Úvod > Aktuality > Zvoníci se sjedou v pondělí do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech
Památky

Zvoníci se sjedou v pondělí do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

  • Vydáno27. srpna 2023
V Hradci Králové se bude v pondělí 28. 8. 2023 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
zvoníci hradec královéV pondělí 28. srpna, na který připadá svátek sv. Augustina, se v Hradci Králové koná Den zvoníků. Do východočeské metropole se sjedou zvoníci z celé České republiky, aby si předali zkušenosti. Součástí svátečního dne bude Ceremoniál zvoníků, který se koná tradičně před slavnostním zvoněním na zvon Augustin v Bílé věži.

K ceremoniálu patří průvod zvoníků v historických kostýmech, který letos vyrazí v 17:15 hodin od Adalbertina směrem k Bílé věži. Při ceremonii pod věží obdrží zvoník-učeň povolení ke zvonění a k poslední zkoušce. Ta mimo jiné zahrnuje také vypití pohárků mléka, vína, vody a piva. Po jejím úspěšném složení bude před cechovní korouhví a ferulí adept pasován na nového zvoníka zvonu Augustin. V 18:00 hodin pak začne slavnostní zvonění. Slavnost má připomenout výročí ulití zvonu mistrem Ondřejem Žáčkem v roce 1509 a jeho znovuoživení v roce 2008.
 

Kdo byl svatý Augustin?

svatý augustin zvonTřetí největší zvon v republice, královéhradecký Augustin, získal své jméno podle sv. Augustina. Světce, učitele církve a patrona všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Pocházel ze severní Afriky, území dnešního Alžírska. Narodil se roku 354 jako římský občan Aurelius Augustinus v Tagastě, jeho otcem byl Patrucius, patricijský úředník římské správy a matkou zbožná křesťanka, později známá jako svatá Monika. Své mládí prožil v hojnosti a zahálce, věnoval se pití vína, erotice a dalším neřestem (mezi nimiž byla i záliba v drobných krádežích), po úspěšných studiích se ve 20 letech stal profesorem literatury a rétoriky. Své chování obrátil až ve 33 letech, kdy se stal v Miláně křesťanem.

sv. AugustinKřesťanství dalo jeho životu smysl a řád, vrátil se do rodné země, vedl život kajícníka a zanechal po sobě rozsáhlé dílo, které ovládalo křesťanskou teologii a filozofii po mnoho dalších staletí – až do 13. století nebylo teologa, který by se s Augustinem mohl vůbec pokusit srovnávat. Z řehole, kterou sepsal pro ženský klášter v Hippu, se v průběhu staletí vyvinuly četné společnosti augustiniánů. Proslavil se také jako velmi schopný a nadaný řečník. Působil jako biskup v Hippo Regiu (dnešní Annabě), kde také 28. srpna 430 v 75 letech zemřel. Došlo k tomu za ročního obléhání města Vandaly. Pohřben je v katedrále ve městě Pávii nedaleko Milána.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Kulturní dům Adalbertinum byl postaven na konci 19. století. Ačkoliv se využití budovy za více jak 100 let několikrát změnilo, sál a restaurace svému původnímu účelu slouží pořád.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda