výstavě:

17. 1. 2013 - komentovaná prohlídka zdarma ve Veletržním paláci
18.00 Od abstrakce ke konceptu (F. Kupka, Z. Rykr, J. Beuys)

2. 2. 2013 - oslavy výročí založení NG
14.00–16.30 otevřený sobotní ateliér pro děti a rodiče v Salmovském paláci

3. 2. 2013 - oslavy výročí založení NG
Krátké komentáře k hlavním dílům výstavy (sraz u konkrétního díla)
10.30 František Kupka: Podzimní slunce, 1905–1906
11.00 František Kupka: Velký akt (Plány podle barev), 1909–1910
11.30 František Kupka: Amorfa. Dvoubarevná fuga, 1912
12.00 Jean Metzinger: Tanečnice v kavárně, 1912 16.00–17.00 Bien, Františku! – Improvize na návštěvě u Františka Kupky. Kupkovy abstraktní tvary v konkrétních obrysech a v konkrétní situaci. 

Doprovodné programy:

Nedělní komentované prohlídky výstavy, vždy v 15 hodin. Termíny: 2. 12., 13. 1., 27. 1., 10. 2., 24. 2. a 3. 3. mimořádně v 16.00 hod. Cena: základní 80 Kč, snížená 50 Kč. Sraz u pokladny.

Večerní komentované prohlídky výstavy: středa a sobota 18.30 hod. Termíny: 15. 12., 19. 1., 16. 2., 27. 2. a 2. 3. Cena: základní 80 Kč, snížená 50 Kč. Sraz u pokladny.

Vánoční komentovaná prohlídka výstavy Narození abstraktního obrazu: úterý 25. 12. v 15 hodin. Cena: základní 80 Kč, snížená 50 Kč. Sraz u pokladny.

Multižánrové prohlídky (obrazy, texty, pohyb, divadlo), vždy v sobotu od 17 hodin. Termíny: 19. 1., 9. 2. a 2. 3. Herec, performer, improvizátor a režisér Martin Falář čte z Tvoření v umění výtvarném od Františka Kupky. Nechte se unášet na vlnách abstrakce! Cena: základní 80 Kč, snížená 50 Kč. Sraz u pokladny. 

Aktuality

Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka

Grafika roku 2023 v Císařské konírně Pražského hradu představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků.
Praha 1, Praha

Milí Češi, zdravíme z Chorvatska – výstava na Pražském hradě

Nová výstava v Jižních zahradách Pražského hradu vypráví příběh o pomoci, kterou naše země poskytla stovkám dětí z chorvatského Daruvaru, jimž nabídla zázemí, zatímco jejich domovy pustošila válka. Výstava proběhne 2.- 4. dubna 2024.
Praha 1, Praha

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Agostino Carracci a Benátky

Národní galerie představí ve Schwarzenberském paláci od 20. února do 2. června počtem nevelký, ale umělecky nesmírně poutavý soubor rytin Agostino Carracci a Benátky.
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Open Air koncert České filharmonie

Přijďte si užít neopakovatelnou atmosféru při vystoupení předního českého orchestru pod širým nebem! Ve středu 21.6. zahraje Česká filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Koncert na Hradčanském náměstí

Na programu koncertu budou skladby letošních jubilantů: B.Smetany, A.Dvořáka a L. Janáčka a další skladby českých autorů: Z. Fibicha, V. Nováka a J.Fučíka v nastudování dirigenta Petra Altrichtera
Praha, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.
Praha 1, Praha

Design Hotel Neruda

Navštivte Prahu a prožijte nezapomenutelný pobyt v Design Hotelu Neruda nacházejícím se jen pár kroků od Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Dům u Červeného Lva – nejmenší český hotel

Nejmenší hotel v Česku stojí na Královské cestě, v romantické čtvrti pod Pražským Hradem, na Malé Straně, v Nerudově ulici. Jedná se o historický měšťanský dům z 15. století.
Praha 1, Praha

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Restaurace Tāst na Malé Straně

V malebných uličkách Jánského vršku na Malé Straně najdete restauraci, která myslí především na české hosty a do svých dveří zve v první řadě místní obyvatele.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha