Úvod > Aktivity & akce > Akce > 18–18 Století státního svátku

18–18 Století státního svátku

Kdy 7. květen 2018 - 20. červenec 2018 100. výročí vzniku ČSR
Poprvé v historii vystaví Akademie věd originál Prvního návrhu Washingtonské deklarace. Unikátní možnost prohlédnout si listinu, která prohlašovala nezávislost Československa, potrvá jen pět dní. Poté bude až do konce výstavy k vidění kopie deklarace.
Od pondělí 7. května do pátku 11. května 2018 bude listina k vidění v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze.

Většina zemí si připomíná klíčové datum, které odkazuje ke zrodu státu nebo k okamžiku významného ideového či politického přelomu. Svátek má spojovat celou společnost a tvořit nedílnou součást její identity. Američané takto slaví Den nezávislosti, Francouzi dobytí Bastily a Češi 28. říjen.
 
Výstava „18–18, Století státního svátku“ předkládá proměny československé státnosti ve 20. století, jejímž výzkumem se dlouhodobě zabývají tři historické ústavy Akademie věd ČR – Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Historický ústav AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.
 
Jedinečný pohled na symbolické datum 28. října očima historiků zprostředkovává nejen samotné formy svátku a jeho oslavy, které se v průběhu let 1918–2018 několikrát výrazně proměnily pod vlivem politických a společenských transformací, ale především jeho interpretaci či vnímaní jeho významu v současnosti.
 
Expozice nabízí dosud neznámé exponáty z archivů, fondů a sbírek historických ústavů Akademie věd ČR, autentické zvukové záznamy z Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, fotografie a plakáty neznámých autorů z dokumentačních sbírek, historické dokumenty nebo dobový audiovizuální materiál.
Řada exponátů a dokumentů byla pro výstavu též získána z dalších archivních a muzejních institucí z ČR. Ve spolupráci s Centrem pro výzkum veřejného mínění představuje nejnovější sociologickým výzkum „Občané o osobnostech, obdobích a událostech česko-slovenské historie od vzniku ČSR po současnost“.

Výstava je přístupná zdarma a nabízí bohatý doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek z řad odborníků AV ČR. Expozice bude pro návštěvníky otevřena také v rámci Muzejní noci.
 
DOPROVODNÝ PROGRAM
 
Komentované prohlídky pro veřejnost
15. května v 17:00 hod. 
Proměny 28. října v letech 1945–1988/89 s historikem Jiřím Kocianem z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
 
17. května v 17:00 hod. 
Státní festivity ve vojsku 1918–1945 s historikem Zdenko Maršálkem z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
 
19. června v 17:00 hod. 

Oslavy 28. října v meziválečném Československu s historičkou Dagmar Hájkovou z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Muzejní noc, 9. června, 19:00–23:00 hod.
Komentované prohlídky výstavy během večera s historikem Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 5. 2018
29.11.
18.1.
Filosofovo bytí - a čas

Filosofovo bytí - a čas

Praha 1, Praha
8.12.
28.4.
Indiáni v Náprstkově muzeu

Indiáni v Náprstkově muzeu

Praha 1, Praha
21.11.
24.2.
Roman Štětina: Předmluva

Roman Štětina: Předmluva

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí