UNESCO celá ČR

Míst, která se ucházejí o zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO, je u nás spousta. Počet ale zůstává už dlouhé roky neměnný, byť prý dvanáct památek je s ohledem na velikost naší země obrovský úspěch. Ovšem znáte také novinky, zapsané do seznamu nemateriálního kulturního dědictví?

Loutky, tanec a masopust

Několik úspěšných zápisů do seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO zaznamenaly v posledních letech živé tradice naší lidové kultury. Této výsady se dočkaly tradiční mužský tanec Slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, loutkářství a také Jízda králů. Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen na Slovácku a na Hané. Ta nejznámější z nich, Jízda králů ve Vlčnově, se pořádá již přes dvě stě let.
 

Poznejte památky světového dědictví

Našich dvanáct památek UNESCO se značně liší svou velikostí; někde jde o historická jádra velkých měst či rozsáhlou krajinu, jinde o kostely, zámky a drobné stavby. Nejvíc času budete potřebovat na seznámení s centry Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory, rozšířené vedle chrámu sv. Barbory o katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Nezapomeňte nahlédnout i do proslulé kostnice pod kostelem Všech svatých, od katedrály to k ní máte jen pár desítek metrů! Hodně času budete potřebovat i na prohlídku Lednicko-valtického areálu, považovaného za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.
 

Velké i malé, ale stále se značkou UNESCO

Jednou z nejznámějších českých památek UNESCO je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého od Jana Blažeje Santiniho na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Milovníky zahrad a architektury nadchne propojení Arcibiskupského zámku s Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži, pro obdivovatele selského baroka je velkým magnetem vesnická památková rezervace v Holašovicích. Kdo má rád renesanci, ten nesmí vynechat zámekunikátní sgrafitovou výzdobou v Litomyšli, zástupcem barokního stylu je bohatě zdobený sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a židovskou kulturu reprezentuje třebíčská židovská čtvrť, zapsaná mezi památky UNESCO společně s bazilikou sv. Prokopa. Dvacáté století a moderní architekturu zastupuje funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, nejznámější evropská vila německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Poznejte památky zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO v České republice!

Zobrazit celý popis
Krušnohoří opět usiluje o zápis na seznam UNESCO
11. leden 2018 9:00

Krušnohoří opět usiluje o zápis na seznam UNESCO

Sasko a Česká republika požádali o zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO. Myšlenka nominovat vybrané hornické památky k zápisu na seznam UNESCO vznikla na saské straně v roce 1998. Zhruba po deseti letech se do projektu zapojily Ústecký a Karlovarský kraj. Nominace byla již jednou stažena, a to v roce 2016. Důvodem byly úpravy navrhovaných území na německé straně a přepracování konceptu technických památek na straně české. Návrh o zapsání Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO bude podán v únoru 2018, konečné rozhodnutí pak padne v létě roku 2019.