Úvod > Aktuality > Staroměstské a Václavské náměstí se na Štědrý den ponoří do vůně rybí polévky

Staroměstské a Václavské náměstí se na Štědrý den ponoří do vůně rybí polévky

Vydáno 21. prosince 2016 Gurmánská turistika
Ani v letošním roce nezapomenou v průběhu Štědrého dne pořadatelé největších vánočních trhů v České republice na příjemnou tradici. Ta je spojena s rozléváním rybí polévky návštěvníkům Staroměstského a Václavského náměstí. Štědrovečerní polévku si mohou zájemci vychutnat na obou místech od 11 do 13 hodin.
Rybí polévkaCelkem 3000 porcí rybí polévky nabídnou kuchaři na Štědrý den na Staroměstském i Václavském náměstí (2000 na Staroměstském náměstí a 1000 porcí na Václavském náměstí). Lidé bez domova, potřební, ale i návštěvníci Vánočních trhů v centru města mohou ochutnat tradiční štědrovečerní pokrm od 11. do 13. hodin.

Základem je silný vývar, který se připravuje z 300 kilogramů kaprů a 50 kilogramů rybích hlav. Nechybí ani zelenina, která je osmažená na másle. V takovémto objemu polévky je zpracováno přes 100 kilogramů kořenové zeleniny. Samozřejmostí jsou jikry a mlíčí, poctivá máslová jíška, koňak a v neposlední řadě místní specialita – karamel. K podtržení celkového dojmu a chutě je polévka zjemněna smetanou. Pomyslnou třešinkou jsou pak křupavé krutonky.


Štědrý den v duchu tradic s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby

Pokud by se vám zachtělo procházky až navečer, poté, co doma rozbalíte dárky, neváhejte a vydejte se k hlavnímu pódiu na Staroměstské náměstí. Od 21:00 hodin je na programu Česká mše vánoční Hej, mistře! Jakuba Jana Ryby v podání čtyř desítek účinkujících. Vánoční atmosféru trhů tak dokreslí – sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté pražských operních scén.

Jen stánků bude otevřeno méně. Ti, co budou přeci jen pokukovat po nějakém občerstvení, se budou muset vydat do Zimní zahrady nebo do hlavního stánku „Hexagon“ uprostřed Staroměstského náměstí, případně ke grilu u vánočního stromu.

V dalších svátečních dnech si pak mohou přijít návštěvníci poslechnout zvonohru Petra R. Manouška (25. prosince od 18 hodin). Děti se mohou 26. prosince od 18:30 do 19:30 těšit na Pohádkové kino České televize.
Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.