Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Frymburk

Frymburk

Malebné jihočeské městečko Frymburk leží v podhůří Šumavy na břehu vodní nádrže Lipno. Díky krásné přírodě a rozsáhlé síti turistických tras a cyklostezek, čistému jezeru a spoustě penzionů, hotelů, restaurací a wellness služeb sem lidé jezdí celý rok.

Co musíte vidět ve Frymburku

Frymburské náměstí není v centru městečka, ale leží poněkud nesymetricky na poloostrově. Část města totiž zatopila přehrada Lipno, zbytek si můžete prohlédnout z vodní hladiny při okružní plavbě výletní lodí. Zdaleka viditelnou dominantou je kostel sv. Bartoloměje s novogotickou věží, poblíž stojí pomník spisovatele Adalberta Stiftera, na náměstí můžete navštívit také místní muzeum. Hezká vyhlídka na Lipno i Šumavu se otvírá z kopce Marta s kaplí na vrcholu, k níž vede křížová cesta.
 

Trpaslík z frymburského náměstí

Nedaleko pomníku Adalberta Stiftera v parku stojí kamenná soška trpaslíka, jedna z nejstarších u nás. Jejím autorem byl frymburský učitel Arnošt Kundlatsch. Malý skřítek prý hlídá celý park a napomíná příliš hlučné návštěvníky, zejména pozdě v noci, když se vrací domů z hospod. Kdysi někoho dopálil natolik, že mu urazil hlavu a hodil ji do lipenské přehrady. Frymburští potápěči však nakonec hlavičku našli, a tak je skřítek opět kompletní a dál poctivě plní svou roli pozorného hlídače.
 

Kolem Lipna na kole i pěšky

Frymburkem vede populární Jezerní stezka pro cyklisty a in-line bruslaře, lemující severní břeh přehrady. Kousek od kostela sv. Bartoloměje najdete přístaviště, odkud jezdí přívoz na protější břeh do Frýdavy. Odtud můžete snadno vyjet či vyjít do osady Svatý Tomáš s kostelem a wellness hotelem, jen o pár desítek metrů dál pak stojí hrádek Vítkův kámen s fantastickým výhledem na celé Lipno, Šumavu či Novohradské hory a za příznivého počasí až na Alpy.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Ve Frymburku se otevře nový lyžařský areál
11. listopad 2013 17:00

Ve Frymburku se otevře nový lyžařský areál

Frymburk
Ve Frymburku u Lipneského jezera se začátekm prosince 2013 otevře nový lyžařský areál, který bude vhodý především pro rodiny s dětmi. Pro děti zde bude k dispozici speciální dětský park Médi Kubíka se dvěma pojizdnými koberci, lyžařskou školou a celou řadou zábavných atrakcí.

Ubytování a restaurace