Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Pošumaví > Kasejovice

Kasejovice

Kasejovice leží na rozhraní západních a jižních Čech na bývalé obchodní stezce z Nepomuku do Písku. Městečko několik staletí spadalo pod blízkou obec Lnáře, ovšem dnes je počtem obyvatel přibližně dvojnásobně větší. Najdete tu zajímavé židovské památky i oceněnou sportovní stavbu.

Co musíte vidět na obchodní stezce z Nepomuku do Písku

Přes Kasejovice dodnes vede frekventovaná silnice z Písku přes Blatnou do Nepomuku. Podél ní se soustředily téměř všechny zdejší zajímavosti: rekonstruovaná fotbalová tribuna, oceněná v roce 2012 titulem Stavba roku Plzeňského kraje v kategorii Sportovní a volnočasové stavby, radnice i kostel sv. Jakuba. Stranou tak, že je od hlavní silnice nespatříte, zůstávají památky na kasejovickou židovskou komunitu, od bývalé židovské čtvrtě přes synagogu až po židovský hřbitov.
 

Židovská čtvrť a muzeum v synagoze

Na vlakovém nádraží v Kasejovicích začíná naučná šest kilometrů dlouhá naučná stezka s patnácti zastaveními; většinu z nich najdete přímo ve městě. Trasa se proplétá bývalou židovskou čtvrtí, zastavuje se u synagogy s muzeem a sbírkami Václava Mentbergera a s malou odbočkou k židovskému hřbitovu na návrší za vsí vás dovede až do přírodního parku Pod Štědrým a k bývalému dolu sv. Jakub, kde se do konce druhé světové války dolovalo a rýžovalo zlato.
 

Kam na výlet kolem Kasejovic?

Máte rádi zámky a kočky? Pak se vypravte do zámku ve Lnářích, kde objevíte jedinečné a v Česku skutečně jediné Muzeum kočky. V Chanovicích je k vidění jediný skanzen na Plzeňsku, zastavte se také v areálu chanovické tvrze a vyšplhejte na rozhlednu na Chlumu. Krajina kolem Lnář a Kasejovic je plná rybníků; na břehu jednoho z nich východně od Bezděkova objevíte kuriózní menhir zvaný Kamenná bába. V krajině nestojí tak dlouho jako jiné menhiry, ale patří k nejhezčím a nejzábavnějším.

Aktivity ve městě Kasejovice

Přírodní park Pod Štědrým

Přírodní park se nachází v Nepomucké vrchovině východně od Nepomuku. Park je ojedinělým příkladem typu harmonické, ryze české krajiny, v charakteristickém pahorkatinném georeliéfu, s pestrou mozaikou lesů, remízků, luk, pastvin, polí s řadou potoků a vodních ploch a s typickými drobným osídlením.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Židovské památky a muzeum v Kasejovicích

V obci Kasejovice je známá někdejší židovská čtvrť s náměstím, židovským hřbitovem a synagogou, kde dnes sídlí muzeum místních řemesel, hrnčířství, výšivek a výroby dýmek.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Putování za kasejovickým zlatem

Procházka okolím Kasejovic po naučné stezce má 15 zastavení a je dlouhá 6 km. Stezká vás seznámí s význačnými objekty a jejich občas spletitou cestou staletími.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Radnice v Kasejovicích

Kasejovická radnice, pozdně renesanční budova, byla po několika požárech přestavěna v roce 1868 do dnešní podoby.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Fotbalová tribuna Kasejovice

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Sportovní a volnočasové stavby byl fotbalové tribuně Kasejovice udělen za celkové stavební řešení a soulad architektonických a technických prvků.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba v Kasejovicích

Dominantou města Kasejovice je raně gotický kostel svatého Jakuba, vystavěný koncem 13. století.
Kasejovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pošumaví


Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.
Švihov a Rabí, Výlety s příběhem

Objevte tiché kouzlo zimních prohlídek Rabí a Kašperku

Užijte si Vánoce netradičně – do tajemství středověkých Vánoc vás vtáhnou netradiční zimní prohlídky na hradě Rabí před Vánoci anebo na hradě Kašperku po Vánocích, kdy se jeho dveře otevřou všem milovníkům historie a ukáží jim, jak se slavily svátky vánoční ve středověku.

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?
Dobrá Voda u Hartmanic, Cesty krajinou

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Velhartice, Cesty krajinou