Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava dýní Z pohádky do pohádky v trojské botanické zahradě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
22.9.
31.10.
+ Přidat foto

Výstava dýní Z pohádky do pohádky v trojské botanické zahradě

Kdy 22. září 2018 - 31. říjen 2018 Výstavy
Zelené bílé, samozřejmě obří oranžové a žluté, hladké, vrásčité, vroubkované, zahnuté, sudovité a hruškovité… Zkrátka rozsáhlý sortiment plodů z čeledi Cucurbitaceae je k vidění v pražské Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji.
Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Nejen děti, ale i dospělí se mohou až do 31. října vydat doslova z pohádky do pohádky. Jednotlivá aranžmá zachycují výjevy z oblíbených dětských příběhů. Potkat tak můžete například tříhlavého draka, Sněhurku, vodníka, čarodějnici i čerta. Hádejte spolu s dětmi, z jaké pohádky daný výjev pochází.

Ačkoliv tykvovité rostliny pocházejí původně z amerického kontinentu, vybudovaly si v uplynulých letech své pevné místo jak v našich zahrádkách, tak i v české kuchyni. V Botanické zahradě hl. m. Prahy se s nimi návštěvníci mohou setkávat na pravidelných výstavách už od roku 2004. I tentokrát se návštěvníkům v Ornamentální zahradě představí sortiment několika desítek odrůd dýní, a to jak okrasných, tak těch jedlých. Svými veselými barvami umějí dýně rozzářit i pošmourné podzimní dny. Na letošní pohádkové výstavě je doplní oblíbené chryzantémy a další podzimní květy a přírodní materiál.

Během výstavy dýní by si nikdo neměl nechat ujít možnost ochutnat například výbornou dýňovou polévku nebo speciální dýňové smoothie nabité pozitivní energií, která je během sychravých podzimních dnů velmi potřeba. Dýňové občerstvení nabídne rostlinné bistro nazvané přiléhavě Botanická na talíři. Nachází se v dřevěném altánu nedaleko Japonské zahrady a pro návštěvníky je otevřené od loňského jara. V nabídce tu mají originální vegetariánské pohoštění, raw dorty i výbornou kávu citlivě doplněnou rostlinnými mléky. Místní specialitou jsou různorodé ovocné koktejly neboli smoothie. Menu se obměňuje každý týden.


10 NEJ unikátní výstavy

1- největší dýně Goliáš měří 65 cm
2. nejmenší dýně Baby Boo měří 5 cm
3. návštěvníci mohou obdivovat více než 32 druhů dýní a jiných tykvovitých plodů v barvách bílé, žluté,  oranžové, červené, šedivé a zelené barvě 
4. na výstavu bylo použito 2865 ks dýní
5. nejslavnějším návštěvníkem se k dnešnímu dni stal francouzský herec Pierre Richard
6. nejmladším návštěvníkem, který doposud výstavu navštívil byla 8 denní Eliška Králová z Prahy
7. nejstarším návštěvníkem 93 letý Josef Doležal z Ústí nad Labem
8. netěžší dýní na výstavě je dýně Big Max, která váží 18,540 kg
9. nejlehčí dýní je dýně Baby boo, která váží 153 g
10. na květinovou výzdobu v rámci výstavy bylo použito více než 200 ks chryzatném a aster


O víkendu 20. a 21. října si malí i velcí užijí dýňové hrátky a 31. října oslavy svátku Halloween. Od 22. do 31 října bude výstava dýní přemístěna do prostoru vedle Japonské zahrady.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2018

Ubytování a restaurace v okolí