Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Jeskyně
Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Jeskyně Celá ČR

Poznejte tajuplné podzemní říše a objevte největší a nejhlubší jeskyně a propasti v České republice! Možná dáte přednost pohodlným stezkám a komentovaným prohlídkám s průvodcem, ale dobrodružnější povahy se mohou vyzbrojit baterkou a vydat se pátrat na vlastní pěst. Možností je víc než dost!

Bez lístku a s baterkou

S otvírací dobou a vstupenkami si nemusíte dělat hlavu u volně přístupných podzemních prostor, kde se vám ale na rozdíl od jeskyní upravených pro pobyt návštěvníků budou hodit dobré boty, outdoorové vybavení a baterky. K nejznámějším místům patří průchozí jeskyně Jáchymka a KostelíkJosefovském údolí, jeskyně Pekárna nad soutokem Říčky a Ochozského potoka v Mariánském údolí, jeskyně Šipka u Štramberku, Braniborská jeskyně u Starých Splavů nebo Postojna, největší jeskyně Českého ráje.
 

Jeskyně opředené pověstmi a legendami

Jeskyně slibují lákavé tajemno a vzrušující legendy či pohádky. V Rudce u Kunštátujeskyni podřimují blaničtí rytíři, spousty zajímavých výjevů včetně trpaslíků uvidíte také v jeskyni Klácelka. Mordýři a lapkové dali jméno Loupežnické jeskyni v Olešnici i jeskyni Mordloch, a v Samuelově jeskyni žil poustevník, než se přestěhoval do poustevny na hradě Sloup. Jeskyně Hladomorna zvaná též Lidomorna u Holštejna skutečně sloužila jako vězení, jeskyni Býčí skála provází pochmurná pohanská legenda plná krve a násilí, a o jeskyni Salka nad Pasečnicí se na Chodsku říká, že v ní bydlí strašidlo, ale „žádnej neví, jak vypadá“.

Zimní výlety do podzemí

V létě se do jeskyní chodíme ochladit, v zimě naopak ohřát. Celoročně otevřené bývají například Bozkovské dolomitové jeskyně, jeskyně Výpustek anebo Punkevní jeskyně, propojené se dnem propasti Macocha. Ani v zimě nepřijdete o atraktivní plavby po ponorné říčce Punkvě, navštívit můžete i Dům přírody, mapující vznik jeskyní v Moravském krasu. Do části Sloupsko-šošůvských jeskyní se podíváte při zimních prohlídkách s baterkami, s výjimkou několika zimních týdnů zvou k návštěvě i Zbrašovské aragonitové jeskyně a Javoříčské jeskyně.


Poznejte tajuplný svět podzemní říše a objevte největší a nejhlubší jeskyně a propasti v ČR

Zobrazit více

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.
Blansko, Jihomoravský kraj

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.
Hranice, Olomoucký kraj

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.
Praha 5, Praha

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.
Vilémovice, Jihomoravský kraj

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!
Velenice, Liberecký kraj

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.
Rudice, Jihomoravský kraj

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.
Blansko, Jihomoravský kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.
Bozkov, Liberecký kraj

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.
Kunštát, Jihomoravský kraj

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.
Svatý Jan pod Skalou, Středočeský kraj