Úvod > Aktivity & akce > Akce > 28. Mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018

28. Mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018

Kdy 10. květen 2018 - 26. srpen 2018 Festivaly
Mezinárodní bienále grafického designu Brno již více než padesát let reflektuje dění a proměny vizuální kultury. Řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě.
Nadcházející ročník Mezinárodního bienále grafického designu Brno připraví Moravská galerie v Brně ve spolupráci se skupinou OKOLO. Mezi galerií a sdružením došlo k symbióze směřování příštího bienále, jehož cílem je představit rozmanité tendence, které se v širokém spektru grafického designu objevují, a to srozumitelnou a edukativní formou nejen odborníkům, ale i širší veřejnosti.

BIENÁLE BRNO 2018: 10. 5.–26. 8. 2018.

Moravská galerie v Brně pro spolupráci na následujícím bienále oslovila autorské týmy odborníků z řad grafiků a teoretiků umění a designu. Své koncepce představili galerii Adam Štěch, Matěj Činčera a Jan Kloss ze sdružení OKOLO a skupina D.R.O.N. ve složení Petr Babák, David Březina, Zuzana Kubíková a Lukáš Kijonka. Koncepce bienále v podání D.R.O.N. směřovala k prezentaci futurologické vize grafického designu přestaveného pohledem odborníků, kteří se tímto tématem zabývají ve své každodenní praxi. OKOLO se vydalo edukativní cestou, jejímž cílem je interpretovat grafický design jazykem srozumitelným širšímu publiku. Výběrová komise zasedla 1. února ve složení Jan Press, ředitel Moravské galerie, Ondřej Chrobák, šéfkurátor Moravské galerie, Rostislav Koryčánek, kurátor designu a architektury, Silvie Šeborová, náměstkyně pro vnější komunikaci, a Miroslava Pluháčková, tajemnice Bienále Brno, a vybrala kolektiv OKOLO.

28. mezinárodní bienále grafického designu bude probíhat v termínu 10. 5.–26. 8. 2018
a oproti předešlým ročníkům bude jeho těžiště ještě více spočívat v budově Uměleckoprůmyslového muzea. Přehlídka současného grafického designu díky koncentraci na jedno místo získá přehlednější charakter. Nový tým kurátorů plánuje výstavy koncipovat tak, aby byly přínosné jak pro odborníka, tak i pro člověka zvenčí.

Jádrem bienále bude tradiční Mezinárodní přehlídka, výběr exponátů do soutěže se však bude od minulého ročníku (kdy postačovalo zaslání soutěžních návrhů elektronicky) lišit. Moravská galerie se vrátí k původnímu způsobu, tedy k zasílání fyzických objektů do soutěže. Tím se obnoví zásadní akviziční činnost sbírky grafického designu. Další proměnou má projít také Sympozium, které by mělo být podle kurátorů mnohem více strukturované tak, aby vznikl dynamický tok různě dlouhých přednáškových bloků světových špiček i lokálních talentů. Koncepce autorů se podepíše nejen na pojetí Mezinárodní přehlídky a Sympozia, ale i na doprovodných výstavách, které by měly reflektovat demokratickou šíři hlavní expozice a představit rozmanité přístupy napříč celou škálou současného grafického designu od alternativních a konceptuálních cest až po korporátní, reklamní či jiný grafický design.

V rámci 28. Bienále Brno budou také uspořádány výstavy dvěma důležitým osobnostem českého grafického designu: Aleši Najbrtovi, zakladateli studia Najbrt a autorovi řady filmových či divadelních plakátů, jemuž byla udělena cena za přínos v oboru grafického designu na Bienále Brno v roce 2014, a Františku Štormovi, tvůrci písma, grafikovi, typografovi, hudebníku, publicistovi a pedagogovi, jenž obdržel stejnou cenu v roce 2016. Kromě hlavní mezinárodní přehlídky se můžeme těšit také na 5 doprovodných výstav: Věk nezávislosti: Nová generace tištěných časopisů, Čas a pohyb: Expoziční projekce motion designu, Porto: Grafická scéna jednoho města, Mezi plochou a prostorem: Vztah produktového a grafického designu,  Out of the Box: Grafický design pohledem profesionál.

