Úvod > Aktivity & akce > Akce > 100 let republiky očima jazzu - výstava v pražské pasáži Lucerna

100 let republiky očima jazzu - výstava v pražské pasáži Lucerna

Kdy 1. květen 2018 - 16. květen 2018 100. výročí vzniku ČSR
Ke stému výročí české státnosti připravili organizátoři festivalu Mladí ladí jazz spolu se stanicí Český rozhlas Vltava speciální výstavu „100 let republiky očima jazzu“. Vernisáž proběhla na Karlově náměstí v pondělí 30. dubna v rámci Mladí ladí jazz Open-air.
Program i dramaturgie byla jazzovou oslavou 100. výročí české státnosti, vzniku republiky, která umožnila příchod jazzu i k nám. Jazz jako žánr byl odjakživa spojován s tématem svobody. Proto v rámci akce proběhla vernisáž výstavy s názvem „100 let republiky očima jazzu“, která mapuje vývoj jazzové scény na pozadí československých dějin.

Za pomoci archivů Českého rozhlasu i soukromých dokumentů pamětníků přibližuje jejich společné osudy veřejnosti. Všechny průvodní texty k výstavě připravil publicista Ondřej Konrád ve spolupráci s autorem výstavy Václavem Vraným. Zmapovali příběhy desítek osobností, které měly klíčový význam ve vývoji českého jazzu, a to premiérově až do současnosti. Od prvních skladatelských výstřelků R. A. Dvorského v podobě tehdy nových tanců foxtrot, blues nebo shimmy, přes vrcholné klasické jazzové počiny Jaroslava Ježka, moderní jazz okolo Karla Velebného, jazz-rockové fúze Martina Kratochvíla až po hybatele současného jazzu v čele s basistou Jaromírem Honzákem.

Výstava taky nezapomíná na slavné emigranty, Miroslava Vitouše, Jana Hammera ml. nebo Jiřího Mráze.

Výstava bude k vidění zdarma až do 16. května 2018 v pražské pasáži Lucerna.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 5. 2018

Ubytování a restaurace v okolí