Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Pošumaví > Hartmanice

Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu

Podobně jako přibližně šedesát dalších synagog na Šumavě a v Českém lese sloužila i hartmanická synagoga původnímu účelu jen do druhé světové války. V porovnání s jinými ovšem měla štěstí – nebyla vypálena ani zbourána, ale změnila se na truhlářskou dílnu a později skladiště.

Dnes slouží jako muzeum, mapující soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, můžete si prohlédnout Šumavu na starých fotografiích a také originální fragmenty z původní budovy. Pořádá se tu řada přednášek, koncertů a besed.
 

Do Dobré Vody za Šimonem Adlerem

Dobrá Voda je maličká osada, položená v horských stráních vysoko nad Hartmanicemi, v místě s nádherným výhledem na Šumavu i Pošumaví. Jednou z místních zajímavostí je rodný dům Šimona Adlera, doktora filozofie, rabína, pedagoga a učence, který v roce 1944 zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Dům je upraven jako muzeum, věnované památce tohoto významného židovského rodáka. Část výstavních prostor představuje historii Hartmanic, nechybí ani ukázky tradičních šumavských řemesel a výstavy.
 

Šumavou po stopách sv. Vintíře

V Dobré Vodě můžete také navštívit poutní kostel sv. Vintíře s nádherným skleněným oltářem, kapli, v níž vyvěrá pramen s údajnými zázračnými účinky i Vintířovu kapličku a skálu na blízkém vrcholu Březník. Můžete se také vypravit po naučné stezceochranářskému koutku a dál kolem vrchu Hamižná, kde jsou dodnes patrné zarostlé jámy, takzvané pinky – pozůstatky po těžbě zlata. Zajímavé zážitky slibuje rybaření a kurzy muškaření na Otavě se zkušeným průvodcem.

Akce ve městě Hartmanice

Pátrací hra – místa, kde se mohly odehrávat příběhy Rychlých šípů

V dubnu po celém Česku probíhá pátrací hra po místech příběhů Rychlých šípů. Zapojilo se 31 měst.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Hartmanice

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Farma Busil – jediný dochovaný královácký dvorec na Šumavě

Těsně před likvidací ho koupil v roce 1964 pan Mourek, postupně dvorec zrekonstruoval a rozšířil. V současnosti je dvorec Busil soukromým majetkem, majitel se věnuje ekologickému zemědělství a agroturistice.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Žežulka u Hartmanic

Přírodní rezervace Žežulka leží jihozápadně od Hartmanic. Je tvořena lesními a nelesními biotopy, kterými prochází Pstružný potok.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic

Nad malou šumavskou vesnicí Dolní Krušec nedaleko Hartmanic najdete zříceninu kamenné stavby, které se říkalo Klause, a to pro vzhled jejího půdorysu a dalším znakům, díky kterým připomíná sakrální stavbu. Kdo stavbu financoval, kdo jí nechal vystavit? To se dodnes neví.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hartmanice

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmány v soukromí – ubytování na Šumavě

Soukromé ubytování v klidné části horského městečka. Nabízíme pronájem 3 apartmánů v soukromí rodiného domu nalézajícího se na okraji horského městečka Hartmanice, ležícího ve výšce 712 m n. m.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pošumaví


Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.
Švihov a Rabí, Výlety s příběhem

Objevte tiché kouzlo zimních prohlídek Rabí a Kašperku

Užijte si Vánoce netradičně – do tajemství středověkých Vánoc vás vtáhnou netradiční zimní prohlídky na hradě Rabí před Vánoci anebo na hradě Kašperku po Vánocích, kdy se jeho dveře otevřou všem milovníkům historie a ukáží jim, jak se slavily svátky vánoční ve středověku.

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?
Dobrá Voda u Hartmanic, Cesty krajinou

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Velhartice, Cesty krajinou