Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Skalní města

Skalní města celá ČR

Prozkoumejte svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a divukrásných soutěsek: zkrátka poznejte s námi nejkrásnější skalní města České republiky. Poradíme vám, kde se otvírají nové stezky a vyhlídky, kam se podíváte jen se vstupenkou a kam zadarmo, anebo kam vás dovezou turistické autobusy.

Nejslavnější z nejslavnějších

Pro fandy skalních měst neexistuje známější místo než skalní labyrinty v Adršpachu. Určitě dokážete najít zdejší pověstné skalní útvary, nazvané Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška či Sloní náměstí. Nenechte si ujít projížďku na lodičce po romantickém jezírku uprostřed skal, prohlédněte si adršpašský vodopád, projděte se kolem zatopené pískovny, prozkoumejte zříceniny skalního hradu Adršpach a navíc si ještě připomeňte některou z pohádek, které se tu natáčely. Vzpomínáte si třeba na Třetího prince? Navíc se odtud snadno dostanete do Teplického skalního města anebo do skalních měst na stolové hoře Ostaš.
 

Místa téměř neznámá

Národní park České Švýcarsko a jeho symbol Pravčickou bránu anebo skalní města Českého ráje od Prachovských skal přes Hruboskalské skalní město až po skalní pevnost Drábské světničky anebo Svatošské skály u Ohře zná opravdu kdekdo, ale na portálu Kudy z nudy víme i o místech, kde s trochu štěstí budete bloudit sami. Znáte třeba Pivnickou rokli u Zderazi, skalní město Stálkov v České Kanadě anebo skalní městečko s viklany u Žihle? Líbit se vám budou i pitoreskní Sloní skály, Venušiny misky na Smolném vrchu anebo pár míst na Českolipsku, kupříkladu skalní město Kunratické Švýcarsko anebo Modlivý důl.
 

Bydlení ve skalách

Bloudění skalními městy nemusí trvat dlouhé hodiny, úžasnou zábavu si leckdy užijete v místech, která by se dala zařadit spíš ke skalním miniaturám. To je případ Valečovských světniček, starých skalních doupat u hradu Valečov, kde se žilo ještě téměř před sto lety. Volně přístupné je rovněž skalní obydlí Barušky u hradu Kost, jinde – třeba na Harasově – se ve skalním labyrintu dodnes bydlí. Ve Zderazi a také ve Lhotce u Mělníka se vytesané skalní byty proměnily v originální muzeum; v létě si tu prohlédnete nejenom obytné místnosti, ale i hospodářské prostory s chlévy a komorami.
Zobrazit celý popis
Jedenáct českých geoparků zve na Tichou stezku, rýžování zlata a výlety
30. květen 2018 8:43

Jedenáct českých geoparků zve na Tichou stezku, rýžování zlata a výlety

Turnov
Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je v současné době devět a další dva se na vyhlášení připravují. Blíž se s nimi můžete seznámit právě nyní na přelomu května a června při Evropském týdnu geoparků.