Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Nové Hamry

Nové Hamry

Podobně jako v Horní Blatné, Nejdku a jiných městech na Karlovarsku se kdysi nerostné bohatství těžilo i v Nových Hamrech. Dnes jde o oblíbené letovisko v nejzachovalejší části Krušných hor, v zimě je tu v provozu několik lyžařských vleků, pozornost si zaslouží i zdejší železnice.

Nové Hamry a krušnohorský Semmering

Obec v Krušných horách založili v 15. století horníci a dali jí jméno podle nového hamru, postaveného pod Dvorským vrchem. V centru obce stojí kostel sv. Jana Nepomuckého, hlavní dominantou je ovšem Krušnohorský Semmering, železniční trať z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu, postavená v letech 1896–1899. U Nových Hamrů vede přes vysoký viadukt a z jedné strany údolí se dostává na druhou takzvanou novohamerskou smyčkou v oblouku s poloměrem 180 metrů.
 

Stará řemesla a slavná sklárna

Doly na železnou rudu se v Nových Hamrech udržely až do druhé poloviny 19. století. Lidé se věnovali také dřevařství, chovu dobytka a výrobě jemných krajek, plechových pocínovaných lžící a perleťových knoflíků. Stávala tu jedna z největších krušnohorských drátoven a také sklárna Soví huť, kde byl poprvé použit zdokonalený způsob barvení skla kobaltem. Svůj objev prodal sklář Kryštof Schürer Angličanům, kteří pak modré kobaltové sklo začali vyrábět ve velkém.

 

Na sjezdovky, běžky i pěšky

V Nových Hamrech v zimě objevíte několik lyžařských vleků i dětský vlek, do okolí se rozbíhá několik tras pro běžecké lyžování. Směrem na sever se nachází přírodní park Jelení vrch, k výletu láká naučná stezka Ruperta Fuchse, zaměřená na hornictví a historii krušnohorských obcí i zajímavosti horské železniční tratě. Rupert Fuchs (1892–1962) je patrně nejslavnější novohamerský rodák a působil tu v letech 1920 až 1945 jako portrétní a krajinářský fotograf.

Aktivity v obci Nové Hamry

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Obec Nové Hamry leží v Krušných horách, asi 20 km severně od Karlových Varů. A právě zde, u kempu, parta nadšenců navrtala skálu a během měsíce osadila čtyři zajištěné cesty (via ferraty).
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Naučná stezka Ruperta Fuchse je zaměřená na hornictví, historii a život krušnohorských obcí, historie a zajímavosti železniční trati Karlovy Vary – Johangeorgenstadt.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Přírodní park Jelení vrch

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a hranice s okresem Sokolov, kde navazuje na přírodní park Přebuz.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Karlova stezka v Krušných horách

Karlova stezka spojuje přes Krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň i Muldavskou cyklostezku (Mulderadweg) s Cyklostezkou Ohře (Egerradweg). S celkovou délkou 160 km nabízí Karlova stezka včetně čtyř vedlejších tras královský cyklistický zážitek v Sasko-českém západním Krušnohoří.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Malé Jeřábí jezero v Krušných horách

Přírodní rezervace Malé Jeřábí jezero na česko-německé hranici v Krušných horách je jedním z nejlépe zachovaných rašelinišť vrchovištního typu v této oblasti. Nachází se na rozvodí Rolavy a Cvikovské Muldy a odtékají z něj potoky na všechny světové strany.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v obci Nové Hamry

Kiosek Celnice u Jelení v Krušných horách

Na pěším hraničním přechodu Jelení/Wildenthal se můžete občerstvit v mobilním kiosku „Na Celnici“. Čepuje se zde regionální pivo Krušnohor, z občerstvení vám dodá sílu grilovaná klobáska, hermelín nebo párky. Nechybí ani výběr teplých či studených nápojů.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.