Kreativní skupina OKOLO se věnuje designu a jeho prezentaci především prostřednictvím výstav a publikací. Od svého založení v roce 2009 iniciovali vznik několika publikací (např. OKOLO Mollino, Radical Sitting pro švýcarskou galerii Depot Basel, pět čísel vlastního magazínu OKOLO nebo jen za poslední rok výstavní katalog pro Ronyho Plesla či obsáhlá publikace European Design Stories: Reflection of Contemporary design in European Countries). Kreativci ze skupiny OKOLO se též zabývají koncepčními výstavami a instalacemi, ve kterých propojují grafický design a tvorbu prostorových objektů se sofistikovaným edukativním obsahem. Jako kurátoři se v poslední době podepsali např. na výstavách Collecting pro Muzeum dekorativních umění v Drážďanech (2014), expozici studentů UMPRUM s názvem Manifesto na Salone del Mobile v Miláně (2016) či kupříkladu na výstavě konané
v rámci Zlín Design Weeku v dubnu roku 2016. V industriálních prostorách uspořádali výstavu Peníze: Forma, Funkce, Investice, Úspory, Hodnota, Inspirace věnovanou vztahu peněz k designu a architektuře. Participovali také na projektu Unfolding Pavilion prezentovaném v rámci bienále architektury v Benátkách (2016) či se stali jedinými mimo londýnskými přispěvateli výroční knížky Brompton Design District pod taktovkou renomované kurátorky Jane Withers. Další kurátorské výstavy uspořádali v Londýně (Breathless ve spolupráci se studiem Dechem), Stockholmu (Designgalleriet) nebo Sofii, kde představili instalaci o unikátním díle architekta Carla Scarpy. Jan Kloss a Matěj Činčera se od roku 2012 podílí na designu vizuálního stylu festivalu designSUPERMARKET, Adam Štěch zde působil jako součást kurátorského týmu.

OKOLO je také spoluautor neotřelého projektu Urban Expedition, který přinášel reportáže z proslulých ateliérů a pro běžného člověka nedostupných dílen. Natáčejí rozhovory s renomovanými designéry, architekty, umělci. Na tento projekt volně navázaly i European Design Stories, na kterém v posledních dvou letech spolupracovali s Darinou Zavadilovou a festivalem designSUPERMARKET. Do své galerie na Žižkově pravidelně zvou ve spolupráci se Scholastikou špičky světového designu (Michael Anastassiades, Tomas Alonso, BIG-GAME, Sabine Marcelis, Lex Pott, Maarten de Ceulaer, Sebastian Herkner). Členové OKOLO jsou také představitelé Pedal Project, jenž se zaměřuje na propagaci cyklistiky.

Kreativní skupina OKOLO získala cenu za mimořádný přínos Designbloku (2010), o dva roky později ocenění Czech Grand Design v kategorii Grafický designér roku 2012. Za knihu OKOLO Mollino, věnovanou osobnosti italského architekta, designéra a fotografa Carla Mollina, získali v roce 2010 jedno z ocenění Nejkrásnější české knihy (Cenu TypoDesignClubu). Jejich práce je obsažena ve sbírkách

Uměleckoprůmyslového muzea a objevila se v renomovaných magazínech věnujících se designu a umění: Wallpaper, Domus, Abitare, Surface, Dezeen, It’s Nice That, Selectism, Form.

Porota se rozhodla zařadit do výstavy 169 autorů z 26 zemí s cca 300 projekty

Ambicí Bienále Brno 2018 je představit to nejlepší z grafického designu let 2015–2017. Soutěžní přehlídka je otevřena všem formám grafického designu a bude obsahovat vizuální identity (jednotný vizuální styl akcí, institucí, měst, výstav), knižní edice a výstavní katalogy, časopisy, noviny a jiná periodika, plakáty, návrhy písem, orientační a informační systémy, webové projekty, animace, obalový design a další díla. Každý účastník soutěže může přihlásit maximálně 3 projekty.

V rámci 28. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018 se uskuteční široký doprovodný program přednášek, komentovaných prohlídek i dalších edukativních akcí. Těšit se můžete na Retail Stezku, Sympozium, Pecha Kucha Night, přednášky s designery, komentované procházky, projekci filmů s plakáty Aleše Najbrta, doprovodné koncerty. Nebudou samozřejmě chybět doprovodné edukační programy pro děti a mládež.

Vernisáž výstavy 28. mezinárodního bienále grafického designu se uskuteční ve čtvrtek 10. května v Moravské galerii v Brně.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 5. 2018
22.11.
24.2.
Doma u Janáčků

Doma u Janáčků

Brno, Jižní Morava
28.10.
31.10.
Česko-slovenská výstava (1918-2018)

Česko-slovenská výstava (1918-2018)

Brno-střed, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Brno, Jižní Morava
Podnik café bar v Brně

Podnik café bar v Brně

Brno, Jižní Morava