Úvod > Aktivity & akce > Akce > 100 let Lóže: Národ Svobodné zednářství očima svobodných zednářů

100 let Lóže: Národ Svobodné zednářství očima svobodných zednářů

Kdy 30. březen 2019 - 19. květen 2019 Výstavy
Řád svobodných zednářů – společenství opředené mnoha legendami a tajemstvími. Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum.
Tu společně s Národní knihovnou ČR pořádají sami svobodní zednáři z Lóže Národ, která letos slaví 100. výročí svého založení. Svobodné zednářství tak představují samotní členové Lóže.
 
Výstava by měla veřejnosti představit historii a současnost spolku v kontextu československých dějin a přiblížit svobodné zednářství jako tradiční cestu, jak se dnes moderně říká, osobnostního rozvoje, která i v českých poměrech dokázala oslovit významné osobnosti naší národní i státní historie.
 
Expozice nabídne autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny, místnosti určené k setkávání a zednářské práci. Vše autoři připravili tak, aby se co nejvíce přiblížili skutečnosti, včetně zednářských nástrojů a symbolů.
 
Lóže Národ je jednou z nejstarších a dosud fungujících českých zednářských lóží. Byla založena 28. března 1919, přesně půl roku po vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci výstavy budou mít možnost nahlédnout do historie i současnosti Lóže Národ, jejího fungování a struktury. Představeni jim budou také významní členové, mezi které vždy patřila řada osobností veřejného života – od politiků, přes lékaře a vědce, až po spisovatele, novináře či sochaře a malíře.
 
Tato zednářská lóže je prostřednictvím svých členů spjata i s Klementinem a Národní knihovnou. Členy Lóže Národ byli také PhDr. Jan Emler, v letech 1930–1938 ředitel Veřejné a Univerzitní knihovny v Praze, což byla předchůdkyně dnešní Národní knihovny, či Prof. PhDr. František Nušl, ředitel Státní hvězdárny Československé republiky, která před vybudováním ondřejovské observatoře sídlila právě v Klementinu, kde se výstava koná.
 
Datum konání výstavy: 30. 3. - 19. 5. 2019
Čas: úterý - neděle, 10:30 - 18 hodin
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 4. 2019

Ubytování a restaurace v okolí