Úvod > Aktivity & akce > Akce > Automobiloví veteráni a vzpomínková jízda na manžele Junkovy v Litomyšli 2018

Automobiloví veteráni a vzpomínková jízda na manžele Junkovy v Litomyšli 2018

Kdy 10. srpen 2018 - 12. srpen 2018 Společenské akce
Vzpomínkovou jízdu na naše slavné automobilové závodníky Elišku a Čeňka Junkovy a sraz několik desítek vozidel vyrobených do roku 1948. Od 10. do 12. srpna budeme opět obdivovat krásu historických automobilů a motocyklů.

Všichni milovníci nablýskaných starých vozů by si neměli nechat ujít výstavu automobilových veteránů, která se pod názvem Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy proběhne na státním zámku Litomyšl.

Proč Junkovi a Litomyšl? Důvodů je hned několik – ponejprv nedaleko Litomyšle, v Dolní Čermné, se Vincenc (Čeněk) narodil, a také Eliška se prý často na své cestě z Prahy do Brna v Litomyšli zastavovala na kávu. V roce 2015 jízda oslavila také hned několik výročí najednou – 115. výročí narození Elišky, 80 let od doby, kdy se Eliška stala vrcholovou závodnicí, a také uplynulo 20 let od její smrti.

Program 2018:
 

V pátek 10. 8. bude od 15:00 do 20:00 hodin probíhat příjezd a následná přehlídka historických vozidel na zámeckém návrší.  Hlavní program vzpomínkové jízdy se uskuteční v sobotu 11. 8. 2018. Po krátké ranní výstavě na zámeckém návrší budou stroje při komentovaném startu v 8.45 vyjíždět do své první etapy. Trasa první etapy povede přes Smetanovo náměstí v Litomyšli, Morašice a Libecinu do Vysokého Mýta. Zde historická vozidla projedou Litomyšlskou branou na náměstí Přemysla Otakara II., kde budou vystavena veřejnosti od 9.30 do 12.15 hodin.

Po oběde se vozidla vydají na druhou část své spanilé jízdy, přes Choceň, Běstovice a Skořenice zavítají do obce Potštejn, kde bude cíl druhé etapy. Veřejnost, tak bude mít další možnost si prohlédnout nejen jednotlivé stroje a dobově sladěné posádky, ale i krásy místního zámku, pivovaru či hradu. Komentovaný start do poslední etapy je naplánován na 15.00 hodin a účastníci se poté přes Sopotnici a Ústí nad Orlicí vrátí zpět do Litomyšle, kde budou vozidla opět k vidění do večerních hodin.

Od 16.00 bude ve Francouzské zahradě u salletu probíhat dobová módní přehlídka nejen pro účastníky, ale i pro širokou veřejnost. Od 20.30 poté bude ve stylu 20. a 30. let probíhat galavečer, kdy k tanci a poslechnu hrát ZUŠ pod vedením Libora Kazdy. Občerstvení bude zajištěno restaurací Karlov. Vstupné na veškerý sobotní program bude dobrovolné.

 

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 8. 2018
3.3.
19.5.
Litomyšl a okolí na snímcích J. Hánělové

Litomyšl a okolí na snímcích J. Hánělové

Litomyšl, Východní Čechy
10.2.
11.5.
Barbaři v pohybu - výstava v Regionálním muzeu Litomyšl

Barbaři v pohybu - výstava v Regionálním muzeu Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
23.3.
16.6.
Cestopisák Josefa Váchala v Litomyšli

Cestopisák Josefa Váchala v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
31.3.
Zahájení zámecké sezóny 2019  v Litomyšli

Zahájení zámecké sezóny 2019 v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí