Úvod > Aktuality > Vychutnejte si Slovácko: nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody
Kultura

Vychutnejte si Slovácko: nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody

  • Vydáno16. června 2023
Ve zvlněném kraji vinohradů, starodávných poutních míst a krajových kulinářských specialit zregenerujete tělo i duši. Čeká vás pohostinnost a dobří lidé. Někoho okouzlí projížďka lodí po Baťově kanálu, jiného zase lidové písně, kroje, tance, slavnosti a tradiční řemesla. Stovky kilometrů značených vinařských stezek vábí cyklisty k prověření výkonnosti. V bohaté nabídce nechybí poutní místo Velehrad, hrad Buchlov, zámky v Buchlovicích nebo Bojkovicích, zoologická zahrada v Hodoníně, strážnický skanzen s bohatým folklorním programem, nevšední archeologický skanzen v Modré, anebo letecké muzeum v Kunovicích.

Víno plné slunce ze Slovácka

VínoMístem, kde se povinně musí zastavit všichni milovníci vína, je malebný areál bíle a modře omítnutých historických vinných sklepů Plže v Petrově a Templářské sklepyČejkovicích, které od 13. století budovali templáři. Skvělým tipem pro ty, kdo rádi jezdí na kole, jsou Moravské vinařské stezky s celkovou délkou přes 1 200 km. Za vínem se také vydejte do Zámeckých sklepů v Bzenci, Mutěnických búd, mladých uliček v Ratíškovicích nebo do areálu vinných sklepů Šidleny.

VínoOriginálem je pak vracovský Parlament – vracovské sklepy bývali jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich, a to Parlament. Pojmenování nejznámějšího vracovského sklepa – "Parlamentu" – pochází z doby, kdy se zde scházeli radní města, aby při pohárku vína vyřešili problémy, o nichž se na radnici marně dohadovali. Traduje se, že patnáctka byla původně obecní sklep, kde měli víno radní. Sklepy č. 14 a č. 15 ve středu kolonie tvoří dvě komory vinařského parlamentu ve Vracově. "Senát" s délkou kolem 70 metrů je jedním z nejdelších sklepů v Barákách. Původně byl sklep ještě delší, ale pro obavy ze zasypání či udušení při kvelbení byly nejzazší části sklepa zazděny. 
 

Skanzeny a lidové kroje

Skanzen StrážniceSe všemi národopisnými oblastmi Slovácka se můžete seznámit ve strážnickém skanzenu, kde je kromě lidové architektury k vidění komplex lisovenukázkovým vinohradem. Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka. Skanzen je proto rozčleněn do areálů představujících tyto regiony.

Milovníky folklorních tradic bude určitě také zajímat, jak se šijí kroje. To se dozví v obci Blatnička, kde se nachází Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel. Součástí střediska je také muzeum lidových krojů, které vás seznámí a provede historií krojů Slovácka a také vám předvede současné využití a udržování této tradice. Nedílnou součástí prohlídky je i krojová dílna, kde si můžete prohlédnout, jak se šijí kroje. Prohlídky jsou vždy doprovázené poutavým výkladem. Příjemnou atmosféru celého muzea dokreslují tématické výstavy a semináře, které se zde konají během celého roku.

Kroje StrážniceV Blatnici pod Svatým Antonínkem se zase nachází Blatnické muzeum. K vidění jsou zde desítky šicích strojů různých značek ve dvou dílnách, z nichž jedna je doplněna sbírkou knoflíků. V největší místnosti jsou uloženy ve starodávném nábytku a na figurínách místní kroje.

Modrotisková dílna ve Strážnici, jedna ze dvou posledních provozoven svého druhu u nás, má více než stoletou tradici. Návštěva dílny je spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejena, ve které je nabízen veškerý sortiment výrobků.
 

Navštivte TOP slovácké památky

Větrný mlýn KuželovSlovácko není jen oblast živých lidových zvyků, cimbálové muziky, slivovice a vína. Najdete tu také rozlehlé listnaté lesy na svazích Chřibů, legendární orchidejové louky Bílých Karpat a památky ve Starém Městě, na Velehradu nebo v Modré, kde se vrátíte až do 9. století, do dob Velkomoravské říše.

Stálou expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově, který byl v červenci 2019 otevřen po rekonstrukci. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Další větrné mlýny si můžete prohlédnout v Bukovanech nebo Poddvorově. Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany.

Barokní stavba zámku v Miloticích vznikla na místě středověké tvrze ve druhé polovině 17. století, ale její konečná podoba pochází z první poloviny 18. věku, kdy se zde jako stavebník uplatnil Karel Antonín Sérenyi. Dnes si návštěvník může prohlédnout náročně komponovaný celek zámeckého areálu s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, dvěma oranžériemi, francouzským parkem a přilehlou bažantnicí.

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.

Hrad BuchlovHrad Buchlov patří k jedné z hojně navštěvovaných památek Slovácka. Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Expozice představuji stavebně historický vývoj hradu od 13. do 18. století, přírodovědné a egyptologické sbírky. Prohlídka je ukončena návštěvou rozhledny. Návštěvu hradu je možno spojit s prohlídkou hrobky majitelů v nedaleké kapli sv. Barbory.

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Poutní místo Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Výlet na Baťův kanál

Baťův kanálBaťův kanál nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od hanáckých Atén – Kroměříže až po Hodonín. Baťův kanál mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi je dnes využíván pro rekreační lodní přepravu. Jeho splavná délka je v současnosti přibližně 53 km, šířka 12 m a hloubka 1,5 m. Rozdíl výšek na této vodní cestě (18,6 m) vyrovnává 13 zdymadel (plavebních komor), hladinu udržuje 13 jezů. Na vodní cestě je postaveno na 50 mostů. Plavební kanál je částečně veden po řece Moravě a částečně vykopaným umělým korytem, které se od řeky odděluje ve Spytihněvi a znovu se připojuje ve Starém Městě.

Půjčovny motorových lodí, výletních turistických prámů, kánoí a kol jsou připraveny např. ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Sudoměřicích či Hodoníně. Bez oprávnění je možno řídit malá plavidla do výkonu 20 kW, která jsou schopná pouze výtlačné plavby a max. rychlosti 12 km/h. To znamená, že osoba starší 18 let může řídit plavidlo bez zvláštního povolení či průkazu, v půjčovně ho obsluha pouze proškolí k manipulaci s lodí.
Letecké muzeum v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Pravidelné lodní linky na Baťově kanále

1. 5.30. 9.
Pravidelné lodní linky na Baťově kanále

Od května do konce září jsou v provozu pravidelné plavby na výletních lodích po Baťově kanále. Lodě jezdí na menších úsecích, loď řídí kapitán a na palubě bývá i průvodce. Lístky je lepší si předem rezervovat, či zakoupit online.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Vinařské uličky v Mařaticích

Vinařské uličky v Mařaticích

Osada Mařatice patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Domy vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku.

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Rejda Spytihněv na Baťově kanále

Rejda Spytihněv na Baťově kanále

Přístav Spytihněv naleznete na břehu řeky Moravy nad plavební komorou Spytihněv, na okraji stejnojmenné obce. Pohodlné nastupování a vystupování z různých typů plavidel umožňují tři různé výšky přístavní hrany betonového mola.

Zámecké sklepy v Bzenci

Zámecké sklepy v Bzenci

Při návštěvě Zámeckých sklepů Bzenec se seznámíte se s historií samotných sklepů, bzeneckého zámku i s výrobou vína, a také budete moci přímo ve sklepech víno ochutnat a to, co vám zachutná poté zakoupit v podnikové prodejně.

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Blatnické muzeum

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů stojí samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce Milotice pod kopcem Náklo. Milotická sklepní osada je rozložena na návrší mezi vinicemi a nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Muzeum tupeské keramiky se nachází v objektu, který v minulosti sloužil k výrobě keramiky a je situován v centru obce Tupesy. Jeho součástí je dobová expozice, obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu jeho práce a životě na přelomu 19. a 20. století.

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Sklepy různého stáří i provedení obhospodařuje téměř 600 vinařských rodin. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi a také pokoji skýtající ubytování.

Půjčovna lodí a hausbotů na Baťově kanálu

Půjčovna lodí a hausbotů na Baťově kanálu

K řízení obytných lodí není třeba žádných oprávnění a po krátkém zaškolení se můžete vydat na dobrodružnou plavbu krajem jižního a východního Slovácka.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Oskeruše – strom Slovácka

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Víno Ratíškovičtí dlouho skladovali ve sklepech pod domy, až roku 1966 postavil Jaroslav Kotásek sklep u Nácestků, na jeho počest dostala zdejší osada jméno Slavín. Ratíškovický Slavín je tak jedním z nejmladších sklepních areálů.

Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament

Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament

Vracovské sklepy bývaly jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich, a to "Parlament".

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Muzeum vinařství Boršice

Muzeum vinařství Boršice

Muzeum vinařství v Boršicích představuje tři vinařské obce Slovácka – vinařský spolek BBP – Boršice, Buchlovice a Polešovice.

Přírodní památka Osypané břehy u Strážnice

Přírodní památka Osypané břehy u Strážnice

Jedná se o neregulovaný úsek řeky Moravy u obce Bzenec se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy.

Sirnaté lázně – lázně v srdci Moravského Slovácka

Sirnaté lázně – lázně v srdci Moravského Slovácka

Klidné a malebné prostředí Sirnatých lázní v centru Moravského Slovácka, výborné účinky lázeňských i relaxačních procedur, procházky lázeňským parkem, výlety do okolí či posezení v některém ze stovek vinných sklípků této vinařské oblasti, to vše přispěje k regeneraci těla i psychiky.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky