Úvod > Aktuality > Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit v neděli 28. února

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit v neděli 28. února

Vydáno 22. února 2016 Životní styl
Alespoň tak si to naplánovali organizátoři pátého ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
První zastávka průvodu bude na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanskou masopustní tradici - setnutí hlavy líného kohouta, jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá. Také zde dojde k lítému boji mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila IV., pod jehož vedením vyjde průvod vstříc k popravě zimy. Svoji hlavní řeč pronese asi v 15 hodin u Kalikovského mlýna. Zde také vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu ještě bude utopena Morana – symbol zimy.
 
Pořadatelé věří, že i letos bude vyhánění zimy hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský povoz taženými koňmi letos poveze něco pro osvěžení a zahřáít.

Velké veselí určitě vypukne před radnicí, když bude zima spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Závěrečné soutěžní pojídání masopustních koblih nazvané Plzeňský koblížek by mělo být letos po několika letech znovu rozšířeno o speciální disciplinu Primátorova kobliha.    
 
Na poslední zastávce před radnicí asi v půl čtvrté bude skutečnost, že zima už je pryč, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. A chybět nebude ani oblíbená doprovodná soutěž v pojídání koblih s názvem Plzeňský koblížek.
Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Kalikovský Mlýn - volnočasové relaxační centrum

Kalikovský Mlýn - volnočasové relaxační centrum

Romantický duch mlynářského řemesla, dokonalá architektura, či uklidňující šum řeky Mže skloubený s ojedinělým komfortem, vynikajícím jídlem a kvalitním sportovním vyžitím. To vše naplňuje Volnočasové relaxační centrum Kalikovský mlýn, jediné plně klimatizované sportovní centrum v Plzni.

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Další aktuality

9.11.
2015
Na Plzeňsku si zaběháte s  ultramaratoncem Milanem Škorpilem

Na Plzeňsku si zaběháte s ultramaratoncem Milanem Škorpilem

Plzeňsko a Český les | Životní styl
16.3.
2013
Techmania připravila víkend s deskovými hrami

Techmania připravila víkend s deskovými hrami

Plzeňsko a Český les | Životní styl