Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Lenora

Lenora

Někdejší sklářskou osadu na Šumavě dobře znají vodáci, kteří se odtud vydávají na letní putování po Teplé Vltavě. Prohlédnout si můžete sklářské muzeum, krytý dřevěný most a také historickou obecní pec, která se roztápí vždy poslední sobotu v měsíci a pečou se v ní placky, housky a chleba.

Lenora a paní Eleonora

Sklářská osada jižně od Vimperka na soutoku Teplé Vltavy a Řasnice vznikla v roce 1834 u vyhlášené huti, pojmenované po kněžně Eleonoře, manželce tehdejšího majitele panství Jana Adolfa ze Schwarzenberku. Tabulové a křišťálové sklo zdobené barevnou malbou a výbrusem putovalo ze Šumavy do celého světa, dnes ovšem ze sklárny zbyly jen ruiny a slavnou historii připomíná jen Sklářské muzeum v budově obecního úřadu. Bývalý zámeček rodiny Kraliků z Meyrwaldu, majitelů lenorských skláren, dnes slouží jako hotel.
 

Chleba, který nekoupíte

Turistickou atrakcí je obecní pec. Lenorští si ji postavili v první polovině 19. století, aby společným pečením chleba ušetřili palivo. Každou poslední sobotu v měsíci od dubna do konce prosince se tu veřejně peče chleba, koláče, housky a česnekem potírané lenorské placky; pečivo se zásadně neprodává, ale rozdává se zdarma. Další kuriozitou je krytý dřevěný most přes Teplou Vltavu, takzvané rechle; sloužil k zadržování a postupnému vypouštění plaveného dřeva z boubínských lesů.
 

Z Lenory lodí, na kole i pěšky

Lenora je důležitým turistickým centrem. Kolem informačního střediska Idina Pila vede nejkratší cesta na Boubín k tamní rozhledně, vodáci tu najdou půjčovnu lodí, s nimiž se mohou vydat se na letní splouvání Vltavy, Lenorou rovněž prochází šumavská cyklomagistrála ze Železné Rudy do Vyššího Brodu a zastavuje tu i šumavský cyklobus. Pěšky nebo vlakem se snadno dostanete k Soumarskému mostu, kde se můžete projít Soumarským rašeliništěm a podívat se na ně z výšky z vyhlídkové věže.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Na Zlaté stezce pod Boubínem se bude slavit Den pralesů
10. červenec 2018 11:00

Na Zlaté stezce pod Boubínem se bude slavit Den pralesů

Lenora
Den plný zábavy, her a zajímavostí, na nově vyznačené Zlaté stezce, čeká všechny její návštěvníky, kteří v sobotu 14. července dorazí do šumavského informačního střediska Idina Pila. Oslava Dne šumavských pralesů zde odstartuje v 10 hodin.
28.4.
29.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Šumava
28.7.
Slavnost chleba v Lenoře

Slavnost chleba v Lenoře

Lenora, Šumava

Ubytování a restaurace