Úvod > Aktuality > Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua
Příroda

Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua

  • Vydáno22. července 2017
Dva roky se čekalo v Evropě na odchov mláděte dvojzoborožce nosorožčího. Velký a hlavně dvojnásobný úspěch si tak nyní může připsat Zoo Praha. To však není ani zdaleka vše. Pražské zoo se rovněž podařil první přirozený odchov kakadua palmového.
NosorožecVelké chovatelské úspěchy mezinárodní úrovně zaznamenali chovatelé vzácných ptáků Zoo Praha. Prvním z nich je odchov dvou mláďat dvojzoborožce nosorožčího, což je největší stromový zoborožec a aktuálně ho chovají ve 20 zoologických zahradách a ptačích parcích v Evropě.

Seznámení páru probíhalo velmi dobře a už po třech týdnech, kdy byli jedinci vedle sebe ve voliérách, začali vokalizovat v párovém duetu. Od první chvíle byla patrná náklonnost, což u zoborožců nebývá časté. Než chovatelé stačili samce pojmenovat, už samice hnízdila. Oba pak překvapili dvěma zdravými mláďaty. Pražská dvojčata dvojzoborožců jsou jediná odchovaná mláďata tohoto druhu v Evropě od roku 2015. Jejich matka, samice Markéta, je navíc jedinou samicí odchovávající potomky v posledních třech letech a zároveň evropskou rekordmankou, co se počtu mláďat týká. Dvojčata jsou jejím 9. a 10. mládětem. V Evropě tak nemá konkurenci. Návštěvníci je již nyní mohou vidět v jejich expozici v dolní části zoo.

Kakadu palmovýPřírůstku se dočkal také chovný pár kakadua palmového. U nich se jedná o první mládě přirozeně odchované v rámci Unie českých a slovenských zoo a zároveň je jediným takto odchovaným mládětem v letošním roce v evropských zoologických zahradách. Po inkubaci trvající 29 dní se 20. dubna v hnízdní dutině pod rodiči vylíhlo mládě. Odchov probíhal zcela přirozeně v chovatelském zázemí. Podle velikosti a zbarvení mohou ošetřovatelé s jistotou říci, že mládě je samička, která bude po osamostatnění obývat Rákosův pavilon. Kakadu palmový patří mezi skvosty ptačí říše a první jedinci přišli do Zoo Praha v roce 1995. Tito papoušci si získali oblibu díky svému netypickému antracitově černému zbarvení a bohaté chocholce.
 

Gepardí koťata a hravá vlčata

paterčata vlků Zoo PrahaZoo Praha se letos raduje také z pětice malých gepardů. Mláďata se narodila v polovině května 2017 a mají se čile k světu. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u pavilonu šelem. Do té doby jsou mláďata spolu s matkou v klidu v zázemí.

Další paterčata se narodila ve výběhu vlků eurasijských, kde si mláďata hrají a dovádí. Paterčata se narodila 19. května a nyní již pravidelně opouští noru. Všech pět vlčat se těší dobrému zdraví a kondici. Pražská zoologická zahrada chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta (vlk obecný) byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931.
 

Je libo hmyzí pochoutky? Ochutnejte!

Den hmyzožravcůPokud se do zoo vypravíte o tomto víkendu (22. a 23. července 2017), můžete vyzkoušet netradiční pokrmy z hmyzu. Na již tradičním Dnu hmyzožravců můžete ochutnat třeba šváby na medu a další delikatesy a zároveň se dozví mnoho zajímavého o hmyzožravých zvířatech. Pokud vás lákají cvrčci v karamelu, sarančata v sezamovém obalu nebo švábi upravení na několik způsobů, rozhodně do zoo zamiřte. Všechny tyto hmyzí jednohubky a mnoho dalších budete moci vyzkoušet od 10 do 16 hodin v sobotu i v neděli u Vzdělávacího centra. Zájemci si pak budou moci vybrané recepty odnést domů.

Kromě ochutnávky se mohou lidé těšit na setkání s hmyzožravými zvířaty. Už v 10 hodin proběhne speciální komentované krmení hrabáčů kapských v Africkém domě. O hodinu později se již budete u Vzdělávacího centra moci seznámit s dalšími zvířaty živícími se hmyzem. Až do 15 hodin budou k vidění další hmyzožravci, například gekončík noční, ježek bělobřichý, sklípkan a další. Kromě nich uvidíte i to, čím a jak se vlastně krmí.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky